Ekonomi |

3.100 TL'yi yalanlayan TİSK'ten yeni asgari ücret açıklaması: 3.500 TL'yi geçtik. Üzeri için çalışıyoruz!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dün gerçekleştirdiği 3. toplantının ardından işveren temsilcisi TİSK'in 3.100 TL rakamını teklif etmesi büyük tepki çekmişti. Basın duyurusu yayınlayarak rakamı yalanlayan TİSK'ten yeni bir açıklama geldi. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "3.500 TL'yi geçtik. Üzerine ne yapılabilir diye çalışıyoruz." dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün işveren temsilcisi TİSK'in ev sahipliğinde üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

"3 BİN 100 TL TEKLİF SUNDU" DENMİŞTİ...

TÜİK her yıl komisyona sunduğu bekar bir işçinin asgari geçim maliyetine ilişkin hesaplamayı bu yıl "Üzerimize kalıyor" diyerek açıklamadı. Toplantı sonrası taraflar birlikte açıklama yaptı. İşçi temsilcisi Türk-İş bir işçinin asgari geçim miktarını 3 bin 900 TL olarak ifade ederken, işveren tarafı söz konusu miktarı 3 bin 100 TL olarak açıkladı. Bu rakamlar kamuoyunda asgari ücret önerisi gibi algılandı.

 

"TOPLANTIDA HERHANGİ BİR RAKAM DİLE GETİRMEDİK"

Yanlış algı üzerine TİSK'ten bir açıklama daha geldi. 3.100 TL gibi bir önerileri olmadığını belirten patronlar, toplantıda herhangi bir teklif veya rakam dile getirmediklerini ifade etti.

TİSK: TÜİK'İN AÇIKLADIĞI RESMİ ENFLASYONU KAFADAN VERECEĞİZ

Kamuoyunda yaşanan kafa karışıklığı sonrası HalkTV yazarı İsmail Saymaz, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'la yaptığı görüşmeyi kaleme aldı. Saymaz'ın "Asgari ücret için aklınızdan geçen miktar, 3100 TL mi?" sorusunu yanıtlayan Akkol, TÜİK'in açıkladığı resmi enflasyon olan yüzde 21'lik zammı kafadan vereceklerini söyledi.

 

"3500 TL'Yİ GEÇTİK. DAHA FAZLASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Akkol konuyla ilgili şunları söyledi:

"Öyle şey olur mu! İşveren fedakarlık yapacak. İşçiyi enflasyona kesinlikle ezdirmeyeceğiz. TÜİK'in açıkladığı resmi enflasyon olan yüzde 21 zammı kafadan vereceğiz. Üstüne 'Ne yapılabilir' diye çalışıyoruz. 3500 TL'yi geçtik. Daha fazlası için çalışıyoruz. Teşviktir, vergi indirimidir."