30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı

30 Ağustos Türkiye'nin dört yanında törenlerle kutlandı. Düzenlenen törenlerde salgın tedbirlerine dikkat edilirken zafer coşkusu yaşandı.

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli dönüm noktalarından biri olan Büyük Taarruz'un 99. yıldönümü törenlerle kutlandı. Başta Ankara olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinde 30 Ağustos coşkusu koronavirüs tedbirleri ile yaşandı.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı

Zafer Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı. Heyettekilerin maske takarak, koronavirüs tedbirlerine uyduğu görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Erdoğan'ın mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Erdoğan, şunları kaydetti:

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 2

"Aziz Atatürk; bağımsızlığımıza giden yolun altın halkalarından büyük zaferin 99'uncu yıl dönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. Bu tarihi günde zat-ı âlinizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Türkiye'yi, bizlere çizdiğiniz hedefler doğrultusunda parlak bir geleceğe taşıyoruz. Savunma sanayiinde attığımız adımlarla milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin caydırıcılığını her alanda daha da artırıyoruz. Demokraside, adalette, hak ve özgürlüklerde hayata geçirdiğimiz reformlarla cumhur ile cumhuriyetimiz arasındaki bağı tahkim ediyoruz. Emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti devleti emin ellerdedir. Ruhun şad olsun."

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 3

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, törenin ardından Anıtkabir'den ayrıldı. Törene katılan askerler ile vatandaşların da sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDE TÖREN

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü İstanbul Valiliği'nde de tören düzenlendi. Törende İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 4

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü nedeniyle İstanbul Valiliği'nde tören düzenlendi. Törene, İstanbul 1'inci Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz katıldı. Valilikte düzenlenen programa siyasi partilerin temsilcileri, yabancı ülke temsilcileri, mülki ve idari yetkililer ile azınlık cemaatlerinin ruhani liderleri de katıldı.

İZMİR'DE 30 AĞUSTOS TÖRENİ

26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 99'uncu yıl dönümü ve Zafer Bayramı, İzmir'de kutlanmaya başladı. Gün boyu sürecek olan kutlama ve törenler, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk töreniyle başlarken, törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, siyasi parti il başkanları, millettekileri ve ilçe belediye başkanları katıldı.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 5

Bayramın ilk töreninde İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelenk töreni sona erdi.

ÇANAKKALE'DE 30 AĞUSTOS KUTLANDI

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Törende Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına konuşma yapan Deniz Binbaşı Alpaslan Yavaş "Bu eşsiz zafer Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderlik ve komutanlık dehasıyla ordu, millet bütünlüğü içerisinde kazanılmıştır" dedi.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 6

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tahsin Saruhan, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, siyasi partilerin temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram mesajı okundu.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 7

'BÜYÜK BİR GURUR VE COŞKU İÇİNDEYİZ'

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına konuşan Deniz Binbaşı Alpaslan Yavaş, "Bugün Yüce Türk Milleti'nin büyük feragatlıklarla verdiği İstiklal Mücadelesi'nin zaferle taçlandırıldığı Büyük Taarruz'un 99'uncu yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan bu zafer sadece vatan topraklarının düşmandan kurtarılmasını sağlamamış, Anadolu'nun Türk yurdu olduğu tescillenerek büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde ilelebet payidar kalacak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulu süreç temelleri atılmıştır. Kahraman Türk Ordusu'nun kendisinden sayıca çok daha üstün olan işgal ordusuna karşı başlatılan, her safhasıyla düşünülerek hazırlanan ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal tarafından bizzat sevk edilen bu harekat ile kazanılan bu eşsiz zafer Türk Ordusu'nun yüksek kudret ve kahramanlığının tüm dünyaya gösterildiği muazzam bir eser olmuştur. Bu eşsiz zafer Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderlik ve komutanlık dehasıyla ordu, millet bütünlüğü içerisinde kazanılmıştır" ifadelerini kullandı.

KONYA'DA SALGIN TEDBİRLİ KUTLAMA

Konya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü koronavirüs tedbirleri dikkate alınarak kutlandı.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 8

Konya'daki tören Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol üyeleri katıldı. Çelengin bırakılmasının ardından 'Zafer için pedalla' temalı bisiklet turu gerçekleştirildi ve şehitlik ziyaret yapıldı. Törenler, koronavirüs tedbirleri uygulanarak gerçekleştirildi.

ADANA'DA ZAFER KUTLAMASI

Adana’da 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen törenle kutlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. yıldönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü Atatürk Parkı’nda kutlandı. Adana Valisi Süleyman Elban, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Atatürk Anıtı önüne çelenk koydu. Ardından şehitler için bir dakika saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı - Resim : 9

30 Ağustos zaferi yurdun dört yanında kutlandı ile ilgili etiketler 30 Ağustos İstanbul Ankara İzmir Adana kutlama zafer bayramı