Popüler Haberler

25 Litre belgeseli nedir? 25 Litre belgeselinin konusu ne? 25 Litre'de kimler var?

25 Litre belgeseli nedir? 25 Litre belgeselinin konusu ne? Kim sunuyor? Fox TV başlayan programda Türkiye ve İstanbul başta olmak üzere 2040 yılından sonra oluşabilecek olan su kıtlığının önüne geçilmesi için neler yapılması gerektiği Gökhan Özoğuz'un rehberiğinde anlatılıyor. Bu tabloyu değişirmenin mümkün olup olmadığı araştırılıyor. Peki 25 Litre belgeseli nedir? 25 Litre belgeselinin konusu ne? Kim sunuyor? Detaylar haberimizde...

25 Litre belgeseli nedir? 25 Litre belgeselinin konusu ne? 25 Litre'de kimler var? National Geographic ve Finish'in iş birliğiyle hazırladığı 25 Litre belgeseli, son günlerin en çok konuşulanları arasında yerini aldı. Suyun önemine ve dikkatli kullanılması gerektiğine vurgu yapan 25 Litre belgeselinin konusu ve detayları haberimizde yer alıyor. İşte detaylar...

25 LİTRE BELGESELİNİN KONUSU NEDİR?

Belgesel, yakın bir gelecekte dünya genelini etkileyecek olan susuzluk krizini içeriyor. Nüfus artışı, iklim değişikliği, tekrarlayan kuraklık, hızlı şehirleşme gibi etkenler sebebiyle susuzluğun ülkeyi ve dünyayı etkilediğine değiniliyor. Belgeselde, tarihçi Profesör Doktor İlber Ortaylı, Boğaziçi Üniversitesi İklim Merkezi Müdürü Profesör Doktor Levent Kurnaz gibi bilirkişiler de yer alıyor.

25 LİTRE BELGESİ KİM SUNUYOR?

İstanbul'da kişi başı günlük 190 litre su harcanıyor


İstanbul'da "Sıfır Günü" olarak adlandırılan kriz sürecini işleyen belgesel, şuanda İstanbul'da kişi başı günlük 190 litre su harcandığını, Sıfır Günü sonrası bunun 25 litre olacağı anlatılıyor. Belgeselde ünlü şarkıcı Gökhan Özoğuz, kendi su ayak izini hesapladı. "Türkiye'nin yarınlarına su kalması için bugünden harekete geç" dedi.

25 litre belgeseli konusu nedir?

Su ayak izi nedir?


Buna göre, diş fırçalarken 6 litre,sifona bastığında 15 litre, bir makine bulaşığın elde yıkanması halinde 103, makinede yıkanması halinde 9 litre su harcanıyor. Bulaşığı sudan geçirmek ise 57 litre suyun harcanmasına sebep oluyor. Belgeselde İstanbul halkı, susuzluğun ilanı üzerine günde 25 litre su ile hayatta kalmaya çalışıyor.