Yaşam

220 promil alkolle yayaya çarptı, serbest kaldı: Yakınları tepkili

İstanbul Küçükçekmece'de karşıya geçmek isteyen bir yayaya hızla gelen bir araç çarptı. Polis ekipleri yayaya çarpan sürücüyü gözaltına aldı. 220 promil alkollü olduğu tespit edilen sürücü Barış K. çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı. Kazada ağır yaralanan Serhat Kaymaz'ın yakınları mahkemeden çıkan karara tepki gösterdi.

Küçükçekmece'de aşırı alkollü bir sürücü, yolun karşısına geçmek isteyen güvenlik görevlisi Serhat Kaymaz'a çarptı. Kazada ağır yaralanan Kaymaz hastaneye kaldırılırken, gözaltına alınan sürücü Barış K., çıkarıldığı mahkemece adli kontrolle serbest bırakıldı. Kaza anı ise güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Halkalı Atakent Mahallesi'nde 14 Eylül akşam 20.00 sıralarında meydana gelen kazada, güvenlik görevlisi olarak çalışan Serhat Kaymaz, marketten alışveriş yaptıktan sonra yolun karşısında bulunan otobüs durağına geçmek istediği sırada hızla gelen bir otomobil önce yol kenarındaki araca ardından da Kaymaz'a çarptı. Ağır yaralanan Kaymaz hastaneye kaldırılırken, olay yerinden kaçmak isteyen sürücü ise vatandaşlar tarafından yakalanarak polislere teslim edildi.

220 PROMİL ALKOL ÇIKTI

Gözaltına alınarak Halkalı Polis Merkezi'ne götürülen sürücü Barış K.'nın yapılan alkol muayenesinde 220 promil alkol çıktığı öğrenildi. Polis merkezindeki sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen Barış K., adli kontrolle serbest bırakıldı. 

"MOTORLA PEŞİNDEN GİTTİM, YAKALADIM"

Yaşanan kazayı gören Sami Yaprak, "Çarpma sesiyle arkamızı döndüğümüzde, birine araba çarptığını söylediler. Koşarak yanına gittik. Kanlar içindeydi. Onu o halde görünce kan beynimize sıçradı. Sürücü de ileride bir arabaya çarparak durdu. Daha sonra kaçmaya başladı. Alkollüydü. Ben de motorla peşinden gittim, yakaladım. Yaralının yanına kadar sürükleye sürükleye getirdik. Polisi ve ambulansı aradılar. Yaralıyı ambulansa bindirdiler. Sürücüyü de polisler aldı" dedi.

O ANLAR GÜVENLİK KAMERALARINCA KAYDEDİLDİ

Alkollü sürücünün Kaymaz'a çarpma anı ise bir sitenin güvenlik kameralarınca saniye saniye kaydedildi. Görüntülere göre yol kenarında yürüyen güvenlik görevlisi Kaymaz, yolun karşısına geçmek istediği sırada, hızla gelen otomobilin çarpmasıyla yaklaşık 50 metre sürükleniyor.

"YETKİLİLERİMİZDEN BU KONUDA DESTEK İSTİYORUZ"

Serhat Kaymaz'ın yakınları ise Barış K.'nın serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Kaymaz'ın ağabeyi Barış Kaymaz, "Şu an sadece kardeşimizin sağlığı ile ilgileniyoruz. Diğer ayrıntılara çok fazla kafa yormak istemiyoruz, o durumda da değiliz. Ancak öğrendik ki, çarpan arkadaş alkollü olmasına rağmen serbest bırakılmış. Şu an bir sinir harbi içerisindeyiz. Buna ne kadar tahammül gösterebiliriz bilmiyoruz. Bir kaos ortamı var. Herkes gergin. Gelen gidenimiz çok fazla. Biz burada yakınlarımızı sakinleştirmek için çaba gösteriyoruz. Serbest bırakıldığı haberini henüz kimseyle paylaşmadık. Bunu öğrenen yakınlarımızın tepkisinin nasıl olacağı konusunda hiçbir fikrimiz yok. Ne kadar sakin kalabiliriz, bilmiyoruz. Yetkililerimizden bu konuda destek istiyoruz. Bu arkadaşın dışarıda kalmasını istemiyoruz. Bu arkadaşın kim olduğunu öğrenmedik, şu an öğrenmek de istemiyoruz. Öğrendiğimizde nelerin olacağı konusunda da bir fikrimiz yok. İnsanlar kontrolden çıkabilir. Biz, buna ne kadar engel olabiliriz, bilmiyoruz. Gönül ister ki kimse zarar görmesin, bu iş hukuki yollarla çözülsün. Ancak bizim dışımızda gelişen olaylar nasıl olur bilemiyorum. Büyüklerimizden ricamdır; karşı tarafı tanımıyoruz. Herhangi bir kötü niyetimiz yok ama yakınlarımız için bu sözü veremeyiz. Lütfen arkadaşı içeriye alsınlar. Bu süreçte içeride kalması, hem bizim açımızdan hem de kendi sağlığı açısından önemli. Dışarıda rahat edeceğini sanmıyorum" diye konuştu.