Popüler Haberler

22 Ocak gram altın ne kadar oldu? Gram altın fiyatları 2020!

22 Ocak gram altın ne kadar oldu? Altın fiyatlarının son durumunu merak eden vatandaşlar arama motorlarından araştırmalar yapmayı sürdürüyor. Geleneksel birikim aracı olarak bilinen altın fiyatları ülke genelinde rağbet gören konular arasında yer almaktadır. Güncel gram altın fiyatlarını sizler için araştırdık. Peki, 22 Ocak gram altın ne kadar oldu? Gram altın fiyatları 2020! Detaylar haberimizde...

22 Ocak gram altın ne kadar oldu? Düğünlerde, özel günlerde ve yatırım yapmak amaçlı tercih edilen altının son fiyatları arama motorlarından sıkça araştırılıyor. Piyasalardan alınan son verilere göre altın fiyatları yatay ilerliyor, ufak düşüş ve yükselişler yaşansa da altın fiyatlarında büyük bir hareket gözlenmemektedir. Güncel gram altın fiyatlarını sizler için araştırdık. Peki, 22 Ocak gram altın ne kadar oldu? Gram altın fiyatları 2020! Detaylar haberimizde...

22 OCAK GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

22 Ocak tarihi ile gram altın fiyatlarında son durum şu şekilde; Gram altın 296 liradan alınırken 296 liraya satılmaktadır. 

DÜN ALTIN FİYATLARI NASILDI?

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 296,50 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 1.974,00 lira oldu.

ALTIN NEDİR?

Altın tarihin ilk dönemlerinden bu yana insanların kullandığı değerli metallerin başında yer alır. Bozulmaması, parıldaması ve az bulunur olması sebebiyle her dönemde talep edilen bir metal olmuştur.

Altın’ın Atom numarası Z=79, atom ağırlığı M=196,967, simgesi Au olan geçiş elementi; bakır ve gümüş gibi elementler çizelgesinin BI sütununda bulunmaktadır.

Altın çıkartmada Siyanürleme yöntemi, cevherlerden altın – gümüş üretiminde neredeyse 100 seneden fazla süredir kullanılmaktadır. Son zamanalarda prosesi daha ekonomik ve etkin sağlayan yeni yöntemlerinde gelişmesiyle birlikte bu yöntem, günümüz madenciliğinde özellikle, küçük tane boyutlu altın içeren düşük tenörlü yatakların değerlendirilmesinde tek seçenek olmuştur.

Cevherdeki altın ve gümüşün anyonik siyanür kompleksleri halinde çözündürülerek sulu faza özütlenmesi (liç) ve sulu fazdan kazanılması proseslerini kapsamaktadır. Çözünen altın ve gümüşün sulu faza özütlenmesi için faydalanılacak yöntemlerin saplanmasında, cevherin rezerv ve tenörü ile mineralojik, geçirgenlik ve difüzyon gibi yapısal nitelikleri dikkate alınmaktadır. Başlıca iki özütleme (liç) yöntemi uygulanmaktadır:

Yığın özütleme
Karıştırmalı özütleme
Aslında Altın doğada oldukça yaygındır; ancak yüzde oranlarının çok düşük bulunması sebebiyle, verimli işletmeciliğe uygun lokasyonlara nadir rastlanır. Deniz suyunda altın oranı , bir ton su başına, bölgelere göre değişmekte birlikte 1-10 mg arasındadır.