Popüler Haberler |

2022 Nevruz Bayramı ne zaman, hangi gün? Nevruz Kürtlerin mi?

Bahar ayının gelişini müjdeleyen ve tarihi eski kökenlere kadar dayanan Nevruz Bayramı ne zaman sorusu gündemde. Azerbaycan başta olmak üzere Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı hangi gün? Peki, Nevruz Kürtlerin mi?

Anadolu ve Orta Asya kültürlerinde baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı yine büyük bir coşku içerisinde kutlanacak. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda geleneksel kutlamalarla canlılığını günümüze kadar getirmeyi başaran Nevruz Bayramı, baharın gelişini müjdelemektedir.

2022 Nevruz Bayramı ne zaman, hangi gün?

Anadolu ve Orta Asya kültürlerinde baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı 2022 yılında 21 Mart Pazartesi günü kutlanacaktır.

Nevruz Bayramı neden kutlanır?

Nevruz'un her yıl bu tarihte kutlanmasının nedeni; Güneş 21 Mart’a kadar güney yarımküreye daha çok ısı ve ışık verirken, bu denge 21 Mart’ta eşitlenip, daha sonra kuzey yarımküre lehine bozuluyor. Bu nedenle kuzey yarımkürede yaşayan bazı halklar, 21 Mart’ı bütün varlıklar için uyanış ve yaradılış günü olarak kabul edip kutluyor.

Kürtlerde, Nevruz bayramının Fars mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır. Birçok Kürt şair ve yazarın da eserlerinde yer alan Nevruz'u Kürtler 21, 22 ve 23 Mart'ta kutlarlar.