Popüler Haberler

2020 Tokyo Olimpiyatları Buse Naz Çakıroğlu kimdir? Kaç yaşında? Buse Naz Çakıroğlu evli mi?

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda boksta kadınlar 51 kiloda yarı finale çıkan Buse Naz Çakıroğlu, olimpiyat madalyasını garantiledi. 2020 Tokyo Olimpiyatlarında mücadele heyecanla devam ederken Buse Naz Çakıroğlu'nun hayatına dair detaylar büyük bir merakla araştırılmaya başlandı. Peki, Buse Naz Çakıroğlu kimdir? Kaç yaşında? Detaylar haberimizde...

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda 51 kiloda yarı finale çıkan milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, milli boksör Taylandlı Jutamas Jitpong'u mağlup ederek madalya almayı garantiledi.

Kokugikan Arena'da çeyrek finalde Buse Naz, Taylandlı sporcu Jutamas Jitpong'la mücadele etti.

5 HAKEMDEN TAM PUAN ALDI

Karşılaşmaya çok iyi başlayan 25 yaşındaki milli boksör, ilk rauntta 5 hakemin 4'ünden tam puan aldı. İkinci rauntta Buse Naz, rakibine vurduğu kroşelerle net bir üstünlük yakaladı ve 5 hakemin de tam puanını aldı.

Son rauntta temkinli olan ve üstünlüğünü koruyan Buse Naz Çakıroğlu, adını yarı finale yazdırdı.

BAKAN, BUSE NAZ'I TEBRİK ETTİ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda boksta kadınlar 51 kiloda yarı finale çıkarak madalyayı garantileyen Buse Naz Çakıroğlu'nu tebrik etti.

Kokugikan Arena'da Buse Naz'ın karşılaşmasını tribünden takip eden Bakan Kasapoğlu, milli sporcuyu yalnız bırakmadı.

Müsabaka sonrası ringin kenarına gelen Kasapoğlu, burada milli sporcu ve antrenörü Nazım Yiğit'le bir süre sohbet etti. Bakan Kasapoğlu, altın madalya yolundaki milli sporcuya sonraki karşılaşmaları için de başarılar diledi.

BUSE NAZ ÇAKIROĞLU KİMDİR?

26 Mayıs 1996 tarihinde Trabzon'da dünyaya gelen Buse Naz Çakıroğlu, milli boksörümüzdür.

Üniversite eğitimini Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde tamamlamıştır. 2018 yılında Bulgaristan'da düzenlenen EUBC Büyük Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya, Romanya'da düzenlenen 22 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanmıştır.

Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu olan Buse Naz Çakıroğlu, 2019 yılında Rusya'da düzenlenen AIBA Büyük Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya, Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Uluslararası Eli Boks Turnuvası'nda ve Minsk'te düzenlenen 2019 Avrupa Oyunları'nda altın madalya kazanmıştır.

Aynı yıl Madrid'de gerçekleşen EUBC Büyük Kadınlar Avrupa Boks Şampiyonası'nda 51 kiloda şampiyon olmuş ve aynı zamanda şampiyonanın en iyi kadın boksörü seçilmiştir.

2021 yılında Sırbistan'da düzenlenen 10. Nations Cup Uluslararası Boks Turnuvası'nda Gümüş madalya, Macaristan'da düzenlenen 65. Bocskai Istvan Memorial Uluslararası Boks Turnuvası'nda altın madalya elde etmiştir.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kota Müsabakaları'nda altın madalya kazanan Çakıroğlu, olimpiyatlarda seri başı olma hakkını elde etmiştir.

Çakıroğlu böylece Türkiye'nin organizasyon tarihindeki ilk boks altınını kazanmış ve Olimpiyatlara kota kazanan ilk kadın boksör olmuştur.