Popüler Haberler |

20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama kontenjanları listesi! En çok atama yapılacak alanlar hangileri?

20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama kontenjanları listesi belli oldu. MEB’den yapılan son dakika açıklamasına göre 20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama kadrosu içinde başvurular başladı. Adaylarda şimdiden en çok atama yapılacak olan alanları merak etmekte.

20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama kadrosu için başvurular resmen başladı. 26 Mart tarihine kadar devam edecek başvurularda adaylar seçimlerini elektronik ortam üzerinden yapabilecekler. Başvuracak olan adayların 2019 veya 2020 yılındaki KPSS sınavından en az 50 ve üzerinde puan almaları şartı bulunmakta.

20 bin sözleşmeli öğretmenlik kadrosu için başvurular başlamış bulunmakta. Daha önceden yapılan açıklamalarda adaylar 15 Mart yani bugünden itibaren başvurularına başlayarak 26 Mart mesai bitimine kadar tüm işlemlerini tamamlamak zorundalar.

MEB'in internet sitesinden 2021 yılı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı takvimi ve boş kontenjanlar listesi açıklanmıştı. Buna göre, ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 15-26 Mart'ta, adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı ise 3 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Sözlü sınavlar, 17 Mayıs-6 Haziran tarihlerinde yapılacak ve sonuçlarda 8 Temmuz tarihlerinde açıklanacak. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 12-16 Temmuz tarihleri arasında alınacak ve 2 Ağustos'ta sonuçlandırılacak.

Pandemi nedeni ile sözlü sınava katılamayan adaylar da başvurularını, 17 Mayıs-18 Haziran'da yapacak ve bu durumda bulunan adayların sözlü sınavları, 21-25 Haziran arasında gerçekleştirilecek. Atama tercihleri 1-6 Eylül'de alınacak, sonuçları ise 8 Eylül'de duyurulacak.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvurusu nasıl yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2019 veya 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.

Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak da başvuru şartları arasında yer alıyor. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021'den önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin belgeleri kabul edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere ön başvurular, "ilkatama.meb.gov.tr" internet adresinden alınacak. Ön başvuru sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adaylar belge sunmak, başvurularını onaylatmak veya herhangi bir nedenle il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine gitmeyecek.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana atanmak üzere ön başvuruda bulunabilecek.

En çok atama yapılacak alanlar

Bakanlığın internet sitesinden sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı alanlar ve kontenjanların listesi de açıklandı.

Buna göre, en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 883 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 2 bin 94 kontenjanla özel eğitim, 1938 kontenjanla İngilizce, 1805 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlikleri oldu.