Popüler Haberler |

NASA doğruladı! Ünlü bilim adamından 'Meteor çarpacak' söylemi!

2 Kasım'da dünyaya meteor çarpacak mı? Ünlü bilim adamı Neil deGrasse Tyson, 2 Kasım 2020 tarihinde 2018VP1 adlı meteorun dünyaya çarpacağını iddia etti. Medyatik söylemleri ile tanınan Tyson, göktaşının saatte 40 bin kilometre hızla dünyaya ilerlediğini ifade etti.

Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, dünyayı korkutan bir açıklama yaptı. Birçok televizyon programına çıkarak eğlenceli bir şekilde bilimle ilgili içerik üreten ve bu sayede insanları bilgilendiren 62 yaşındaki Tyson, 2 Kasım 2020 tarihinde 2018VP1 adlı meteorun dünyaya çarpacağını söyledi. Peki, 2 Kasım'da dünyaya meteor çarpacak mı?

Bir buzdolabı büyüklüğünde olan 2018VP1 isimli göktaşının 2 Kasım’da dünyaya çarpacağını ifade eden Tyson, “2018VP1, 2 Kasım’da yani seçimlerden bir gün önce dünyaya çarpabilir. Çok büyük boyutlarda olmadığı için etkisi düşük olacaktır” paylaşımında bulundu.

Göktaşının saatte yaklaşık 40.000 kilometre hızla dünyaya doğru ilerlediğini söyleyen Tyson’ın bu açıklamaları büyük yankı uyandırdı. ABD’nin önde gelen bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) daha önce 2018VP1 isimli göktaşının dünyaya çarpma ihtimalinin yüzde 1’den düşük olduğunu duyurmuştu.

NASA açıklamasında, “Göktaşının gezegenimizin atmosferine girme ihtimali yüzde 0.41 fakat atmosferden girse bile boyutu sebebiyle etkisi hissedilmeyecektir” sözlerine yer vermişti.