2 doz aşısını yaptıran çocuklarda bile görülüyor! İşte 12 yaş altını bekleyen yeni tehlike...

Uzun bir aradan sonra başlayan yüz yüze eğitim ile birlikte 12 yaş altı çocuklarda koronavirüsün dışında başka hastalıklar da görülmeye başlandı. Uzmanlar, 2 doz mRNA aşısını yaptıran 12 yaş üzeri çocuklarda da grip, bronşiolit ve RSV solunum yolu enfeksiyonu virüsü gibi vakaların son dönemde arttığını belirtiyor.

Yüz yüze eğitimin başlamasının ardından son bir haftadır ateşi yükselen, halsizlik, boğaz ağrısı gibi şikayetlerden yakınan çocukların sayısı giderek artıyor. Aileler koronavirüsten şüphelense de uzmanlar grip, bronşiolit ve RSV solunum yolu enfeksiyonu olabileceğini belirtiyor.

2 DOZ mRNA AŞISINI YAPTIRAN ÇOCUKLARDA HASTANEYE YATIŞ YOK

Birkaç hafta öncesine kadar adeta çocuk vaka patlaması yaşanan Diyarbakır’daki durumu Milliyet’e anlatan Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Semih Canpolat, ağustos ayında hastaneye başvuran 1402 çocuğun, 466’sının testinin pozitif çıktığını anımsatarak, “81’i yoğun bakım olmak üzere 153 çocuğumuzu tedavi ettik. 2 doz mRNA aşısını yaptıran 12 yaş üzeri çocuklarda hastaneye yatışların olmadığını gözlemliyoruz. Kronik rahatsızlığı olan çocuklar Kovid-19’u ağır geçiriyor. Bu nedenle 12 yaş üzeri grubun çift doz aşılanması çok önemli” dedi.

"KORONAVİRÜS DIŞINDA BAŞKA HASTALIKLAR DA GÖRÜLMEYE BAŞLANDI"

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu ise Türkiye genelinde çocuk Kovid-19 vaka sayısında artış olduğunu belirtirken, “En önemlisi ise altta yatan hastalığı olan çocukların tablosunun ağır seyretmeye başlaması. Bu yıl özellikle çocuklarda grip vakalarını da sıkça görmemiz mümkün” dedi. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Ayper Somer de “Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda Kovid-19 dışında başka hastalıklar görülmeye başlandı. Akciğer tutulması ile görülen Bronşiolit başta geliyor. Bebeklerde ağır seyreden RSV virüsü de bu aralar sıkça karşımıza çıkan hastalıklardan. RSV virüsü nedeniyle birkaç bebeğimizi yoğun bakıma aldık. Çocuklarda ölüme neden olabilen MIS-C tablosuna uzun zamandır rastlamıyoruz. MIS-C tablosunun görülmeme nedeni Delta varyantından kaynaklanıyor olabilir. Ancak Delta varyantı çocuklarda daha hızlı yayılıyor” bilgisini paylaştı.

ALTTA YATAN HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN UYARI

KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise “Salgınla mücadelede öncelikle altta yatan hastalığı olan çocukların saptanması önemli. Kaç çocuğumuzun doğumsal kalp hastalığı, tip 1 diyabet veya bağışıklık yetmezliği sorunu yaşadığını bilmemiz ağır vaka tablosunun azalması için elzem” diye konuştu.

"KIŞIN CİDDİ ARTIŞ OLABİLİR"

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, temmuzun ikinci haftasından ağustosun sonuna uzanan süreçte oluşan korkutucu tabloda iyileşme gördüklerini belirterek, “Ağustosta günlük 2300’e ulaşan vaka sayısı bugünlerde 400’e inmiş durumda. Kentte iki doz aşılanmışların oranı yüzde 40 seviyesinde. Kent nüfusunun neredeyse yarısı hastalığı geçirdiğinden bağışıklanmış kişilerin oranı oldukça yükseldi. Aşılama istenen düzeyde değil ve kışın ciddi vaka artışı olabilir” dedi.

 

 

2 doz aşısını yaptıran çocuklarda bile görülüyor! İşte 12 yaş altını bekleyen yeni tehlike... ile ilgili etiketler Çocuk Öğrenci grip yüz yüze eğitim bronşiolit RSV mRNA aşı