Popüler Haberler |

18 Mart Çanakkale Zaferi konuşma metni

Okullarda okunan 18 Mart Çanakkale Zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma metni yakından takip edilmekte. Bu büyük zaferin elde edildiği bu özel günde sizler için hazırlanan makaleden yararlanabilirsiniz. İşte, 18 Mart Çanakkale Zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma metni…

18 Mart 1915 tarihinde o dönemin en büyük donanması karşısında elde edilen Çanakkale Zaferi, tarih kitaplarına altın harflerle yazılmıştır. Dünyadaki güç dengesi kadar tarihin seyrini de değiştiren Çanakkale Zaferi ile Türk ordusu kesin bir zafer kazanmıştır.

18 MART GÜNÜN ENLAM VE ÖNEMİ BELİRTEN KONUŞMA METNİ

Bugün; Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünü kutlamakta ve vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nün onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

 Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazına gelmiş, Türkler bu donanmayı gördüklerinde tabanlarını yağlar, arkalarına bile bakmadan kaçar giderler. Biz de 5 çayımızı İstanbul’a karşı içeriz demişlerdi. Umdukları gibi olmadı. En büyük donanma gemileri de büyük kayıplar verince geri çekildiler.    

Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ,Anzak ve diğer askeri güçler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır.  Cephanesi biten askerlerine karşı 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak- emrini vererek yıllarca Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söylemiştir.

Savaşın sonunda yenilmez sandıkları güçlü orduları, ağır bir yenilgiye uğradı.

Çünkü silah, cephane, askerimiz yeterli olmasa da:

Yahya Çavuşların kahramanca savaştığı yerdir, Çanakkale, 

Koca Seyit’in yalınız bir top mermisini değil, bir milletin kaderini sırtlandığı yerdir Çanakkale.

Çelikten bir saldırıya, etten bir siperdir Çanakkale.

Vatan aşkıyla, imanla dolu ordumuzdur, 57. Alaydır, kınalı Mehmettir, cefakar milletimizdir,

Mustafa Kemal ATATÜRK’tür Çanakkale.

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir.

Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere,

Ey Aziz Şehitler,

Bayraklar memleket ufkunu baştanbaşa donatıyorsa bugün, siz düşmana göğsünüzü siper ettiğiniz içindir. Şimdi biz her 18 Mart geldiğinde, başımız minnetle eğilirken; övünç ve gururla doluyor göğsümüz. Aziz hatıranızı gururla, rahmet ve şükranla anıyoruz.

Milli şairimiz Mehmet Akif in, Çanakkale şehitleri için yazdığı destansı şiirden bir bölüm okuyarak konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor!

Bir hilal uğruna yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker,

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı, değer,

Ey şehit oğlu şehit! İsteme benden makber,

Sana kucağını açmış, duruyor Peygamber.

ruhlarınız şad olsun…

Kaynak: Eğitimhane (Alıntıdır)