Gündem |

15 Temmuz şehitleri Vatikan'da anıldı

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği’nde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle tören düzenlendi. Büyükelçi Lütfullah Göktaş darbe girişimi gecesi şehit olan arkadaşı Erol Olçok’u da unutmadı.

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği Resmi Konutu’nda, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle dün akşam tören düzenlendi. Törene, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli'nin yanı sıra çok sayıda diplomat ve yabancı misyon şefi, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

MİLLETİMİZLE GURUR DUYUYORUM
Lütfullah Göktaş, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin 3 yıl önce muhteşem bir direnişle darbe girişimini önlediğini belirterek, "Milletimizle gerçekten gurur duyuyoruz. Demokrasilerde siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Ama hepimiz, demokrasiye ve hukuk devletine sahip çıkmalıyız. Demokrasilerde, darbe girişimi asla kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

"Müttefiklerimizden beklentimiz, ülkemizle daha fazla empati kurmalarıdır. Darbeden yana değil, demokrasiden yana tavır almak önemli." diyen Göktaş, darbe girişiminde bulunanların ana kadrosunun terör örgütü FETÖ'ye mensup olduklarını vurguladı.

ŞİDDETE BAŞVURMAKTAN ÇEKİNMEDİLER
Göktaş, FETÖ'nün din, eğitim, diyalog gibi kavramların tümünü, örgütün karanlık emellerine ulaşmasını sağlayacak bir araç olarak telakki ettiğine işaret ederek, "Her şeyi mübah addediyorlar. Şeffaf değiller. Üç yıl önce silahlı şiddete başvurmaktan, halka kurşun sıkmaktan çekinmedikleri de görüldü" şeklinde konuştu.

OLÇOK’U YAD ETTİ
15 Temmuz'da hayatını kaybedenler arasında 1980'lerden beri tanıdığı yakın arkadaşı Erol Olçok'un bulunduğunu kaydeden Göktaş, "15 Temmuz'un üçüncü yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Sevgili dostum Erol Olçok da onlardan biriydi. 16 yaşındaki oğlu ile birlikte, o gece köprüye yürüyenler arasındaydı. Darbecilerin kurşunlarıyla şehit oldular. Onları rahmetle yad ediyorum." dedi.

Törende 15 Temmuz'daki darbe girişimine direniş esnasında şehit düşen 251 vatandaş için saygı duruşunda bulunuldu ve o gece yaşananları özetleyen video izlendi.