Kültür Sanat |

15 Temmuz şehitleri için model anıt

Malatya'da yaşayan heykeltıraş Cengiz Göğebakan, halkın FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini engellemesini, hazırladığı model anıtla ölümsüzleştirdi. Göğebakan, Türk halkının Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini engellemesini ve şehitleri anlatan prototip anıt tasarladı.

Malatya'da yaşayan heykeltıraş Cengiz Göğebakan, Türk halkının Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini engellemesini ve şehitleri anlatan prototip anıt tasarladı.

Alt kısmını darbe girişiminin anlatıldığı müze ve kütüphane şeklinde tasarladığı anıtın üzerinde 15 Temmuz şehitleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın el izini simgeleyen izler bulunuyor.

Asıl boyutu 50 metre olması planlanan anıtın prototipinde en üstte Türk bayrağını simgeleyen ay yıldız yer alıyor.

"KAHRAMANLARI EL İZLERİYLE ANLATTIK"

Göğebakan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından zihninde anıtın şekillenmeye başladığını belirtti.

Bir aylık tasarım aşamasının ardından anıtın prototipini alçıdan yontarak ortaya çıkardığını anlatan Göğebakan, şöyle devam etti:

"O hain geceyi yaşamayan gelecek kuşakların anıtı görünce 15 Temmuz darbe girişimini anlaması, unutanların hatırlaması ve ders almasın için yaptım. Bu anıttan öte yaşam alanlarının olduğu bir yapı. Anıtın alt kısmında 15 Temmuz Müzesi ve Kütüphanesi ile gelen ziyaretçilerin dinlenebilecekleri yerler olacak. Bu anıtta o gece şehit olan kahramanların hepsini, bir el iziyle anlattık. Aslında Çanakkale'deki bir 57. Alay ruhu malum gece tekrar ortaya çıktı, bu hepimizi gururlandırdı. Bayrağı yere düşürmeyen, o gece canı pahasına koruyan kahramanlarımızı biz burada her birini bir el izi temsil edecek şekilde tasarladık. En üstte Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen bir el izi koyduk. Anıtta bunu anlatmaya çalıştık."