Gündem |

15 Temmuz gecesi stada inen hain FETÖ'cü ile ilgili şok detay: Pensilvanya ve Yunanistan'ı aramış!

15 Temmuz hain darbe girişiminde TV yayınlarını kesme amacıyla Vodafone Park Stadı'na inen hainlerden olan Turan Çiçek ile ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Çiçek'in darbe girişiminden 3 hafta önce Pensilvanya'yı ve Yunanistan'da baz veren bir numarayı 2 kez aradığı öğrenildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminde FETÖ'nün İstanbul'da bulunan Vodafone Park Stadı ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirmesine ve TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ile Digitürk binasının işgaline ilişkin devam eden mahkemede dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. 

23 FETÖ'CÜYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLMİŞTİ

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 57'si tutuklu 93 sanığın yargılandığı davada geçen yıl, "Anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçunu işlediği gerekçesiyle 23 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanığa da müebbet hapis cezası verilmişti.

 

ESKİ ALBAY, BİNBAŞI, YÜZBAŞI...HEPSİNE MÜEBBET HAPİS

Kararda eski albay Hamdi Acar, eski binbaşı Ali Akkaş, yüzbaşı Fatih Aksoy'un da aralarında bulunduğu 23 sanığın, cebir ve şiddet kullanarak, "Anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" eylemini yaptıkları gerekçe gösterilmesi, bu sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski astsubaylar Mehmet Rauf Çağmar ve Mustafa Duran ile aralarında Hava Harp Okulu öğrencilerinin de bulunduğu 35 sanığın, "Anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan cezalandırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, sanıkların duruşmadaki davranışları ve verilen cezanın sanıkların gelecekleri üzerindeki etkilerini dikkate alarak, cezayı müebbete indirmişti. Ayrıca mahkeme heyeti 16 sanığın, "öldürmeye teşebbüs" suçundan 11 yıl 8 ay ile 16 yıl arasında, 56 sanığın ise "yayın organlarının yayınlarını hukuka aykırı şekilde engellemek" suçlarından 4 yıl ile 5 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetmişti.

 

ASKERLERE DE ÖRGÜTE YARDIMDAN CEZA

Sanıklar kararı istinaf etti. Dosya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Yargıtay, dosya üzerinde yaptığı incelemede 35 sanığın FETÖ ile iltisaklı olanlara ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesi gerektiğini söylerken iltisakı bulunmayan emir komuta zinciri altındaki askerlere ise örgüte yardım etme suçundan cezalandırılması gerektiğine dair karar verdi.

YUNANİSTAN VE PENSILVANYA DETAYI ORTAYA ÇIKTI

 Yargıtay'ın bozma ilamı vermesi üzerine dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yapılan yargılamada subay Turan Çiçek'in darbe teşebbüsünden 3 hafta öncesinde HTS kayıtlarında 2 kez ABD'nin Pensilvanya eyaletinden birisini aradığı ortaya çıktı. Çiçek'in yine darbe öncesinde Yunanistan'da baz veren bir numarayı 2 kez aradığı belirlendi. Yargılama önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.