Sağlık |

Çocuklarda büyüme ve gelişme takibi neden önemli?

Uzm. Dr. M. Hafit Arvas, çocukların büyümesinde kalıtımsal faktörlerin etkili olabildiği gibi beslenme şekli gibi dış faktörlerin de büyümeyi etkilediğini belirtti.

15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü nedeniyle ebeveynlere uyarılarda bulunan Uzm. Dr. M. Hafit Arvas, çocuklardaki büyümesinin izlenmesinin öneminden bahsetti. Uzm. Dr. Arvas, “Çocuklarda büyümenin belirli bir periyotta ilerlememesi çocukların gelişiminde bir problem olduğunun göstergesi olabilir. Büyümedeki bir sorun varsa bunun erken teşhisi ile sorunun kaynağı tespit edilir. Kalıtımsal da olabilir ya da beslenme, enfeksiyonlar, psikososyal nedenler gibi dış faktörlerden de kaynaklanabilir. Etkili olan dış faktörler ise bunun değiştirilmesi için önlem alınabilir. Hormon, metabolik ve kronik hastalıklar gibi nedenlerle çocukların büyümesi yaşıtlarının gerisindeyse zamanında uygulanan tedavi ile yaşıtları ile aynı seviyede olması sağlanabilir” dedi.

BÜYÜME VE GELİŞME GERİLİĞİNİN BAZI OLASI BELİRTİLERİ 

Yaşına ve cinsiyetine göre boy kısalığı ve zayıflık durumu
Düşük bağışıklık sebebi ile sık hastalanma ve geç iyileşme
Özgüven düşüklüğü ve sosyal gelişiminde gerilik
Zeka ve zihinsel gelişiminde gerilik
Dikkat dağınıklığı
Okul başarısında düşüş

*Bu belirtiler her zaman büyüme geriliğine işaret olmayabilir bu nedenle çocuklarda büyüme ve gelişme düzenli olarak bir uzman tarafından izlenmelidir. 

ÇOCUKLARDA SAĞLIKLI BİR BÜYÜME İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Çocuklarda sağlıklı bir büyüme için izlenmesi gereken yollara değinen Uzm. Dr. M. Hafit Arvas, anne babalara şu tavsiyelerde bulundu:

“Çocuklarda büyümenin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sağlıklı beslenme büyük bir öneme sahip. Fast food tüketim yerine sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tercih edilmeli ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaları sağlanmalıdır. Uyku saatleri düzenlenmeli. Özellikle akşam 8-11 arasındaki uyku, çocukların gelişimi için çok büyük bir öneme sahip”

Sadece fiziksel sebepler değil psikolojik sebeplerin de çocukların gelişiminde etkili olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Arvas, “Çocukların kendisini ifade edebilmesi ve isteklerinin karşılanması gelişimleri için önemli” ifadesini kullandı.