Popüler Haberler |

1177 lira para desteğinden kimler yararlanacak? 1177 lira desteğe nasıl başvuru yapılır?

1177 lira para desteğinden kimler yararlanacak? 1177 lira destek için vatandaşlar araştırmalara başladı! İşten çıkarılan, salgın neniyle ücretsiz izin hakkını kullanan çalışanlara para desteği gelidi. 1177 lira para desteği sonrasında kimler yararlanabilecek sorusu sorulmaya başlandı. Koronavirüs salgını sonrası işini yapamayanlara 1177 lira destek geldi. Peki 1177 lira para desteğinden kimler yararlanır? bin 177 lira destek için başvuru nasıl yapılır? İşte detaylar...

 Koronavirüs salgını sonrası işten çıkarılan, ücretsiz izin hakkını kullanan vatandaşlara 1177 lira para desteği geliyor. Devletten bin 177 lira para desteği almak için vatandaşlar araştırmalara başladı. Peki bin 177 lira nakdi destekten kimler yararlancak? 1177 lira desteğe başvurmak için ne yapılmalı? İşte detaylar..

1177 LİRA DESTEĞE KİMLER BAŞVURABİLİR?


AYLIK 1.177 LİRA


Gelelim, salgın döneminde ev hizmetlerinde çalışanlara yönelik destek olup olmadığına. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde 17 Nisan'da yürürlüğe giren yasa ile ev hizmetlerinde çalışanlar nakit ücret desteğinden yararlanabilecek.

Bundan da sadece ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar yararlanabilecek. Bu destek, 10 günden az çalışanları kapsamıyor. Peki, nakit desteği nasıl alınacak?

Yeni düzenleme ile ücretsiz izne çıkartılanlara devlet, günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakdi ücret desteği verecek. İşte bu destekten ev hizmetlerinde çalışanlar faydalanabilecek.

1177 LİRA DESTEĞE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Nakit desteği alabilmek için çalışan kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı almaması gerekiyor. İşverenin de çalıştırdığı kişiyi ücretsiz izne çıkartması ve ücretsiz izin süresi boyunca da hiçbir şekilde çalıştırmaması da gerekiyor.

KİMLER 1177 LİRA DESTEK ALACAK?


Yapılması gereken, ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıran işverenin, bu durum değişikliğini, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar 'eksik gün' koduyla SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirmesi gerekiyor.

1177 LİRA DESTEĞE KİMLER BAŞVURABİLİR?

İşverenin de bu bildirimi ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın üçüne kadar yapması gerekiyor. Örneğin, evde çalıştırdığınız bakıcıyı nisan ayında ücretsiz izne çıkarttıysanız, 3 Mayıs'ta başvurusunu yapacaksınız. Peki, nakit desteğinden hangi ev hizmetlerinde çalışanlar yararlanabilecek. SGK'ya göre, temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması ev hizmeti ve bu işleri yapanlar da ev hizmetlisi olarak sayılıyor.

1177 LİRA PARA DESTEĞİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Dolayısıyla bu işlerde ayda 10 günden fazla çalışanlar ve evin sahibi tarafından ücretsiz izne çıkartılan aylık 1.177 lira nakit desteği alabilecek.

10 günden az çalışanlar, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanıyor; emeklilik primi ve genel sağlık sigortası primi yatırılmıyor. Ancak ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) emeklilik, genel sağlık sigortası, işsizlik sigortası primi ödeniyor ve bu şekilde günlük asgari ücretin yüzde 37.5'i oranında prim yatırılıyor.

ÜCRETSİZ İZİNLİLERİN BİN 177 LİRA DESTEK DURUMU NETLEŞTİ


Koronavirüs önlemleri kapsamında günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakdi ücret desteğinden kimlerin yararlanacağı netleşti. 15 Mart tarihinden itibaren ücretsiz izne ayrılanların nakit desteği alıp alamayacağı, destekten yararlanmak için kimin başvurması gerektiği gibi konular muallaktaydı. Yayımlanan genelgeyle bu konuda tüm merak edilenlere açıklık getirildi.

Buna göre, 17 Nisan tarihi itibariyle işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanlar ile 15 Mart tarihinden itibaren işvereni tarafından iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan çalışanlara devlet aylık 1.177 lira nakdi ücret desteği verecek.

Ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için nakdi ücret desteği başvurularını işveren yapacak. Yani, ücretsiz izne ayrılanlar, 1.177 lira destek için başvuramayacak. İşveren, çalışanını ücretsiz izne çıkardığını SGK'ya bildirecek, bu bildirime göre çalışan kişiye nakit desteği verilecek. Ödemeler ise çalışanın kendisine yapılacak.

15 Mart itibariyle iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan kişiler ise nakit desteğinden yararlanmak için kendileri İŞKUR'a başvuracak. İşsizlik ödeneği için önceden başvuranların yeniden başvuruda bulunmasına gerek yok, İŞKUR ödemeyi otomatik olarak yapacak.