Teknoloji |

"100-200 bin dolar ödeyen herkes uzaya gidebilir"

NASA JPL öncü mühendisi ve Airspace Experience Technologies (ASX) kurucusu Dr. Anita Sengupta uzay yolculuğu ve hava taksiye ilişkin önemli bilgiler paylaştı. "Gelecekte ticari uzay seyahati önemli olacak. 100 bin ya da 200 bin dolar ödeyen herkes uzaya gidebilir." diyen Sengupta, 12 bin feet yüksekliğe çıkacak hava taksilerle UBER'in ilgilendiğini söyledi.

NASA JPL öncü mühendisi ve Airspace Experience Technologies (ASX) kurucusu Dr. Anita Sengupta, Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulundu.

Gelecekte Ay ve Mars'a çok gidileceğini, hatta Mars'ta bir koloni kurulacağını söyleyen Sengupta, "Gelecekte ticari uzay seyahati önemli olacak. 100 bin ya da 200 bin dolar ödeyen herkes uzaya gidebilir." dedi.

HAVA TAKSİ-KARGO

Hava araçlarının kargo aplikasyonunu 2023'de hizmete sunacaklarını belirten Sengupta, 2025'de yolcu hizmeti vermiş olacaklarını ve bunu 2025'e kadar 15 kente uygulayacaklarını ifade etti.

Sengupta, hava araçlarının helikopter ve uçak karışımı bir model olduğuna dikkat çekerek, "UBER bizimle ilgileniyor. Aracımız, 12 bin fite kadar çıkabiliyor ve 20 desibellik bir sesi var. Kısa mesafelerde kullanılacak. Karbon emisyonu da sıfır olacak." diye konuştu.

"MİSYONUNUZUN PARA KAZANMANIN ÖTESİNE GEÇMESİ LAZIM"

Gençlere tavsiyesinin sürdürülebilir işler yapmaları, karbon ayak izini azaltmaları ve daha az tüketim toplumuna sahip olmak için çalışmaları olduğunu söyleyen Sengupta, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni işe başlayan insanlara motivasyonlarını yüksek tutmalarını ve yeni teknolojilere yönelmelerini, sürdürülebilirliği desteklemelerini ve iklim değişikliğini düşürmeleri için çalışmalarını tavsiye ediyorum. Bir misyonunuz olması lazım ve farkındalık yapmak için misyonunuzun para kazanmanın ötesine geçmesi lazım. Türkiye'ye ilk defa geldim. Burada hiç iş yapmadım ama belki şirketlerle, üniversitelerle ortak çalışabilir ve öğrenci istihdam edebiliriz."

İklim değişikliğine dikkat çeken Sengupta, trafik ve karbon ayak izinin azaltılması gerektiğini ifade ederek ASX firması olarak üzerinde çalıştıkları elektrikli hava aracının da hava kirliliğini azaltmada etkisinin olacağını vurguladı.