Popüler Haberler |

1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı? İşte 1 Nisan Hikayesi...

1 Nisan Şaka Günü olarak tüm dünyada çeşitli şakalarla kutlanmaya devam ediyor. Secdiklaerine şaka yapmak isteyenler 1 Nisan şakaları ile ilginç görüntüler ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki 1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı? İşte 1 Nisan Hikayesi...

1 Nisan Şaka Günü, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır. Peki 1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı? İşte 1 Nisan Hikayesi...

1 NİSAN ŞAKA GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.

1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

1 Nisan nasıl ortaya çıktı? 1 Nisan şaka günü nedir? | Gündem Haberleri

Öte yandan Türk sinemasının en çok izlenen filmlerinden Hababam Sınıfı'nda kutlanan 1 Nisan'da Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hoca'ya hazırladığı "1 Nisan Balığı"nın da hikayesi buradan çıkmaktadır. Şöyle ki, Fransızlar bu güne Poisson d’avril derler, yani Nisan Balığı. 1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı yılın ilk günü olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise Nisan Balığı denmeye başlanır.