Yaşlılık maaşı ne kadar? / Yaşlılık maaşı 2017 / 65 yaş maaşı ne kadar / 65 yaş maaşı 2017 / 65 yaş maaşı sorgulama / 65 yaş maaşı kimler alabilir / 65 yaş maaşı kaç lira 2017 - Yaşam
25℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Yeni düzenleme...

2017 Yaşlılık maaşı ne kadar oldu? Başvuru şarları nelerdir?

Geçim güçlüğü yaşayan 65 yaş üzerindeki vatandaşlar için 65 yaş aylığı büyük kurtarıcı. Peki 65 yaş aylığı nasıl alınır, 65 yaş aylığı almak için nereye başvurulması gerekir? Yaşlılık maaşı kimler alabilir? Yaşlılık maaşı ne kadar? Yaşlılık maaşı almak için hangi şartlar gerekli? İşte 65 yaş aylığı hakkında merak edilenler...

Yaşam
2017 Yaşlılık  maaşı ne kadar oldu? Başvuru şarları nelerdir?

Belli bir yaşın üstünde olması sebebiyle herhangi bir işte çalışamayacak olan kişilere eğer bakacak birileri de yoksa devlet tarafından 65 yaş aylığı bağlanmakta. 65 yaş aylığı ile ilgili birçok vatandaşın merak ettiği sorular bulunmakta. Peki 65 yaş maaşı başvuru şartları nelerdir? Kimler yaşlılık maaşı alabilir? 65 yaş maaşı kimlere verilir? Yaşlılık maaşı ne kadar? İşte detaylar...

YAŞLILIK MAAŞI İÇİN BAŞVURULAR NEREDEN YAPILIR?

65 yaş aylığı almak isteyen kişi ikamet ettiği ilçenin mal müdürlüğünden ya da SGK il müdürlüğünden başvuru formunu temin edip dolduracak. Başvuru yapan kişiyle ilgili detaylı araştırma yapılacak. Muhtaç olduğu tespit edilen kişi aylık almaya başlayacak.

emekli-istediAi-bankayA-seAebilecek

YAŞLILIK MAAŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Mal müdürlüğünden alınan başvuru formu. Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi. Vukuatlı nüfus örneği. 3 adet vesikalık fotoğraf. Tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulup onaylatıldıktan sonra ilgili mal müdürlüğüne/defterdarlığa teslim edildiğine dikkat edilmesi gerekmekte…

maas

YAŞLILIK MAAŞI ŞARTLARI NELER?

65 yaş aylığı başvurularının nereden ve nasıl yapıldığı vatandaş tarafından merak konusu. 65 yaş aylığı almak artık çok daha kolay. Her türlü aylık gelirir 392 TL’nin altında kalan, eşinden başka bir yerden geliri olmayanlar bu maaşı alabiliyor.

65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR?

65 yaş aylığı 3 ayda bir 652,44 TL olarak ödeniyor. Yeni yıldan itibaren yaşıların aldığı maaşa da zam gelecek. Yapılan hesaplamaya göre bu tutar 700 liraya ulaşacak. 65 yaş aylığı almak isteyen vatandaşlar bulundukları ilçenin kaymakamlıklarına ve vakıflara başvuruda bulunabilir. Başvuru için ‘Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu’ aylık talebinde bulunan vatandaş tarafından imzalanmalıdır.,

YENİ DÜZENLEME

Sosyal güvencesi olmayan veya alma sürecinde bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor. Yaşlılık maaşı almanın yolu kolaylaştırıldı. Yaşlılık maaşı almaya aday olan kişi daha önce ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Yeni düzenleme ile artık kişiler çocukları ile beraber değil sadece kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecek. 65 yaş aylığı alabilmek için 3 temel şart var.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak. İkinci olarak, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvencesi olmaması, yani emekli olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı almaması ve herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor. Üçüncü şart, gelir. Kişi başına düşen gelir 423 liranın altındaysa maaş bağlanıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

■ Vatandaşlar öncelikle Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden Başvuru Evrakları’nı alacak.
■ İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alacak.
■ Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.
■ SGK alınan belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.
■ 65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak.

65-Yas-Maasi-2017-Yilinda-Kac-Lira-Oldu-Nasil-Basvurulur

PARA NEREYE YATIYOR?

İlk ödeme, Türkiye genelinde herhangi bir Ziraat Bankası şubesi tarafından, daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubesi kanalıyla yapılır.
Ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olmayıp sosyal yardım niteliğinde. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Üç ayda bir ödenen bu aylık 2017 itibarıyla 705 lira (aylık 235 lira) olarak uygulanacak.

BUNLARA DİKKAT!

1. Başvurunuzun hizmetlerimiz kapsamında olup olmadığına,
2. Başvurunuz aylık işleminin (aylık türünün) doğru olduğuna
3. Tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulduğuna,
4. Belgelerin ilgili yerlere onaylatılarak alındığına,
5. Başvurunuzun ilgili Mal müdürlüğüne/Defterdarlığa teslim edildiğine dikkat edin!

BELGELER İŞLEM SIRASINA GÖRE

Aylık bağlama işlemleri, Mal müdürlükleri/ Defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılıyor. Eksik bilgi olması durumunda, yapılacak yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemleri uzuyor.

EŞİ VE KENDİ GELİRİ

65 yaş ve üstü, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanıyor. Geçtiğimiz aylarda çıkan yasa ile yaşlılık maaşı almanın yolu kolaylaştırıldı. Yaşlılık maaşı almaya aday olan kişi daha önce ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Yeni yasa ile artık kişiler çocukları ile beraber değil sadece kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecek.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

1. 65 yaşını doldurmuş olan, 2. Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan, 3. Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemeyen, 4. Muhtaçlık sınırından az geliri (2017 itibarıyla 423 lira) olan ve bu durumu valiliklerce ya da aymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığı almak için başvuru yapabilir.

NE KADAR ÖDENİR?

■Aylık bağlama işlemleri, defterdarlıklar /mal müdürlükleri tarafından tüm belgelerin eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılıyor.
■İlk ödeme, herhangi bir Ziraat Bankası şubesi tarafından daha sonraki ödemeler ise herhangi bir PTT şubesi kanalıyla yapılır.
■Aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemlerde ödeniyor. Üç ayda bir ödenen bu aylık 2017 itibarıyla 705 lira (aylık 235 lira) olarak uygulanacak.