Tatlım Tatlım 

Ayla İbar

  • »

Tür: Romantik, Komedi / Yapım: Türkiye /Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

“Yılmaz Erdoğan kaleminden aşk ilişkileri filmi…”

“Aşk sonsuza kadar sürer mi? Sürse güzel olmaz mı? Sürsün demekle sürer mi?”

Yılmaz Erdoğan’ın senarist, yönetmen, aktör, tiyatro sanatçısı gibi birçok unvanının yanı sıra gençlere, yeni yeteneklere desteği ile her zaman ayrı bir yeri olduğu bir gerçek. Tiyatro oyunları kapalı gişe oynayan, televizyon programları yıllar süren, sinema filmleri keyifle izlenen sanatçımızın yeni filmi “Tatlım Tatlım” izleyicileriyle buluştu.

Film; bir ev partisinde birinden habersiz dört ayrı çiftin tanışıp âşık olmasıyla başlayıp evlilik anlarına ve evlilik sonrası yıpranmış ilişkilere kadar götürüyor. Kadın erkek bakış açısını ayrı ayrı gözler önüne seren filmin tarihine şöyle bir bakarsak; başlangıcı 2002 yılına kadar uzanıyor. Erdoğan’ın 2002 yılında yayınlanan “Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar” adlı kitabı daha sonraki yıllarda Demet Akbağ ile başrolü paylaştığı bir tiyatro oyununa uyarlanıyor. Eser iki güçlü oyuncunun performansıyla birlikte o kadar çok seviliyor ki yıllarca sahnelerde kapalı gişe sergileniyor. Şimdi bu oyun “Tatlım Tatlım” ismiyle beyaz perdede karşımızda. Artık bir çiftin üzerinden ilişkiler incelenmiyor dört çiftin hayatlarına bölünmüş “Aşk”, “İlişkiler”, “Evlilik”, “Beklentiler”, “İnsan”, “Kadın-Erkek” kavramları masaya yatırılarak eğlenceli diyaloglarla işleniyor.

Filmin en önemli kısmı ise diyaloglarda herkesin kendi hayatından bir parçayı bulabilmesi ve inandırıcılığı kaybetmemesi olsa gerek. Filmde ilişkilerini izlediğimiz bu dört çifti canlandıran BKM oyuncuları ise başka başka projelerde kendilerini kanıtlamış, sevilmiş oyuncular. Büşra Pekin, Gupse Özay, Şebnem Bozoklu, Aylin Kontente, Çağlam Çorumlu, Serkan Keskin, Fatih Artman, Bülent Emrah. Hepsinin performansı etkileyici olsa da benim favorilerim Çağlam Çorumlu ile Büşra Pekin oldu.

Yönetmen koltuğunda Yılmaz Erdoğan otururken, muhteşem görüntüleri yaratan Gökhan Tiryaki filme ayrı bir keyif katmış. Tabii ki sanat yönetmeni ve mekân tasarım ekiplerinin katkılarını da unutmamak gerekli.

Tiyatro tadında, skeçlerin arka arkaya birleştiği, görüntüleri ve oyunculukları izlenmeye değer, hayatımızdan gerçek kesitler sunan, insanı rahatlatıp, güldüren eğlendiren ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız bir film. Keyifli seyirler.