Su altında nefes - Erdem Uygan
21℃
İstanbul
23 Eylül 2017
Erdem Uygan
Erdem Uygan

Su altında nefes

Su altında nefes

Yazarlar

Yüce Allah dinini göklerde ve yerde olanların teslim olduğu sistem olarak tanımlamıştır:

Allah'ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde kim varsa, isteyerek veya istemeyerek ona teslim olmuştur. Hepsi hayata döndürülüp O’nun huzuruna çıkarılacaktır. ( Al-i İmrân 3/83)

Ayette istesek de istemesek de Allah’ın dinine teslim olduğumuz belirtildiğine göre Allah’ın dini tamlaması ile kast edilenin kainattaki ve kendimizdeki temel kanunlar olduğu anlaşılmaktadır. Yani istesek de belli şartların dışında yaşayamayız. Örneğin su altında nefes alamaz, 70 derece sıcaklıkta yaşayamayız. Çünkü Allah’ın bu konuda koyduğu kurallara istemesek de teslim olmuş durumdayız.

Ancak yine bu ayete göre, isteyerek teslim olmamız gereken, diğer bir ifade ile istemezsek teslim olmamayı seçebileceğimiz bir şey daha olmalıdır. Üstelik Allah bu teslim olmayı tercih etmeyebileceğimiz şeye de Allah’ın dini adını vermektedir. İşte tüm kainatın teslim olduğu sistem ile aynı adı yani “Allah’ın dini” adını alan bu din bir sonraki ayette ortaya konmuştur:

De ki "Biz Allah'a inandık ve güvendik. Bize indirilene, İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakup’a ve torunlarına indirilene, Musa'ya ve İsa'ya verilene; Nebilere Rableri tarafından ne verilmişse hepsine inandık. Hiçbirini diğerinden ayırmayız. Biz ona (Allah’ın indirdiğine/dinine) teslim olmuş kimseleriz." ( Al-i İmrân 3/84)

O halde Kur’an’da Allah’ın, tüm kainata koyduğu, istemesek de zaten teslim olduğumuz kuralları ile nebilerine indirdiği din aynı sistemin parçalarıdır. Rabbimizin “Allah’ın dini” dediği din, bizim için soluduğumuz hava, yaşadığımız ve teslim olmak zorunda olduğumuz iklim ve doğa şartları olduğu gibi aynı zamanda kitaplarında bildirdiği kurallar bütünüdür. Nasıl ki Allah’ın belirlediği doğal koşullara teslim olmadan yaşamamız bizim için söz konusu değilse, Allah’ın indirdiği dine teslim olmadan yaşadığımız şeyin de hayat olarak adandırılması mümkün değildir. Ona olsa olsa canlılık denebilir.

Ayetin sonunda meale “teslim olmuş kimseler” şeklinde yansıyan ifadenin orijinali “müslimûn” kelimesidir. Yani “müslim” (Farsçası müslüman), Allah’ın tüm nebilerine indirdiği tek dine isteyerek teslim olan kişinin adıdır. Dolayısıyla müslim olabilmek için Allah’ın indirdiğine teslim olmak gerekir; birilerinin Allah’ın dini sayarak söyledikleri ve yaptıklarına değil.

Allah’ın indirdiği bu tek dinin adının İslam olması da göklerde ve yerde olanların istemese de teslim olduğu doğru bir hayat yaşamak istiyorsa isteyerek de teslim olmak zorunda olduğu sistem olmasındandır. Bir sonraki ayet Allah’ın bu tek dininin adını bildirmektedir:

Kim İslam’dan başka bir din arayışına girerse asla kabul edilmez. O, ahirette kaybedenlere karışır. ( Al-i İmrân 3/85)

İslam teslim olunması gereken Allah’ın tek dininin adıdır. Bedenimizin bu dine yani sisteme teslim olmaması mümkün değildir. Ancak yaşantımızı Allah’ın dinine göre sürdürüp sürdürmemek bizim kendi tercihimize bırakılmıştır. Bu tercihi Allah’ın dini yani İslam olarak belirlemediğimizde suyun altında nefes almakla aynı şeyi yapmış olacağız. Hayatımız o son nefes kadar kısa, acı verici, akılsızca ve anlamsız olacaktır.

Yorum Yap
Yorumlar
 • İskender Alpsakarya

  Mükemmel bir makale.

 • Münire Özşahin

  Makaleleriniz çok güzel devamlı takip ediyorum t v deki programları nızida takip ediyorum Allah ilminizi artırsın hepimize akıl irfan versin

 • İdris Erkan

  MaşaAllah MaşaAllah MaşaAllah... Boyle bir yazı yazmak için sadece el,yürek,zihin yetmez. İMAN dolu birde KALP Gerektirir. Yazan degil Yazdırana, söyleyen değil söyletene bak. Size teşekkur Rabbimede Şükrederim...

 • Mehmet Tutar

  Yüreğinize ve kaleminize saplık erdem hocam

 • Melek İnan

  Erdem bey yorumunuz çok güzel iman emniyet asansör ipi gerçekten güzel bir yazı yüreğinize sağlık

 • Ümit Bekir

  Selam

  Geniş bir oku'ma ile bunu Zariyat ayat 56 da görebiliriz.

  Burada dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bir hususu hatırlatmak isterim.Bahsedilen ''sistemin'' işleyişi hususunda tamamına hakim olmadan sadece kendi boyutumuz ile sınırlı kılarak bu sınırlı kaldığımız boyuttan tümüne dair bir yorum yapmak isabet etmememize neden olacaktır.3. boyutta olan bizim türümüz zann'ların ve korkunun hakim olduğu bir boyuttur.Sadece bu boyuttan toplamda 28 boyutu/menzili olan bu ''sistemi'' tanımlamaya kalkışmak sadece bulunduğumuz boyuttaki zann'dan öteye gitmeyecektir. Zann'da hakikatten bir şey ifade etmeyeceği ayat'ta bildirilmiştir.Bu bağlamda sadece kendi deneyim ve algımızla sınırlı kalarak bütünü değerlendirmeye kalkışmak kişiyi ''yahudileşmeye'' ve ''hıristiyanlaşmaya'' götürecektir.Bundan uzaklaşmanın yolu öğretenin O ol'duğu bilincine vararak irademizi O'na kurban ederek teslim olmak ve O'nun öğrettiği ile amel ederek O'nun bizlere öğretmeye devam etmesi zevkini yaşamaktır.Bu öğrenme amel etmeye devam ettikçe devam edecek ve öğreten O ol'duğu için sistemi oku'mada isabetsizlik söz konusu olmayacaktır.Diğer bir ifade ile zann'dan uzak burhan/kesin delil,yakin/kesin bilgi üzerine olacaktır.

  Selam ve saygılar