Stoltenberg, "Hain girişime karşı dimdik duran Türk halkını takdirle anıyorum" - Gündem
18℃
İstanbul
24 Eylül 2017
NATO'dan 15 Temmuz mesajı!

Stoltenberg, "Hain girişime karşı dimdik duran Türk halkını takdirle anıyorum"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında bir açıklama yaptı... Darbe girişiminin hemen ardından NATO'nun girişimi kınadığını hatırlatan Stoltenberg, "Türkiyenin seçilmiş hükümetine ve demokratik kurumlarına yönelik bu hain girişime karşı dimdik duran Türk halkını takdirle anıyorum."

Gündem
Stoltenberg, "Hain girişime karşı dimdik duran Türk halkını takdirle anıyorum"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümüyle ilgili, "NATO üyelerimizin herhangi birinde demokrasiye zarar verecek herhangi bir girişimin kabul edilemez olduğunu güçlü şekilde belirtmek isterim." dedi.

Darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla yazılı mesaj yayımlayan Stoltenberg, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin hemen ardından NATO'nun değerli müttefiki Türkiye'nin yanında olduğunu ve girişimi anında kınadığını hatırlattı.

"MECLİS BİNASINA VERİLEN ZARARI GÖRDÜĞÜMDE..."

Stoltenberg, darbe girişiminin ardından Ankara'yı ziyaret ettiğini anımsatarak, "Darbe girişimcileri tarafından meclis binasına verilen zararı gördüğümdeki şoku hala unutmadım." ifadelerini kullandı.

O gece hayatını kaybedenleri saygıyla andığını aktaran Stoltenberg, açıklamasına şöyle devam etti:

"TÜRK HALKINI TAKDİRLE ANIYORUM"

"NATO üyelerimizin herhangi birinde demokrasiye zarar verecek herhangi bir girişimin kabul edilemez olduğunu güçlü şekilde belirtmek isterim. Türkiyenin seçilmiş hükümetine ve demokratik kurumlarına yönelik bu hain girişime karşı dimdik duran Türk halkını takdirle anıyorum."