Son dakika İstanbul Boğazı / İstanbul Boğazı'nda gemi geçişlerine yeniden izin verildi... - Yaşam
22℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Furkan Yıldırım'ı arama çalışmalarına ara verildi...

İstanbul Boğazı'nda transit gemi geçişlerine yeniden izin verildi...

İstanbul Liman Başkanlığından yapılan açıklamada, su altı arama kurtarma faaliyetlerinden dolayı gemi geçişleri 08.45'ten itibaren çift yönlü olarak askıya alındı. 15 Temmuz'da boğazda kaybolan Furkan Yıldırım'ın bulunması amacıyla Yaklaşık 8 saat deniz altında gerçekleşen aramalarda sonuç alınamazken, boğazda gemi trafiğine saat 16.30 sıralarında yeniden izin verildi... Kayıp gencin aranmasına cuma günü devam edilecek...

Yaşam
İstanbul Boğazı'nda transit gemi geçişlerine yeniden izin verildi...
Beşiktaş, Arnavutköy sahilinde 15 Temmuz günü denize giren ve akıntıya kapılarak gözden kaybolan 17 yaşındaki Furkan Yıldırım'ı arama çalışmaları için İstanbul Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı. Deniz Kuvvetlerine ait A-1580 borda numaralı arama kurtarma gemisi de çalışmalara katılıyor.
furkan22_1

ÇALIŞMALAR İKİ AYRI NOKTADA DEVAM EDİYOR

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğine katılmak için arkadaşları ile Beşiktaş'a gelen Furkan Yıldırım, Arnavutköy Akıntı Burnunda akıntıya kapılarak kayboldu. Furkan Yıldırım'ı arama çalışmaları 26 gündür aralıksız devam etti. Bugün ise arama çalışmaları İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatılarak yapılıyor. Çalışmalar iki ayrı noktada devam ediyor. Deniz Kuvvetlerine ait A-1580 borda numaralı arama kurtarma gemisi Arnavutköy Akıntı Burnunda arama yaparken, bir ekip de Arnavutköy Karaburun'da çalışmalarına devam ediyor.

furkan33

BOĞAZ SAAT 18.00'A KADAR KAPALI

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan arama çalışmasına ROV cihazı destekli bir insansız denizaltı aracı ile dalgıçlar da katılıyor. Arama ve kurtarma faaliyetlerinin gerçekleştirileceği bölgenin İstanbul Boğazı'nın trafik ayrım hattının içinde olması nedeniyle faaliyetler sırasında seyir emniyetinin tehlikeye düşürülmemesi için boğaz, 10.00 ila 18.00 saatleri arasında deniz trafiğine kapalı olacak. Çalışmalar, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak gerçekleştiriliyor.

furkan1

ROBOTLU ARAMA KURTARMA GEMİSİ İLE ARANIYOR


Furkan Yıldırım'ı arama çalışmalarını sahilden takip eden amca Mehmet Yıldırım "Bugün Genel Kurmaydan bir gemi geldi. Robotlu gemi ile Furkan'ın kaybolduğu bütün sahili tarayacaklar. Biliyorsunun Furkan 15 Temmuz'da mitinge gelmişti. Burada denize girerek kaybolmuştu. Yaklaşık bir ay oldu Furkan bulunamadı. Bütün yetkililerden duyarlılık talep ediyoruz. Ailesi olarak perişan durumdayız. Sahilde çadırlarda yatıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan yardım talep ediyoruz. Bugün İstanbul Boğazı kapatıldı. Tekrar aranmaya başlandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı arama Kurtarma Gemisi geldi. Robotlu arama yapılıyor." dedi. Furkan Yıldırım'ı arama çalışmaları saat 16.30'a kadar devam etti. Bu saatte aramalara ara verilerek boğaz yeniden gemi trafiğine açıldı...