Şahin Alpay'ın savunmasını Ahmet Hakan yayınladı: Pişmanım, karanlık yüzlerini göremedim! / VİDEO - Gündem
16℃
İstanbul
23 Eylül 2017
Daha dün Cumhurbaşkanı hakkında "lanlı, lunlu" konuşuyordu...

Şahin Alpay'ın savunmasını Ahmet Hakan yayınladı: Pişmanım, karanlık yüzlerini göremedim! / VİDEO

FETÖ’nün yayın organı kapatılan Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın pazartesi günü mahkemede yapacağı savunma ortaya çıktı. Şahin Alpay’ın savunmasını ilk kez Ahmet Hakan köşesinde paylaştı

Gündem
Şahin Alpay'ın savunmasını Ahmet Hakan yayınladı: Pişmanım, karanlık yüzlerini göremedim! / VİDEO

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesinin yazarı Şahin Alpay’ın mahkemede yapacağı savunmasını köşesine taşıdı.

Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan tam 14 aydır tutuklu olduğuna dikkat çeken Ahmet Hakan, "Bu üç yazar, yarın ilk kez duruşmaya çıkacaklar. Üçünün de nasıl bir savunma yapacağı merak konusu. Elimde Şahin Alpay’ın yapacağı savunmanın tam metni var." diye yazdı.

"Konuyu dağıtmayan, sadece kendi pozisyonunu açıklayan, kendisini anlatmaya çabalayan bir metin kaleme almış Şahin Alpay." ifadelerini kullanan Hakan, Alpay'ın savunmasından şu bölümleri paylaştı;

- Gülen Hareketi’nin bir suç örgütü olduğuna dair bir yargı kararı olsaydı, bir gün bile Zaman’da yazmayı sürdürmezdim.

- Gülen Hareketi mensuplarının bir askeri darbe girişiminde şu veya bu ölçüde rol olabilecekleri aklımın uçundan geçseydi, asla Zaman gazetesinde yazmazdım.

- 15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Bu nedenle Zaman’da yazdığım için de pişmanlık duyuyorum. Bu hareketin karanlık yüzünü göremediğim için fena halde yanıldım.

Şahin Alpay’ın savunma metninin son bölümü çok ilginç...

Şöyle diyor:

- Hiçbir suçum yoktur. Sadece ve sadece Anayasa ile güven altında olan ifade özgürlüğümü kullandım. Yargılama sonunda aklanacağıma kesinlikle inanıyorum, beraatımı istiyorum.

- Yargılama süresince kaçmam söz konusu olamayacağı gibi delilleri karartmam da mümkün değildir. Tahliye edilmemi, ömrümün kalan birkaç yılını da eşim, çocuklarım ve torunlarımla geçirmeme izin vermenizi diliyorum. Bundan böyle hayattan ailemle birlikte olmaktan başka hiçbir beklentim yok.

- Bu davada benimle birlikte yargılanan sekiz yazardan dördü tutuksuz yargılanmakta, başka benzer davalarda yaşları 70’in üzerinde olan şüphelilerin tutuksuz yargılandıklarını biliyoruz. Bana da bu hakkı tanıyacağını umuyor, saygılar sunuyorum.

Umarım mahkeme heyeti, Şahin Alpay’ın özellikle son çağrısını dikkate alır.

* TUTUKLANMADAN ÖNCE "ULAN SİZ KİMİ KANDIRABİLİRSİNİZ! SİZ KİM OLUYORSUNUZ UTANIN" DİYORDU

Şahin Alpay tutuklanmadan önce FETÖ'ye yakın bir kanalın televizyon programında Fetullah Gülen hakkında hazırlanan terör iddianamesine çok sert tepki göstermiş, “Ulan siz kimi kandırabilirsiniz! Siz kim oluyorsunuz Fethullah Gülen’e terörist diyorsunuz… Utanın ya… Bu kadar iftira olur mu… Utanın ayıp denen bir şey var” diyerek terör elebaşını savunmuştu.

Şahin Alpay tutuklanmadan önce "Ulan siz kimi kandırabilirsiniz! Siz kim oluyorsunuz utanın" diyordu İZLE