"Meral Akşener yüzde 30-40 civarında oyu CHP'den alır!" - Gündem
23℃
İstanbul
22 Ağustos 2017
"Yeni parti MHP'ye alternatif değil" dedi ve ekledi

"Meral Akşener yüzde 30-40 civarında oyu CHP'den alır!"

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Meral Akşener'in kuracağı yeni parti hakkında ilginç öngörülerde bulundu

Gündem
"Meral Akşener yüzde 30-40 civarında oyu CHP'den alır!"

MHP Genel Merkezi tarafından partiye yönelik FETÖ'cü kumpasın aktörlerinden biri olmakla suçlanan Meral Akşener yeni parti kuruyor.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, dün köşesinde, Meral Akşener'in yol arkadaşı Cihan Paçacı'dan parti hakkında aldığı son bilgileri paylaştı.

Buna göre Meral Akşener'in yeni partisi ekim sonuna kadar kurulacak. Yeni parti "merkezde" olacak ve Ümit Özdağ parti içinde yer alacak. Partinin ismi ise henüz netleşmedi.

Paçacı partinin MHP'nin alternatifi olarak kurgulanmadığını da vurguladı.

Bu noktada, Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın bugünkü köşe yazısı da dikkat çekti.

Altaylı, "Bu partinin yüzde 30-40 civarında bir oyu CHP’den, yüzde 25-30 arasındaki oyu AK Parti’den, yüzde 20-25 civarındaki oyu da MHP’den gelecektir." diye yazdı.

İşte o köşe yazısı;

- YENİ PARTİ MHP’YE ALTERNATİF DEĞİL

MERAL Akşener’in 1-2 ay içinde kuruluşunu tamamlayacağı tahmin edilen “yeni parti” çeşitli mahfillerde konuşulmaya başlandı.

Gördüğüm kadarıyla merkez sağın eski tüfeklerinden bazıları da bu kuruluşun içinde yer alacaklar.

Siyasette tecrübe elbette önemlidir, ama dünyadaki ve hatta Türkiye’deki trendler “yeni olmanın” ve “yeni vaatlerde bulunmanın” tecrübeden daha önemli olduğunu göstermeye başladı.

Bazıları Akşener’in kurmakta olduğu partiyi, MHP’ye alternatif olarak gösteriyor.

Partiyle ilgili ortalıkta henüz net bir şey olmamasına, kurucularının kimlikleri tam olarak açıklanmamasına, programı, vaatleri ortaya çıkmamasına rağmen ben bu “yeni parti”nin MHP’ye alternatif olduğunu ya da alacağı oyun tamamını MHP’den “çalacağını” hiç zannetmiyorum.

MHP son birkaç yıl içinde verebileceği kaybın büyük bölümünü zaten verdi. Ben “yeni parti”nin yüzde kaç oy alacağını tahmin edemem.

En azından şu anda böyle bir tahmin saçmalık olur.

Ancak şunu tahmin edebilirim.

Yeni parti, eğer doğru bir kurguya sahip olabilirse en fazla oyu, sırasıyla CHP’ye oy veren seçmenden, AK Parti’ye oy veren seçmenden ve üçüncü olarak da MHP’ye oy veren seçmenden alacaktır.

Bu partinin yüzde 30-40 civarında bir oyu CHP’den, yüzde 25-30 arasındaki oyu AK Parti’den, yüzde 20-25 civarındaki oyu da MHP’den gelecektir.

Akşener, HDP’ye oy veren seçmenden de yüzde 10 civarında bir oranda destek alabilir.

Tüm bu partilerden minimumları alsa bile, sandığa gitmeyen bir grup seçmeni de sandığa götürebilir.

Zaten barajı da ancak bu yolla aşabilir.

Siyasette alternatif ancak böyle olabilir.

Sadece MHP’ye alternatif olacak bir partinin barajı aşması imkânsız olduğu gibi, MHP’yi de barajın altına sürükleyebilir.