Marka tercihinde çocuk reklama, anne fiyata bakıyor... - Ekonomi
24℃
İstanbul
24 Eylül 2017
Çocuk dünyasında markanın önemi...

Marka tercihinde çocuklar reklama, anneler fiyata bakıyor...

The Brand Age Dergisi tarafından 23 Nisan'a özel yaptırılan çocuk dünyasında markalar algı araştırması sonuçları açıklandı... Araştırmaya göre çocuklar marka tercih ederken en çok reklamlardan etkileniyor. Çocukları marka konusunda yönlendiren diğer etkenler ise sosyal çevre ve arkadaşlar. Çocukların en sevdiği marka ise LC Waikiki...

Ekonomi
Marka tercihinde çocuklar reklama, anneler fiyata bakıyor...

The Brand Age Dergisi tarafından 23 Nisan'a özel yaptırılan çocuk dünyasında markalar algı araştırması sonuçları açıklandı... Araştırmaya göre çocuklar marka tercih ederken en çok reklamlardan etkileniyor. Çocukları marka konusunda yönlendiren diğer etkenler ise sosyal çevre ve arkadaşlar. Çocukların en sevdiği marka ise LC Waikiki...

ÇOCUK DÜNYASINDA MARKALAR

The Brand Age Dergisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına özel Xsights Araştırma ve Danışmanlık ile birlikte gerçekleştirdiği “Çocuk Dünyasında Markalar Algı Araştırması” sonuçlarını yayımladı.

Araştırmaya göre, çocuklar marka tercihlerinde en çok reklamlardan (%58) etkileniyor. Reklamları sırasıyla sosyal çevre (%49) ve arkadaşlar (%46) takip ediyor. Çocukların en sevdiği marka LC Waikiki (%36) olurken, her 10 anneden sekizi ürün alışverişinde çocuklarının tercihlerinden etkileniyor.

Pazarlamada son yılların trendi hiç şüphesiz Kids Marketing. Geleceğin hem üreticileri hem de tüke­ticileri olarak tanımladığımız çocuklar, bugün de tüketimde önemli bir paya sahip. Çocuklar, kendi tüketim dünyalarını ve markalarla olan ilişkilerini çok erken yaşlarda belirliyorlar. Araştırma kapsamında görüşülen 400 anneye, çocukların marka tercihlerinin şekillenmesinde etkili olan nedenler soruldu.

ÇOCUKLAR İÇİN REKLAMLAR, ANNELER İÇİN FİYAT ETKİLİ

Araştırma kapsamında annelere “kendiniz ve çocuğunuz için marka seçimini etkileyen faktörler nelerdir?” sorusu soruldu. Anneler çocuklarının marka tercihinde en etkili olan faktörün reklamlar (%58) olduğunu, kendilerinin ise fiyata (%53) göre marka tercihi yaptığını belirtiyor. Hem çocukların hem de annelerin marka tercihini etkileyen diğer önemli unsurlar ise sosyal çevre ve arkadaşlar.

ÇOCUKLAR MARKALARA ANNELERİNİN GÖZLERİNDEN BAKIYOR

Çocukların %44’ü markalara karşı tutumlarını annelerinin tutumlarına göre belirlerken, % 56’sı diğer faktörlere (arkadaş, reklam, çevre vb.) göre belirliyor. Diğer bir yandan marka bağımlılığı olmayan annelerin oranı %59, markaya karşı duyarlı annelerin oranı ise %49.

ÇOCUKLARIN KALBİNDE LC WAİKİKİ VAR

Annelere genel anlamda kendilerinin ve çocuklarının en sevdiği markalar soruldu. Annelere göre çocuklarının en fazla sevdi­ği markalar sıralamasında LC Waikiki %36 ile açık ara ilk sırada yer alıyor. LC Waikiki’yi %11 ile Adidas, %9 ile Ülker takip ediyor. Annelere göre ise en beğenilen marka %19 ile Ülker. Diğer iki marka ise Adidas (%12) ve Nike (%11). Çocukların ve annelerinin en sevdiği markaların uyumuna bakıldığında, annelere göre çocukların %20’sinin, anneleriyle aynı markayı ‘’en çok sevdiği marka’’ olarak benimsedikleri gözlemleniyor. Adidas, anne ve çocuk marka uyumunda %6’lık oranıyla anne-çocuk sevgisini aynı anda kazanmış en başarılı marka olarak ortaya çıkıyor.

ÇOCUKLARIN TERCİHİ SATIN ALMADA ETKİLİ

Annelerin %66’sı genel olarak çocuklarının tercihlerinin, kendi satın alma kararları üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. AB SES mensubu annelerin çocuklarının tercihinden etkilenme oranı (%85), C1 SES mensubu annelerin ise etkilenmeme oranı (%27). Yani, refah seviyesi arttıkça annelerin çocuklarının marka tercihlerinden etkilen­me oranlarının arttığı, ürünün fiyatı arttıkça ise annelerin etkilenme oranının azaldığı görülüyor.

OYUNCAK VE KEKTE ÇOCUKLAR KRAL

Araştımanın bir diğer çarpıcı sonucu ise her 10 anneden yaklaşık sekizi (%75) ürün alışverişinde çocuklarının tercihlerinden etkileniyor. Bu etkilenmenin kırsal bölgelerde yaşayan annelerde daha fazla olduğu görülüyor. Ortalama etkilenme skorunun en yüksek olduğu kategoriler oyuncak ve kek (3,4). Çocukların satın almada en az etkisi olduğu kategoriler ise cep telefonu ve (2,8) ve beyaz eşya (2,6).

ARAŞTIRMA KÜNYESİ

Xsights Araştırma ve Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen “Markaların Efendisi Çocuklar: Çocuk Dünyasında Markalar Algı Araştırması’17” araştırmasına, Türkiye temsili, IBSS-1 kapsamında yer alan ve 12 ilde ikamet eden toplam 400 anne katıldı. 6 -12 yaş arası çocuk sahibi (sahip olunan çocuk sayısı ortalama iki) ve yaş ortalaması 38 olan annelerin %13’ü AB, %22’si C1, %29’u C2 ve %36’sı DE SES grubuna dahil. 8-10 Mart 2017 tarihleri arasında CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemiyle gerçekleşen araştırmada katılımcı annelerin yaklaşık %70’i ev hanımı, %30’u ise çalışan anne.