Lion (2017) - Ayla İbar
Ayla İbar
Ayla İbar

Lion (2017)

Yazarlar

Tür: Biyografi, Dram / Yapım: Amerika, Avusturalya, İngiltere/ Yönetmen: Garth Davis

“Altı Oscar adaylığı olan film, Hintli bir çocuğun Hindistan’dan Avusturalya’ya uzanan gerçek hayat öyküsü”

“Lion” filmi Hindistan’dan Avusturalya’ya uzanan bir hayat hikayesini konu alıyor. Sinema otoriteleri ve eleştirmenler tarafından beğenilen ve beğenilmeyen yönleri olan film her şeye rağmen altı dalda Oscar adaylığına layık görüldü. Ayrıca film Bafta’da da iki ödülü evine götürmeyi başardı.

Şu ana kadar iki ödülü olan film ülkemizde vizyona girerek, izleyicileriyle buluşmaya başladı. Yönetmen koltuğunda Grath Davis otururken, senaryo Luke Davies tarafından kaleme alınmış, etkileyici sahneleri bize sunan ise görüntü yönetmeni Greig Fraser. Oyuncu kadrosunda birçok ödül ile kariyerlerini taçlandırmış dünyaca ünlü Avusturalya asıllı sanatçı Nicole Kidman ile Hint asıllı Dev Patel var.

Sinemada her zaman gerçek hikayeler dikkat çeker, hele hele film sonunda gerçek karakterlerin resim ve görüntüleri de olursa ayrı bir keyif yaratır. Her ne kadar sonunu bildiğimiz olaylar olsa da yaşanan anların detaylarını merakla izleriz. Luke Davies’ın sinemaya uyarladığı Lion’da böyle bir hikâye; kıt kanaat geçinen bir ailenin beş yaşındaki oğlu Saloo’nun hayatı. Bir akşam Saloo ağabeyi ile işe gidiyor, yalnız bindiği trende uyuyakalıyor ve uyandığında trenin kilometrelerce uzaklaştığını fark ediyor. İşte tüm olay örgüsü burada başlıyor. Bu küçük çocuğun evlatlık olarak Avusturalya’ya kadar devam eden yolculuğu ve sonraki yıllarda öz ailesini arama isteği bizi finale taşıyor.

Dünyamız sorunlarına değinen bu dokunaklı hikâyenin ödül yarışmalarındaki durumuna şöyle:

Altı Oscar adaylığı (En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Sinematografi, En İyi Film Müziği),

Altın Küre’de dört adaylık (En İyi Film-Dram, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği),

SAG’da iki adaylık (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu),

Bafta ödüllerinde ise beş adaylık (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Film Müziği) ve iki ödül (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En iyi Uyarlama Senaryo) kazanıyor.

Özetle:
6 Oscar adaylığı, 4 Altın Küre adaylığı, 2 SAG adaylığı, 5 Bafta adaylığı ve 2 ödül. Senaryoya baktığımızda Hintli bir çocuğun hayat hikayesini anlatırken ilk yarıda etkileyici oyunculuk ile Saroo’yu canlandıran Sunny Pawar’ı görüyoruz. İkinci yarıda ise artık yetişkin olmuş, kendi ayakları üzerinde duran Avusturalyalı bir genç adam olan Saroo’ya Dev Patel hayat veriyor. Ancak; film finale yaklaştığında sanki örgü ağında bazı eksiklikler var gibi hissediyoruz. Saroo’nun öz ailesini bulma isteği ilk ne zaman başladı? Ülkeye ve aileye adaptasyon sorunları mı yaşadı? Eğitimin yıllarında, okulda dışlandı mı? Bunların etkisiyle mi böyle bir istek gelişti? Bilemiyoruz, çünkü bu detaylara pek yer verilmiyor. Yani adım adım yaklaşamıyorsunuz finale, bu da finalde beklenen etkiyi, duyguyu yaratamıyor izleyicide.

Kuvvetli bir oyuncu kadrosu, geri dönüşlerle (flashback) işlenen etkileyici senaryo, seyre değer manzaralar ve akılda kalıcı müzikle birlikte film akıcı bir şekilde ilerliyor. Düşündüren, sorgulatan alt yapısıyla filmde iz bırakan diyalog: Dev Patel’in (Saroo) annesine “üzgünüm senin çocukların olmadığı için” cümlesine karşılık Nicole Kidman’ın (Sue) “biz çocuk sahibi olabilirdik ama dünyada bu kadar yardıma ihtiyacı olan çocuk varken onlara yardım etmeyi tercih ettik” demesi. Keyifle izlenen bu gerçek hikâyede iyi seyirler.

  • Yorumlar