Kritik dava başlıyor! 221 sanık yargılanacak, bin 500 kişi koruyacak... - Gündem
21℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Genelkurmay Karargah davası...

Kritik dava başlıyor! 221 sanık yargılanacak, bin 500 kişi koruyacak...

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin 221 sanığın yargılanacağı Sincan Cezaevi kampüsünde, güvenlik önemleri tamamlandı... Aralarında sözde Yurtta Sulh Konsey üyeleri Akın Öztürk, Mehmet Partigöç ve Mehmet Dişli'nin de bulunduğu sanıkların yargılanacağı mahkemede bin 500 güvenlik ekibi görev alacak. Havadan gelecek tehlikelere karşı da önlemler alınmış durumda...

Gündem
Kritik dava başlıyor! 221 sanık yargılanacak, bin 500 kişi koruyacak...

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin 221 sanığın yargılanacağı Sincan Cezaevi kampüsünde, güvenlik önemleri tamamlandı...

Aralarında sözde Yurtta Sulh Konsey üyeleri Akın Öztürk, Mehmet Partigöç ve Mehmet Dişli'nin de bulunduğu sanıkların yargılanacağı mahkemede bin 500 güvenlik ekibi görev alacak.

Uçuşa yasak bölge ilan edilen cezaevi yerleşkesi Koral hava uyarı sistemi ile de havadan gelecek tehlikelere karşı korunacak...

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159514

ÇATILARA UÇAKSAVAR KONUŞLANDIRILDI

Olası bir hava saldırısına karşı Eskişehir'den kontrol edilen hava savunma sistemleri aktif olacak. Çatılarda konuşlandırılan uçaksavarların yanı sıra onlarca keskin nişancı da duruşma salonunu gören yüksek yerlerde görev alacak. Keskin nişancıları 10 kilometre alanda havadan gelebilecek saldırılara karşı uyaracak yerli üretim Koral termal kameraları da güvenlik önemleri kapsamında kullanılacak.

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159534

SANIKLARI JANDARMA KOMANDOLAR GETİRECEK

Jandarma komandolarının oluşturacağı güvenlik koridorunda duruşma salonuna önce Yurtta Sulh Konseyi üyeleri alınacak. Mahkemenin işleyişi için hazırlanan tensip tutanağına göre, sanık kürsüsüne önce Akın Öztürk çıkacak

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159526

ÖNLEMLER SON KEZ GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Pazartesi başlayacak dava için cezaevi yönetimiyle cezaevi Jandarma Tabur Komutanlığınca alınan güvenlik önemleri, son kez gözden geçirildi. Dava boyunca jandarma komando ve cezaevi personelinden oluşan bin 500 kişilik güvenlik ekibi görev yapacak. Ankara Jandarma Komando Tabur Komutanlığında görevli komandolar, infaz koruma memurları, bomba arama köpekleri, zırhlı araçlar ve TOMA'lar bugün yapılan son denetlemeye katıldı. Ayrıca "arı dron" olarak adlandırılan mini uçan kameralar da ilk kez kullanıldı.

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159528

PLAKA OKUMU SİSTEMİ KULLANILACAK

Güvenlik önlemleri kapsamında, cezaevi kampüsüne girecek araçlar, jandarma araçlarındaki plaka okuma sistemleri tarafından kayıt altına alınacak.

15 Temmuz'dan sonra Sincan Cezaevi Kampüsü için alınan "uçuşa yasak alan" uygulamasına devam edilecek. Olası bir hava saldırısına karşı Eskişehir'den kontrol edilen hava savunma sistemleri da aktif olacak.

Cezaevi çatılarında konuşlandırılan uçaksavarların yanı sıra dava süresi boyunca onlarca keskin nişancı da duruşma salonunu gören yüksek alanlarda görev alacak.

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159516

KESKİN NİŞANCILAR ÇATILARDA OLACAK

Keskin nişancıları 10 kilometre alanda havadan gelebilecek saldırılara karşı uyaracak yerli üretim Koral termal kameraları da güvenlik önemleri kapsamında kullanılacak.

Ayrıca kampüs dışında da çevik kuvvet ekiplerinin yanı sıra sanık yakınları ve duruşmayı izlemek için gelenler arasında provokasyon çıkarmak isteyenlere karşı sivil güvenlik görevlileri de hazır bulundurulacak.

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159520

SALONA İLK YURTTA SULH KONSEYİ ÜYELERİ ALINACAK

Jandarma komandolarının oluşturacağı güvenlik koridorunda duruşma salonuna önce Akın Öztürk, Mehmet Partigöç ve Mehmet Dişli'nin de aralarında bulunduğu Yurtta Sulh Konseyi üyeleri alınacak. Mahkemenin işleyişi için hazırlanan tensip tutanağına göre sanık kürsüsüne ilk Öztürk çıkacak.

genelkurmay-cati-davasi-icin-guvenlik-onlemleri-tamam-9159518