Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı - Ayla İbar
Ayla İbar
Ayla İbar

Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı

Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı

Yazarlar

Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı ( Pirates of the Caribbean 5: Dead Men Tell No Tales-2017)

Tür: Macera, Fantastik, Aksiyon / Yapım: Amerika / Yönetmen: Joachim Ronning, Espen Sandberg

“İntikam, zombiler, lanetler, Yunan Tanrıları ve karşımızda serinin beşinci filmi”

Yıllarca birçok filme, kitaba, çizgi hikayelere ilham kaynağı olan “korsanlar” 2000’li yıllara doğru artık beyaz perdede beklenen ilgiyi göremez oldu. Hollywood yapımcıları durumu değerlendirip kolları sıvayarak farklı bir senaryo ve işleyişle birlikte korsan filmlerini yeniden ayağa kaldırmak istediler.

İlk karşımıza çıkan film 2003 yılında 140 milyon dolar bütçeli “Siyah İncinin Laneti” oldu. Bu film çok başarılı olunca devamı olarak yapılan film 2006 yılında 225 milyon dolar bütçeli “Ölü Adamın Sandığı” adıyla geldi. 2007 yılında 300 milyon dolar bütçeli “Dünyanın Sonu”, 2011 yılında ise 250 milyon dolar bütçeli “Gizemli Denizlerde” filmleri bunları takip etti. Artık seri haline gelen bu filmler “korsan” filmlerini tekrar ayağa kaldırarak dünyada merakla beklenen en önemli macera filmleri arasına girmeyi başardılar.

Oscar’dan Altın Küre’ye ve Bafta’ya kadar birçok dalda aday olan, ödül kazanan yapımlar arasında yerlerini aldılar. Açılış haftalarında gişe rekorlarını zorlayan, en çok hasılat yapan filmler listelerinde üst sıralarda görünür oldular.

Yönetmen koltuğunda ilk üç filmde gördüğümüz Gore Verbinski dördüncü filmde yerini Rob Marshall’a bırakırken şu an vizyonda olan “Salazar’ın İntikamı” ya da orijinal isminden yola çıkarsak “Ölü Adamlar Hikaye Anlatmaz” filmini Joachim Ronning ve Espen Sandberg birlikte yönetiyorlar.

Ana karakter Captain Jack serinin en başından beri Johnny Deep tarafından canlandırılıyor. Deep’e baktığımızda ise bu film serisi ile birlikte büyük ve pahalı yapımlara ayak basmış ve farklı bir karakter yaratıp dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştı.

Alışıla gelmiş korsanlara benzemeyen, sevimli, sempatik, duygusal bazen de beceriksiz bir karakter. Bu son film olan serinin beşinci filminde de Captain’ın geçmişine hatta ilk korsanlık günlerine bir yolculuk yapılıyor, lanetlerin başlattığı günlere kadar.

İlgi çekmek için detay detay düşünülmüş sahnelerden birini hemen giriş sekansında görüyoruz. Büyük bir binanın kasaba sokaklarındaki hareket ediyor. Arkadan lanetli denizciler, tayfalar, köpek balıkları, kuşlar çıkıyor karşımıza. Biraz zombilere benzeyen (son filmlerde zombi görüntüleri yürüyüşleri çok popüler) karakterler gerek makyaj gerek kostüm gerekse de teknoloji yardımıyla okyanus üstünde muhteşem bir yürüyüş yapıyorlar. Yürüyüş diyorum evet yürüyüş.

Ayrıca Yunan Tanrıları hikayeleri, okyanus dibi görüntüler, sihirli olaylar…yani her şey var. Macera, aksiyon derken son yılların olmazsa olmazı komedi unsurları da diyaloglarda yerini alıyor.

Özetle, sinemadaki tüm teknolojik gelişimleri görebileceğiniz, uzun süredir aşikâr oldunuz bir korsan filmi karşınızda. İlk günlerde dikkat çeken karakterler artık o kadar ilgi çekmese de oyunculuk anlamında olması gereken performansları görüyorsunuz. Özellikle Captain Jack’i hep aynı mimikler, aynı ifadeler ile görmek belki biraz alışkanlık yarattı, sanki farklı bir oyunculuk da görmek güzel olabilirdi. Belki hikayeler birbirine benzemeye başladı, belki alıştık bilinmez ama sanki film daha iyi olabilirmiş hissi veriyor insana.

İzlemek isteyenlere keyifli seyirler dilerim.