Kahve tiryakilerine müjde... - Yaşam
23℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Günde 4 adet kahve şeker hastalığına karşı koruyor...

Kahve tiryakilerine müjde...

Sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Finlandiya’da yapılan araştırmaya göre, tip 2 şeker hastalığı riski günde 3-4 fincan kahve içen kadınlarda %29, erkeklerde ise %27 oranında daha az bulundu.

Yaşam
Kahve tiryakilerine müjde...

İçilen kahve miktarı arttıkça, şeker hastalığı riski de hızla azalıyordu. Buna göre, tip 2 şeker hastalığına günde 10 fincandan fazla kahve içen kadınlarda %80, erkeklerde ise %55 oranında daha az rastlandı.
Araştırma, Finlandiya’ da 35-64 yaşları arasındaki 7.655 kadın ve 6.974 erkek üzerinde yapıldı. Bu 14.629 kişi 1982 yılından itibaren ortalama 12 yıllık sürelerde izlenerek bunlarda şeker hastalığı gelişip gelişmediği araştırıldı.
Araştırmayı yapan uzmanlar, bu koruyucu etkinin kahveden mi, yoksa kahve tiryakilerine ait başka özelliklerden mi kaynaklandığının kesin olarak anlaşılabilmesi için başka araştırmalara gerek olduğunu belirtiyorlar. Hemen belirtelim ki, Finlandiya, dünyada kişi başına en çok kahve tüketilen ülkedir. Bir Fin’li, günde ortalama olarak 9 fincan, yılda da 10 kg kahve içmektedir.

Kahvenin şeker hastalığına karşı koruyucu etkisinin nasıl olduğu kesin olarak bilinmiyor, ancak kahvede bulunan klorogenik asitin kan şeker düzeyini dolaylı olarak düzenleyebileceği ve kafeinin pankreastan insülin salgısını artırabileceği üzerinde durulmaktadır.
Ayrıca, kahvede bulunan potasyum, magnezyum ve çeşitli antiioksidanların kan şekerini düzenleyici etkilerinin olabileceği de düşünülmektedir.