Irak'tan askeri müdahale çıkışı! İbadi: Askeri müdahaleye hazırız! - Gündem
23℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Referandum gerilimi tırmanıyor...

Irak'tan askeri müdahale çıkışı! İbadi: Askeri müdahaleye hazırız!

Irak Başbakan Haydar El- İbadi, Irak'ın kuzeyinde 25 Eylül'de yapılması planlanan referandum konusunda flaş bir açıklama yaptı. İbadi, "K.Irak'ta referanduma askeri müdahaleye hazırız" dedi...

Gündem
Irak'tan askeri müdahale çıkışı! İbadi: Askeri müdahaleye hazırız!

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumunun şiddetle neticelenmesi halinde askeri müdahaleye hazır olduklarını söyledi.

İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, IKBY'nin referandum planıyla ilgili "Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahale edeceklerini" ifade etti.

"TEHLİKELİ BİR GERİLİM"

Haydar el-İbadi referandum planını, Irak'ın egemenliğinin ihlal edilmesine çanak tutan "tehlikeli bir gerilim" olarak nitelendirerek, "Anayasaya karşı gelirseniz, Irak'ın ve bölgenin sınırlarına karşı gelirseniz, bu bölge ülkelerine de Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri açısından açık davettir, gerilimin çok tehlikeli biçimde artırılmasıdır." diye konuştu.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını söylemişti.

İBADİ SONUCU KABUL ETMEYECEKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Irak meclisi, salı günü IKBY'nin referandum girişimini reddederken, Diyala ve Salahaddin vilayetlerindeki yerel yönetimler de kendi sınırları dahilinde referandum yapılmasını kabul etmeyeceklerini bildirmişti.