Hollanda’ya başkanlık sistemi… - Osman Elmacı
22℃
İstanbul
18 Ağustos 2017
Osman Elmacı
Osman Elmacı

Hollanda’ya başkanlık sistemi…

Hollanda’ya başkanlık sistemi…

Yazarlar

Guiness rekorlar kitabına en uzun hümetsiz kalan ülke Belçika, dünya rekoru olarak kaydedildi. 13 Haziran 2010 yılındaki Belçika fedaral seçimlerinden sonra hükümet kurma çalışmaları içinden çıkılmaz hale gelmişti. Tam 541 gün. 1yıl, 5 ay ve 26 gün, Belçika’da hükümet yoktu.

2003 yılında 353 gün süren dünya rekoru Kamboçya’yı geçti.

Avrupa rekoru ise 1977 yılında 208 gün “hükümetsizlik” ile yine Hollanda’da.

Aynı Hollanda 2017 Mart genel seçimlerinde sonra 89 gündür hala hükümetsiz.

Hollanda ve Belçıka’da seçim sitemini değiştirmeli mi?

**

Demokrasi tarihinde Hollanda hiçbir dönem tek partili iktidar çıkaramamış sürekli koalisyonlarla yönetilmiş.

1868 yılından itibaren sadece zenginlerin oy kullandığı Hollanda’da ancak 1922’den itibaren zengin fakir, kadın erkek oy kullanmaya başlamış.

Bugün itibarı ile 150 kişilik Hollanda parlamentosunda, 28 parti 1116 aday ile 2017 Mart genel seçimlerinde yarıştı.

17 milyon nüfuslu Hollanda meclisin’e irili ufaklı tam 13 parti girdi. Dünyada eşi benzeri bulunmayan ( 2 vekil ile) “Hayvanlar Partisi” bile var mecliste.

“AVRUPA’DA SİSTEM OTURMUŞ”

Evet doğru ancak hangi sistem olursa olsun böyle bir aritmatikte hükümet kurmak kolay değil.

Kollektif düşüncenin azaldığı, “bencil”liğin çoğaldığı Avrupa siyasetinde, beraber yaşama gayretleri de doğru orantıda azalmakta.

Hollanda’da Avrupa’nın seçim sistemi hızlı hareket kabiliyeti ve ekonominin sekteye uğramaması yönünden acilen mercek altına alınmalı.

2016 yılında “World Economic Form”un 139 ülke içerisinde yaptığı araştırmaya göre Hollanda ekonomisi Avrupa’nın rekabet gücüne dayanıklı en iyisi, dünya’da ise İsviçre, Singapur ve ABD den sonra dördüncüsü.

Dünyaca ünlü Rotterdam gemi ve Schiphol hava limanları, Erasmus üniversitesi ve birçok High-Tech kampüsleri ile Hollanda’nın diğer taraftan AB’nin başkenti olan Belçika’nın siyasi karasızlığa terkedilmesi kabul edilemez.

**

NEDEN HÜKÜMET KURULAMIYOR?

89 gündür hükümet kurulamayan Hollanda’da siyasi partiler arasında sessizlik sürsede kamuoyunda kabul gören ise “göçmenler” konusu.

Olası hükümet ortası Yeşil Sol Partisi ülkeye gelen göçmelere “kapımızı” açmamız gerektiğini söylerken Türkiye’nin yakından tanıdığı Liberaller partisi lideri ve başbakan Rutte ve Hristiyan Demokratlar buna karşı çıkıyor.

Olan her zaman olduğu gibi yerinden yurdundan olan mültecilere oluyor.

**

NE OLACAK PEKİ?

Hükümet kurulamaz ise alternatiflerin biri erken genel seçim. Ancak son seçimlerde kazanan partiler buna karşı çıkacaktır. Halka geri gidildiğinde halk, "Hükümet kuramadınız, bu defa oyumu hükümet kurabilecek partiye vereceğim” deyip şuan “kazanan” partileri cezalandırabilir.

Diğer bir ihtimal azınlık yada “icra” hukümeti. Bu ki durumda’da partiler her kararda meclis çoğunlu arayacak. Buda hukumeti hem hantal kılacak hemde birçok yenilikleri hayata geçiremeyen asgari ile yetinen bir hükümet haline getirecektir.

**

ÇARE NE?

Yukarıdaki analizi yaptıktan sonra çıkan sonuç şu:

Hollanda’nın seçim sistemi hızlı hükümet kurmaya elverişli değil.

Hızlı ve icracı bir hukumet için çoğunluğun seçtiği “başkanlık“ acilen tartışılmalı.

Fransa’da ve Türkiye’de oluyorda Hollanda’da neden olmasın?

Hollanda siyasileri, haydi göreve…

Yorum Yap
Yorumlar
  • Veysel

    Demekki illa tek partili hükümete gerek yok diyorsunuz hatta iyi bir yönetim sistemin varsa hukumete bile gerek yok örnek belçika saygılar osman bey