Hakan Uzan kimdir? / Hakan Uzan Vertu'yu mu batırdı? / Vertu iflas mı etti? - Teknoloji
22℃
İstanbul
22 Eylül 2017
'Uzan'ların telefon skandalları bitmek bilmedi!

Ünlü telefon markası Vertu iflas etti...

Uzan'ların telefon markası Vertu battı! Hakan Uzan'ın sahip olduğu lüks telefon üreticisi Vertu kapanıyor. Hakan Uzan yaptığı açıklamada, şirketin piyasadan çekildiğini duyurdu. Peki, Vertu neden kapandı? Geçtiğimiz aylarda Hakan Uzan tarafından satın alınan lüks akıllı telefon üreticisi Vertu, uzun zamandır iflasın eşiğindeydi. Uzun bir süredir kar edemeyen şirket, BBC'nin haberine göre İngiltere'deki fabrikasını kapatma kararı aldı.

Teknoloji
Ünlü telefon markası Vertu iflas etti...

Uzan'ların telefon markası Vertu battı!
Hakan Uzan'ın sahip olduğu lüks telefon üreticisi Vertu kapanıyor. Hakan Uzan yaptığı açıklamada, şirketin piyasadan çekildiğini duyurdu. Peki, Vertu neden kapandı?

Geçtiğimiz aylarda Hakan Uzan tarafından satın alınan lüks akıllı telefon üreticisi Vertu, uzun zamandır iflasın eşiğindeydi. Uzun bir süredir kar edemeyen şirket, BBC'nin haberine göre İngiltere'deki fabrikasını kapatma kararı aldı.

Vertu4

Kurulduğu 1998 yılından beri birçok kez el değiştiren şirket, Hakan Uzan tarafından oldukça kötü bir durumdayken satın alınmıştı. Hakan Uzan'ın başa geçmesinden sonra da işleri iyi gitmeyen şirketin şu an 128 milyon pound borcu bulunuyor.

Fabrikanın kapatılmasıyla birlikte piyasadan çekilen şirket, 200 çalışanını tasfiye etti. Peki Vertu'nun iflasının arkasında ne var? Şirket neden kapatılmak zorunda kaldı?
Aslında kurulduğu günden beri sadece zengin kullanıcılara hitap eden şirketin iş modeli, sürdürülebilir bir iş modeli olmaktan oldukça uzaktı. Son yıllarda akıllı telefonları kullanıcıların isteklerine göre özelleştiren şirketlerin ortaya çıkması da Vertu'nun sonunun yaklaşmasına sebep oldu denebilir.

vertu3

Vertu'nun orta sınıf cihazları 6 bin dolardı!
Cihazların oldukça şık ve pahalı materyaller kullanılarak el yapımı üretilmesi, şirketin orta sınıf akıllı telefon fiyatlarının 6 bin dolar, bazı modellerinin ise 15 bin dolara kadar çıkmasına sebep oldu.

Yüksek fiyatlarına rağmen yeterince iyi olmayan teknik özellikleri, geride kalmış Android işletim sistemi ve yeterince iyi olmayan kamerasıyla kullanıcılardan beklediği ilgiyi yeterince göremedi.
Hakan Uzan yaptığı açıklamada Vertu'nun marka haklarını ve lisanslarını koruyacağını ancak marka ile ne yapacağına şu an karar vermediğini açıkladı.

HAKAN UZAN KİMDİR?

hako

1967 yılında Adapazarı'nda doğmuştur. Bir dönem Türkiye'nin zengin ailelerinden biri olan Uzan Ailesinin fertlerinden ve bir dönemin zengin kişilerinden biridir. Star Medya Grubu, Kral TV ve Telsim GSM Operatörünün eski sahiplerinden biri ve Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın kardeşidir.

2003 Yılında TMSF'nin İmar Bankasından kaynaklanan borçlar ve yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Uzanların tüm malvarlığına el koymasıyla Babası Kemal Uzan'la birlikte haklarında yakalanma emri verilmiştir.

Hakan Uzan, 2003 yılında malvarlıklarına el konulana kadar Star Medya Grubunun, Kral TV, Telsim, Türkiye İmar Bankası ve Adabank bunun yanında ÇEAŞ, Kepez Elektrik Dağıtım gibi kuruluşların, Babası Kemal Uzan ve Ağabeyi Cem Uzan ile birlikte patronlarından biri olarak iş yaşamına devam etmiştir. 2017 yılında Vertu şirketini satın aldı.