Güzel ve Çirkin (Beauty and The Beast- 2017) - Ayla İbar
Ayla İbar
Ayla İbar

Güzel ve Çirkin (Beauty and The Beast- 2017)

Yazarlar

Tür: Fantastik, Romantik, Müzikal / Yapım: Amerika / Yönetmen: Bill Condon

Müzikallerin bol olduğu bir yılda masal-müzikal “Güzel ve Çirkin”

1740 yılında Fransız yazar Jeanne-Marie Leprince Beaumont tarafından kaleme alınan, orijinal adı “La Belle et la Bete” (Beauty and the Beast) “Güzel ve Çirkin” olan, masal defalarca beyaz perdeye uyarlandı. 1946 yılında Jean Cocteau Rene Clement yönetiminde, 1991 yılında Gary Trousdale ve Kirk Wise yönetiminde (Oscar adayı da olan animasyon versiyonu), 2014 yılında Christophe Gans yönetiminde izleyicileriyle buluştu. Ayrıca uzun süre tiyatrolarda sahnelendi, dizi filmleri yapıldı. 2017 yılında ise 1991 yılındaki animasyon versiyonuna sadık kalınarak yapılan uyarlama ile tekrar karşımızda.

Masalın bu son versiyonunu “Alacakaranlık” (serinin iki filmi), “Tilda”, “Beşinci Kuvvet”, “Tanrılar ve Canavarlar” filmlerinden hatırladığımız Bill Condon yönetiyor. Başrollerde Emma Watson (Belle), Dan Stevens (Beast) ve Luke Evans (Gaston) yer alıyor. Ancak bu masalsı filmde gözler daha gösterişli kadın ve erkek oyuncular arıyor. Maalesef ki hem oyuncu seçimleri hem de oyunculuk performansları bekleneni karşılamakta zorlanıyor.

Canavara dönüşmüş bir prens ile güzel genç bir kızın aşkını konu alan 1991 yılındaki animasyon versiyonuyla hemen hemen tümüyle örtüşen film, özenle hazırlanmış pahalı ve büyük bir prodüksiyon.

Çirkin’in yaşadığı şato, bahçesi, orman yolları, bitkiler, Güzel’in yaşadığı köyün evleri, pazarı, bahçeleri, babanın atölyesi ve yaptığı saatler büyülü alemin tüm kapılarını izleyicilere açıyor. Bir de üstüne görüntü yönetmenin muhteşem çalışmaları ve nostaljik müzik ile bir klasik izleme keyfine geçiyorsunuz. Tabii ki renkli, şık kostümler ile müzik eşliğinde kalabalık kadroların danslarını da unutmamak gerekli.

Ayrıca şatodaki yaşantıya renk ve sıcaklık katan animasyon fincan, çaydanlık, şamdan, saat gibi unsurlar izleyicinin sempatisini kazanıyor. Ancak tüm bunlara rağmen zorluklarla, korkuyla başlayan adım adım ilerleyen Güzel ve Çirkin arasındaki o büyük aşk size geçmeyen bir his olarak kalıyor. Orijinal hikâyede (her ne kadar masalsı olsa da) kendi içinde tutarlı, inandırıcı bir aşk hikayesine kapılıp gidersiniz, ama burada o duyguyu tam olarak yaşayamıyorsunuz, giderek yükselen bir senaryo örgüsü bulmakta zorlanıyorsunuz.

Bir de film vizyona girmeden önce çok konuşulan, yazılan konular arasında senaryodaki eş cinsel yaklaşımlar var. Peki bu masalsı aşk filminde eş cinsel yaklaşımlar ön planda mı? Bence küçük bir detay, yetişkin dünyasından bir parça olarak yerleştirilmiş, çok da hissedilmeyen bir ayrıntı. Belki de son yıllarda popüler olan eşcinsel senaryolar sebebi ya da çocuk filmi dışına çıkabilmek amacıyla ilave edilmiş bir detay.

Sonuç olarak itina ile hazırlanmış bu büyük ve pahalı yapım, senaryosuyla, oyuncu seçimleriyle çocuklara özel masal anlatımı olmaktan kendini kurtaramamış. “Güzel ve Çirkin” ve fantastik film meraklılarına; muhteşem mekanlar, sevimli animasyonlar ve akıllarda kalıcı müzik eşliğinde keyifli seyirler.

  • Yorumlar