Gazetecinin maaşı - Gündem
16℃
İstanbul
24 Eylül 2017
Kitaba uydurmaları yetmez...

Gazetecinin maaşıyla yaşam standardı arasında uçurum olmamalı...

Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi İbrahim Altay son günlerde gündemin ilk sıralarında yer alan Hanutçu Gazeteciler ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Gündem
Gazetecinin maaşıyla yaşam standardı arasında uçurum olmamalı...

Altay; ''Beş bin lira maaş alan bir gazeteci elli bin lira maaş alıyor gibi yaşıyorsa onu dikkatle incelemek gerekir.'' ifadelerini kullandı.

İşte İbrahim Altay'ın konuyla ilgili önemli tespitleri...

Gazetecilerin gelir gider dengesi

Medyadaki yolsuzluk iddialarıyla alakalı yazılarımıza hem okurlarımız hem de çok sayıda meslektaşımız destek verdi. Okur Temsilcisi'ne e-postalar, mesajlar geldi, çeşitli toplantılarda karşılaştığımız meslektaşlarımız hem başından geçenleri anlattı hem de önerilerde bulundular.

Birçok konuşmada ve yazışmada karşılaştığımız ortak tespit şuydu: Gazetecinin maaşı ile yaşam standardı arasında, ikincisi lehine bir uçurum varsa, yolsuzluk ve usulsüzlük olma ihtimali de vardır.

Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse... Beş bin lira maaş alan bir gazeteci elli bin lira maaş alıyor gibi yaşıyorsa onu dikkatle incelemek gerekir.
Bir gazeteci aylık maaşından artırarak biriktiremeyeceği bir malvarlığına sahipse ortada şüpheli bir durum vardır.
Elbette bu gazeteci aileden varlıklı olabilir. Başka işler yapıyor ve onlardan ek gelirler elde ediyor da olabilir. Herkesi töhmet altında bırakmak doğru değil.

Fakat unutmayalım!
Bir gazeteci için öncelikli, hatta çoğu durumda tek iş gazetecilik olmalıdır. Farklı işleri varsa bile bunlar arasında bir çıkar çatışması ya da birliği yaşanmamalıdır.

Mesleği nedeniyle ya da ondan aldığı gücü kullanarak kendisine hiçbir avantaj sağlamamalıdır.
Yasalar sadece suçla ilgilenir fakat etik kurallar gazetecinin bütün davranışlarını kapsar. Etik ilkelere göre gazetecilerin işleri kitaba uydurmaları yetmez, kendileri hakkında şüphe uyandıracak bütün durumlardan uzak durmalıdırlar.