FETÖ'nün sosyal medyadaki algı operasyonları...

Ali Keskin

İsimsiz hesaplara dikkat edin!

Son günlerde dijital ortamda dikkatinizi çekmiştir, Atatürk üzerinden bir çok algı operasyonu yapılıyor. Anıtkabir'in imara açılması, Atatürk heykeline saldırı yapılması ve bu saldırıyı yapan kişinin Ak Partili gösterilmesi gibi, dijital medya üzerinden algı operasyonuna hizmet eden birçok tweet atılmıştır. Gezi Parkı olaylarında en etkili sosyal medya platformu Twitter olmuştur. Sağ kesimden gözüküp Atatürk düşmanlığını ilan edenler ile sol tarafdan çıkıp müslümanları hedef alan kişiler aynı kripto kişilerdir. Özellikle önümüzdeki bahar ayında Atatürk üzerinden birçok oyun çevireceklerdir. İnsanların dikkatli olması gerekiyor.

Şu an devlet tarafından yapılan bütün açıklamaları manipüle ederek dijital alanda sunuyorlar. Fakat bunları çarpıtıyorlar, bazı Ak Partili milletvekillerine yakın zamanda siber operasyon yapabilirler. Sahte görüşme kayıtları, montajlanmış fotoğraflar, mail yazışmaları... Ancak bunları bazı programlar ile yapacaklardır ve gerçekliği olmayacaktır. Amaçları iktidarın itibarını zayıflatmaktır. Çünkü yapacakları kişiler hükümetin partisine mensup isimlerdir.

Hedeflerinde siyaset dünyası var, halkımızın bilinçli ve temkinli olması gerekiyor. Bu hesaplar hakkında devletin ilgili kurumları büyük bir çalışma yapıyor. Artık eski Türkiye yok, yeni Türkiye dijital alanda da çok güçlü.

FETÖ'nün bu siber timi, sadece 15 Temmuz'dan önce değil; 17 ve 25 Aralık darbe girişiminden önce, hatta ve hatta hükümetle çatışmalarından bile daha önce kuruldu. Özelikle akşam saatlerinde Twitter gündemine şöyle bir göz gezdirelim. Gündem olan konularla ilgili tweet atan hesapları incelediğimizde, FETÖ'ye yakın çok sayıda hesaptan tweet atıldığı görülecektir. Fenomen kripto hesaplar da, kesinlikle bu örgütle olan bağını gizliyor. Sanki sol görüşten bir insanın attığı tweetlermiş gibi gösteriliyor. Son derece gizli çalışıyorlar ve bunlar yurt dışı kaynaklı kişiler. Gizlenmeleri için FETÖ tarafından bir sistem oluşturuldu. Değişik değişik geliştirilen programlarla gizlendiler ve hala gizleniyorlar. Devletimizin bu konu hakkında çok iyi çalıştığını biliyoruz. En kısa zamanda da yakalanıp adalet önünde hesap verecekler.