Fatih Terim'in Galatasaray'ı Tudor döneminin gerisinde!

Hasan Begdili

  • »
  • Spor
Fatih Terim'in Galatasaray teknik direktörü olmasının ardından takımda neler gelişti?
Deplasmandaki kötü karnede bir iyileşme oldu mu? Hayır.
Tudor döneminde bu sezon Türk Telekom Stadyumu'nda tek bir beraberlik dışında bütün maçlarını kazanan Galatasaray, Fatih Terim döneminde de bu seriye devam ediyor. Yani bakacak olursak burada da bir değişiklik yok.
Takım, hücum çeşitliliği ve maç içinde diri olma konusunda Tudor döneminin de gerisinde.
Korner ve yan top zafiyeti de aşılamadı.
Peki ne ileride?
Takım motivasyonu mu? Göründüğü kadarıyla teknik ekip ve futbolcular Tudor döneminde olduğundan daha fazla kenetlenmiş durumda.
Zira bu kenetlenme taraftarlar için de geçerli.
Ancak bu kenetlenme Galatasaray'ın oyunundaki düşüşün görünmesini engellemiyor.
Tudor döneminde oyuna hükmeden, hücum çeşitliliğini sergileyen Cimbom Fatih Terim döneminde bunu gösteremedi. Üstelik Belhanda'nın oyunda olmadığı sürelerde hücum anlamında yaratıcılıktan uzak bir performans sergilendi. Tabii bunda savunma önünde "regista" rolünü üstlenen ve sezonun en iyi performansını sergileyen Fernando'nun sakatlığı ve dripling özelliğiyle bilinen Ndiaye'nin satılması da etkili oldu. Bunu da unutmamak gerekir...

ŞAMPİYONLUKTAN ÇOK DAHA FAZLASI

Bu noktada, Galatasaray-Bursaspor karşılaşması sezonun en kritik maçı olacak. Tıpkı diğer -özellikle de Türk Telekom Stadyumu'ndaki- maçlar gibi. Her maç bir öncekinden daha önemli duruma geldi. Cimbom deplasmandaki kötü oyun ve skorlarla yoluna devam ederse şampiyonluk gerçekçi bir hedef olmaktan uzaklaşır. Üstelik bir de evinde puan kaybederse, sadece bu sezon değil gelecek sezonlar için zorlu bir yolun başlangıcı olacaktır.
Ancak bir parantez açmak gerek: Hakemlerin bu kadar çok tartışıldığı, birçok teknik adamın, "Ben hakem konuşmayı sevmem ama..." diye devam eden cümlelerine rağmen Fatih Terim'in maç sonlarında yaptığı özeleştiri takım için bir ilerleme anlamı taşıyor.