Devletin sadakası - Bilal İşgören
17℃
İstanbul
25 Eylül 2017
Bilal İşgören
Bilal İşgören

Devletin sadakası

Devletin sadakası

Yazarlar

Bu yazımda sadakanın ve duanın mahiyetinden, insanın vermiş olduğu sadakadan ve devletin sadakasından bahsedeceğim. Konuya girmeden evvel; "Sadaka ile kader nasıl değişir?" bunun malumatını nakledip; "Devletin ve bu aziz milletin kaderi nasıl değişti?" bunlardan bahsetmek istiyorum.

Zaman mefhumu, Allah'ın değil bizim mefhumumuz. Önce ve sonra bizi ilgilendirir. Dün ve yarın bizim şematiğimizdir.

Gelecekte olacakları da geçmişte olanları da en iyi bilen Allah'tır. Ezeli ve ebedi sıfatlarıyla olmuş ve olacak her şeyden haberdardır. Uzun zaman sonra olmuş olacaklar da Allah'ın ilmi içindedir, olmayacak olanlar da...

Zamanla değişebilen bir kader vardır. Peygamberimizin verdiği müjdeler bize öz itibariyle bunu anlatıyor. Şöyle ki; duayla ve sadakayla kaderimiz değişir.

Verdiğimiz az sadakalar, çok belanın önüne çıkıyor ve belayı hükümden kaldırıyor. Veya yaptığımız dualar, yazılmış çok musibeti icra planından sildiriyor. Nitekim Peygamberimiz (asm) "Dua, belayı defeder." Bir başka hadisinde: "Dua, gelmiş olan musibet için de henüz gelmemiş olan musibet için de faydalıdır." Ve bir başka hadisinde ise; "Sadaka vermede acele edin; çünkü bela, sadakayı geçemez." buyuruyor. Bu hadislerden anlaşılan şu ki, Allah levh-i mahfuzda yazdığı yazıyı bizim duâmızla, sadakamızla ve amelimizle sonlandırıyor.

Yani malumunuz;

"Az sadaka çok belayı def eder."

Bütün bu malumatı şunları söylemek için sarf ettim. Bir kıyasla anlatmak istiyorum. Nasıl ki; bir kulun sigortası sadaka ise, (beladan ve kazadan koruyorsa) devletimizi de bir sadakanın koruduğunu düşünüyorum.

İzahına gelince; "15 Temmuz" bu aziz milletin feraseti ile direnişten dirilişe geçmesine vesile olan bir tarih. Allah'ın inayeti ile çok büyük badireler atlatıldı. Bıçak sırtıydı o gece. Ne olacağı belli değildi. Gözü dönmüş şuursuz insanların azmettiği o gayret; onların istediği gibi bir netice vermedi. Karşı koyan, onların planlarını alt üst eden, bizi koruyan, devlete ve millete bu gücü veren; şüphesiz Allah'tır. Kurtuluşun farkındayız, hamd ediyoruz, ama nasıl kurtulduk? Allah katında nasıl bir rızaya ulaştık?

Kutlu bir eylemin hediyesi gibiydi. Arifler daha iyi bilirler ama ben şöyle düşünüyorum ki; süreç öncesi biz, Suriyeli mültecilere ve bütün mazlumlara kucak açtık, onları devlet olarak muhafaza edip, topraklarımızda barındırdık. Tehlikenin ve korkunun kucağında onları yalnız bırakmadık. Savaşın alevinde yanmalarına seyirci kalmadık. Sığınan her mülteciye kapılarımızı sonuna kadar açtık. Devletin böylesine kutlu bir sadakası; nasıl olmaz da çok belayı def etmez?

Geçtiğimiz yakın süreçte birçok olaylarla, tehlikelerle, tehditlerle, ihanetlerle, kumpaslarla mücadele ettik. Bu aziz milletin ve devletin feraseti ve azmi ile olsa da en önemli inayet; Allah'ındır.

Allah bilir ama Suriyeli mültecilere açtığımız kucak, paylaştığımız aş, verdiğimiz mekan; devletin ve milletin sadakası oldu ve ihanetleri, darbe girişimlerini ve bütün badireleri bu sadakayla atlattık, diye düşünüyorum.

Allah bize feraset versin. Dava versin, şuur versin. Duamız ve sadakalarımız eksik olmasın. Ki böylece sırtımız yere gelmedi, gelmesin inşallah.

Yorum Yap
Yorumlar
 • Ahmet Gülhan

  Eyvallah.

 • Mehmet Emin Çelik

  Yazdiklarinizin birçoğu doğru tespitler. Sunu da belirteyim ki ülkemizdeki en büyük sorun genç egitimli kişilerin issizlik sorunudur. Nitekim bircok bela işsizlikten dolayi meydana geliyor. Çünkü insanlar farkli yollara sapiyorlar. 15 Temmuz'dan önceki torpilli dönem gibi... Onu allahin izniyle atlattik... Ama malesef ders cikarmayip hala liyakat (torpil) sistemiyle yola devam ediliyor. Insallah ulkemizde torpilsiz bir dönem olurda hak eden kişiler atanir.

 • Yıldız Demir

  Çok güzel ve isabetli bir yazı, kalemine yüreğine sağlık.

 • Tulay Sari

  Merhamet konusunda merhameti gelişmiş tek millet oldugumuzu dusunuyorum.Ve umarim merhametimizi iyiliklerimizi suistimal etmezler.Sadaka ve dua konusunda haklisiniz evet bizim milletimiz cok inancli ve cesur.

 • Mehmet Berat

  Tespitler de teşhis de ziyadesiyle doyurucu eyvallah ancak.... istirhamimiz şudur ki Suriyeli mülteci kavramını bozsak ve yok etsek artık. Çünkü onlar mülteci değil muhacir.
  Yerinde dozunda ve hamasete terkedilmemiş bir yazı olmuş....

 • Hafize Kandemir

  amin yuregine sağlık

 • Mustafa Altın

  Allah için iş gören Allah'ın lütfunu bulur.

 • Öznur Semiz

  Yazınızı beğendim gerçekten fakat darbe ile ilgili yazdığınız durum umarım ki düşündüğünüz gibi olmuştur. Çünkü ben Türkiye'nin durumunu çokta iyi göremiyorum da.

 • Hatice Tuğcu

  Yüreğinize ve kaleminize sağlık. Son derece doğru bir bakış açısıyla kaleme almışsın iz.Tebrikker!

 • Zehra

  Bütün düşündüklerinizde çok kaklısınız sadakanını da helali olmalı işte devlet helali haramı bildiğinden büyük belalar atlattık şükür inşallah dahada atlatacağız bu millet artık uyandı türkün sesini kesemeyecekler????????????????RTE

 • Hasretin Sesi

  Maşallah kardeşim tebrik ediyorum sizi

 • Hamdi Öz

  Harika bir makale olmuş. Kalemine sağlık.

 • Seda Nur

  Yüreginize sağlık çok güzel yazı ve tespit olmuş Allah yolunuzu açık etsin

 • Betül

  Dedikleriniz de elbette ki haklısınız fakat bu sığınmacılarının bir yanı kendi insanımıza bıçak çekenlerle, efelik taslayanlarla da dolu. Mazlum ve minnettar kalanlara hiçbir sözüm yok. Yürekten sevmeme de sebep onların güzel kalpleri. Fakat bazıları haddini aşıyor en büyük endişem bunların daha da ileri gitmeleri.

 • Hatice Hamarat

  Çok güzel döktünüz yazıya Allah razı olsun sizden

 • Arzu Doğan

  Yazınız çok güzel ama suriyeliler konusunda sizinle hemfikir değilim.suriyelere aş verdik yurt verdik sahip çıktık doğru bence de çıkmalıyız zira malazgirtte bir öok süriyelinin Sultan Alparsla'nın ordusunda yer aldığı bilinmekte hiç birşey olmasa sırf bu yüzden kapularımızı açmalıyız ama son zamanlarda olanlar hiç de bu millete reva görülecek şeyler değil haberlerde hergüb beş suriyeli işte ahmeti dövdü şu kadar suriyeli bir türke bunh yaptı şunu yaptı denilmesi bizleri derinden müteessir ediyor insan demeden durmayı... Biz onlara kapılarımızı açalım onların bu millete reva gördüklerine bak az terör sorunu var birde yetmezmiş gibi suriyelilerin türk esnafı ya da herhangi birine karşı bu denli hareketleri oluyo

 • Serpil Altun

  Ayni kani da oldugum, ulvii bir yasanmisligin farkindaligiyla cesur anlatiminiz beni mesruur etti...
  h.z. Allahin bu ikrama yonelik-rizasiyla tamamlanan, sayisizca gonuller sururu, sayesinde bunca dusman ve pusu larin yeter siz olmasi, devlet ve devlet adamlarimizin ayakta kalmasi, bir hakikat ikrami ve mulafaattir.
  bu nedenle-devlet var oldukca gelen misafirlerimizin sorunlarinin da ilelebet careside vardir.
  onemli olan devlettir.
  ,

 • Ravza Akdemir

  Hani derler ya " su gibi" su gibi akıyor yazı. Öylesine berrak, sade anlaşılır. Böyle olmalı tüm yazılar. Çoğu okuduklarımızda bişey anlamıyoruz. Anlaşılma derdine düşmeyince yazar yüreğinin sesini kaleme akıttığında akorlar da gayet net notayı veriyor. Ruhumuzun akorları hiç bozulmasın inş Allah. Yolunuz açık, gönlünüz su gibi, kaleminiz en keskin kılıçtan ala olsun

 • Kenan Özcan

  "Bizi bizden uzaklaştıran; iki yüzlülük ve gösteriş"

 • Beyzanur Kaya

  Eline,yüreğine sağlık abim..Tamam edebiyat ile ilgileniyosun,bunu kullandığın kelimelerden ve cümlelerinin diziliş biçiminden anlıyoruz ama..Bu zamanda kalemini Allah için,Allah yolunda,Allah'ın rızası için ve tabiiki İnsanlarında durum ve olayları bu pencerelerden inceleyebilmesi için kağıda dokunduran yok denecek kadar az..İnsanlar medyanın, olaylara,durumlara ve hayata hangi pencereden bakmaları gerektiğine karar vermesine bilinçsizce izin vermiş durumda..Onları bu bilinçsizce görmekten kurtarmak için onlara yeni pencereler açan,"bak bu durum aslında böylede tahlil edilebilir..Bu olaya Allah rızasını baz alarak bakarsan sıkıntı duyduğun bi problemin kalmaz'ı " gösteren "" Genç"" yazarlara ihtiyaç var.
  -
  Ve abim sana nacizane bi tavsiyede benden;
  Yazdıklarını n'olur video'ya da yansıt,çünkü liseden yeni mezun olmuş bir genç kız olarak söylüyorum,yaşıtlarım uzun yazılar okumaktansa video izlemeyi daha çok tercih ediyorlar.Aynı zamanda böyle güzel yazıları insanlara gönderip okumalarını beklemektense,videoda senin nasihat verircesine,sesinle,tonlamala ve mimiklerinle dinleyip izlemek daha kolay ve kısa zamanda bilinç ve verim sağlar..
  -
  -Yalova'dan selamlar????