DEAŞ'ın ByLock'u deşifre oldu! Eylem için İstanbul'a gelen "yalnız kurt" yakalandı... - Gündem
24℃
İstanbul
23 Ağustos 2017
Flaş gelişme...

DEAŞ'ın ByLock'u deşifre oldu! Eylem için İstanbul'a gelen "yalnız kurt" yakalandı...

Güvenlik güçleri DEAŞ'ın ByLock programı sayılabilecek mesajlaşma programını deşifre etti. Van ve Hatay'da iki hücrenin aktif olduğunu saptayan polis, bunlardan "Mücahitler gelse de alınlarından öpsem" diyen kişinin öğretmen olduğunu belirledi... Öğretmen Hatay'da bu mesajla irtibat sağladığı kişi ise İstanbul'da yakalandı. Eylem görevinin ise "Yalnız Kurdun El Kitabı" adlı kitabın kapağındaki fotoğrafla verildiği anlaşıldı...

Gündem
DEAŞ'ın ByLock'u deşifre oldu! Eylem için İstanbul'a gelen "yalnız kurt" yakalandı...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin terör örgütü DAEŞ’e yönelik sürdürdüğü çalışmalarda, daha önceki operasyonlarda gözaltına alınan örgüt mensuplarının iletişim ve dijital malzemelerinin incelemesinden, örgüt üst düzey yöneticilerinin bir haberleşme programı üzerinden mensuplarıyla irtibat kurup eylem ve örgütsel faaliyetlere yönlendirdiği belirlendi.

VAN VE HATAY HÜCRELERİ AKTİF

Takip altına alınan iletişim programından, örgütün Ağrı ve Hatay’da bulunan bir hücresinin aktif olduğunu belirleyen TEM uzmanları, program üzerinde devam ettirdiği izleme ve takipte, bir örgüt yöneticisinin yazışmalarından öğretmen olduğu anlaşılan bir başka örgüt mensubuyla iletişim halinde olduğunu tespit etti.

O ÖĞRETMEN HATAY'DA MÜDÜR YARDIMCISI

Milliyet'in haberine göre, örgütün İstanbul yapılanması içerisinde bulunan örgüt temsilcisiyle yazışan öğretmenin Hatay Hassa’da bir ilköğretim okulunda müdür yardımcılığı yapan A.B. olduğu belirlendi. Operasyon kararı alan TEM ekipleri, 3 Ağustos günü İstanbul, Hatay ve Ağrı’da düzenlediği eş zamanlı operasyonlarla müdür yardımcısı öğretmen A.B. ile kendisiyle irtibat halinde olan örgüt yöneticisinin de arasında bulunduğu birisi çocuk, yedi örgüt şüphelisini gözaltına aldı.

"MÜCAHİTLER GELSE DE ARTIK ALINLARINDAN ÖPSEM"

Örgütün İstanbul yapılanması içerisinde bulunan yöneticisiyle, haberleşme programı üzerinden sık sık yazıştığı belirlenen öğretmen A.B.’nin yazışma metinlerinde, öğretmenliği sevmediğini, belirtip “Mücahitler gelse de artık alınlarından öpsem diyorum. Bu mesleği zorla yapıyorum ve artık dayanamıyorum” şeklinde ifadeler kullandığı tespit edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de sorgulanan öğretmenin, “Mücahitler gelse de artık alınlarından öpsem” ifadesiyle muhtemel bir eylem daveti olarak değerlendirdi.

‘TÜRKİYE’DE EYLEM YAP’

Öğretmen A.B. ile aynı hücreden olan ve aynı program üzerinden irtibat sağlandığı öğrenilen S.F. isimli şüpheli de aynı operasyonda İstanbul’da gözaltına alındı.

Türkiye’de eyleme ikna edilen S.F.’nin yapacağı eylemin şekli ise kendisine gönderilen “Yalnız Kurdun El Kitabı” adlı kitabın kapak fotoğrafıyla verildi.

Saldırı için araç temin etmeye çalışırken yakalandığı öğrenilen DAEŞ mensubu S.F.’nin saldırıyı nerede yapacağı ise araştırılıyor.