Dark Universe adlı yeni canavar dünyasının ilk filmi “MUMYA”

Ayla İbar

Mumya (The Mummy-2017)

Tür: Fantastik, Macera, Korku / Yapım: Amerika / Yönetmen: Alex Kurtzman

“Mumya” denince benim aklıma muhteşem Mısır uygarlığı, fantastik mekanlar, mistik olaylar, mitolojik varlıklar geliyor. Etkileyici kostümler, dikkat çeken makyajlar, entrikalar, taht savaşları, zenginlik, altınların ışıltısı ve uçuşan ipeklerin olduğu saraylar, piramitler, ölüm ve gömülüş seremonileri, tuzaklarla kaplı büyük mezarlar, matematiksel detayları olan mimariler, paha biçilmez hazineler, bilinmedik zehirler, sıra dışı ilaçlar, böcekler gibi saymakla bitmeyecek farklı bir dünya. Bu dünyaya yolculuk biraz gizemli, biraz tüyler ürpertici ve biraz da korkutucu olmalı bence, merakla takip edilmeli bazen nefesler tutulmalı. Ama son yıllarda gördüğüm bu tür filmlerde aynı duyguları yaşamak pek mümkün olmuyor.

Mısır uygarlığı, en başta da mumyalar olmak üzere yıllardır filmlere, animasyon filmlerine, kitaplara, hikayelere konu oldu, hep ilgi çekti. Fantastik, gizemli, gerilimli bazen de komedi unsurlarının olduğu filmler izledik.

Her şey 1922’de başladı

Peki “Mumya” filmleri nasıl başladı? Bu hikâye 1922 yılına kadar uzanıyor. 1922 yılında Mısır’da Tutankhamun’un mezarının açılışı, yaşanan sıra dışı olaylar, gazetelere, dergilere yansıyan haberler, görseller yapımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Bandajlarıyla Yürüyen MUMYA, yıl 1932

Universal Stüdyoları bu konuda kolları sıvadı; hikayeler, kitaplar, efsaneler araştırıldı, yeni hikayeler yazdırıldı ve sonunda 1931 yılında Drakula ve Frankenstein filmlerinde de görev alan muhabir, gazeteci, editör, senarist John L. Balderston görevlendirilerek film senaryolaştırıldı. Yönetmenliğe de Drakula filminin görüntü yönetmeni Karl Freund getirildi. Filmin başrolü Boris Karloff’a verildi. 1932 yılında izleyicileri ile buluşan filmde Mumya’nın bandajlarla yürümesi bir klişe halinde yıllarca sinema, müzik, bilgisayar oyunları dünyasına ilham oldu.

1942, 1944 yıllarında yeni mumya filmleri yapıldı. Mumya filmleri 1959, 1964, 1966, 1971 yıllarında İngiliz Hammer Film Şirketi tarafın çekilen yeni versiyonlarla devam etti.

Yıl 1999 artık mumya komedi-aksiyon filmi

1999 yılında tekrar Universal Film Şirketiyle dönüş yapan “Mumya” serisine yeni bir bakış açısıyla birlikte komedi unsurları yerleştirilmeye başlandı. Bol aksiyonlu ve korku-komediyi birlikte kullanmaya çalışan seri 1999, 2001,2008 yıllarında devam etti.

2017 Mumya’sı

2017 yılına gelindiğinde ise artık filmlerden beklentiler hızla değişiyor, izleyici kitlesi farklılaşıyor ve çok genç gruplardan oluşuyor. Teknolojinin gelişimi, bilgisayarın yapımlarda büyük yer tutmaya başlamasıyla artık sadece korku, sadece aksiyon, sadece komedi yeterli olmuyor. Hepsi bir arada pahalı yapımlar, bol teknoloji kullanımı, bilgisayar destekli nefesleri kesen aksiyon sahneleri, komedi unsurları beklenmeye başlıyor.

Durum böyle olunca yeni Mumya filmi de hepsini bir arada kullanan farklı bir senaryo ile giriş yapıyor. Fantastik, korku, komedi, aksiyon hepsi bir arada. Senaryo ekibinde; Görevimiz Tehlike, Star Trek, Cehennem, Doctor Strange gibi filmlere imzasını atmış David Koepp, Dylan Kussman, Christopher McQuarrie, Jenny Lumet, Jon Spaihts ve Alex Kurtzman isimlerinden oluşan tecrübeli bir kadro yer alıyor.

Star Trek, Örümcek Adam, Görevimiz Tehlike filmleri kadrosundan yazar, senarist Alex Kurtzman bu kez yönetmen koltuğunda yerini alıyor. Aksiyon filmleri yıldızı Tom Cruise (Nick), Star Trek ile tanınan yeni star Sofia Boutella (Ahmanet), fantasik, korku sinemasında yıldızı parlayan Annabelle Wallis (Jenny) ve Oscarlı Russell Crowe (Henry) gibi ünlü isimlerde karakterleri canlandırıyor.

Yeni Canavar Filmleri Serisinin başlangıcı ve yeni yapı DARK UNIVERSE

Bu iddialı ve büyük kadro ile Marvel ve DC yapım şirketlerine rakip olarak kurulan yeni fantastik filmler yapımcısı Dark Universe’in ilk filmi Mumya izleyicileriyle buluşuyor. Serinin başlangıcı olan bu filmden sonra Frankenstein, Gölge Adam gibi fantastik varlıklarla devam edeceğinin de sinyalini görüyoruz.

Gelelim filmin detaylarına: Diğer mumya filmlerinden en büyük fark; geçmişten gelen ve mezarının bulunuşuyla yeniden hayata dönmeye çalışan mumya bu sefer bir kadın. Güçlü, güzel ve cazibeli kadın mumya ve aksiyon dolu bir işleyiş ile finale kadar ulaşıyoruz.

Film etkileyici bir giriş sekansı ile başlıyor. Bu aşamada mumyanın hayattayken Mısır’daki geçmişini, önemini, seçimlerini ve ölümünü anlatılıyor.

Aksiyon ağırlıklı devam eden olay örgüsünden özellikle “uçak” sahnesinin çekim teknikleri uzun süre akıllarda kalacak gibi gözüküyor. Görüntü yönetmenleri ve yönetmenin tüm film boyunca çekim teknikleri, kamera hareketleri, ışıklandırma detayları ve renk kartelası seçimi çalışmanın ne kadar özenli yapıldığını gözler önüne seriyor.

Ancak film beklenenin dışında gerilim ya da korku ağırlıklı devam etmiyor, hatta aksiyon giderek dozaj arttırıyor. Bir de komedi unsurları senaryo içinde yerini alınca film tümüyle farklılaşıyor. Bu komedi unsurları ve diyaloglar beklendiği gibi gülümsetmiyor, adeta filmde ayrı bir parçaymış gibi duruyor, konsantrasyonu bozuyor.

Ayrıca senaryoda işlenen aşk, tutku duyguları hiçbir zaman gerektiği gibi izleyiciye geçemiyor. Bu da yetmez gelecek filmlere ve karakterlere atıflar yapılması konuyu ve ilgiyi dağıtıyor. Böylece kendi içinde tutarsız ve inandırıcılığını kaybetmiş bir film ile karşılaşıyorsunuz.

Oyunculuk seçim ve performanslarında; her ne kadar tanınan, kendini kanıtlamış bir ekip olsa da duyguları yansıtmakta zorlanıldığı bir gerçek. En önemli performans ya da en etkileyici oyunculuk kadın mumya karakterini canlandıran Sofia Boutella’nun ki (Ahmanet). Tabii ki Tom Cruise filmin yıldızı olarak elli beş yaşına rağmen parlıyor, ama “Daha genç bir oyuncu daha başarılı olabilir miydi?” sorusunu da sorduruyor.

Pahalı bir yapım, kalabalık bir kadro, starlar olmasına rağmen tam olarak bekleneni karşılamayan filmi izlemek isteyenlere iyi seyirler.