Darbe başarılı olsa Erdoğan'ın koltuğuna oturacaktı! Muhsin Kutsi Barış kimdir? - Gündem
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı açıkladı

Darbe başarılı olsa Erdoğan'ın koltuğuna oturacaktı! Muhsin Kutsi Barış kimdir?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu 15 Temmuz gecesi ile alakalı daha önce hiç bilinmeyen gerçekleri anlattı. Topçu, darbe girişimi başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koltuğuna Muhafız Alay Komutanı Muhsin Kutsi Barış'ın oturacağını söyledi.

Gündem
Darbe başarılı olsa Erdoğan'ın koltuğuna oturacaktı! Muhsin Kutsi Barış kimdir?

110120171044421881343_3.jpg

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Topçu, "Tuğrul Bey'i aradım, 'Devlet Bey'i alalım Külliye'ye gidelim' dedim. Ulaşamadık." sözleriyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ulaşmak istediğini anlattı.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiğini belirten Topçu, "Sonradan tutuklanan o Kutsi, 'şahsi mesele değil' diyen Muhafız Alay Komutanı'nın (Muhsin Kutsi Barış) yanına gittik. 'Sizin şahsınızla alakalı değil bu iş' diyor. Orada bütün dert ve dava şu, Külliye'nin içine girecekler güya... Orada kim var? Ben varım, Ankara Valisi var, o günkü Emniyet Genel Müdürü var, Ankara Emniyet Müdürü, Genel Sekreter Yardımcılarından Metin Bey ve Nadir Bey var. Bizi yere yatıracaklar, kelepçe takacaklar elimize, ayağımıza. Arkadaş da orada resim çekilecek, Cumhurbaşkanının koltuğunda. Bitti olay." diye konuştu.

O gece Cumhurbaşkanlığında çalışanların gözlerinde yılgınlık görmediğini belirten Topçu, vatandaşların tanklara elleriyle "dur" dediğini kaydetti.

*Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış kimdir?

Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimine katılan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı'dır.

Osman Köksal'dan sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı oldu. Emir-komuta zinciri dışına çıkarak FETÖ darbe girişimine katıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin kritik adreslerinden Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, TRT'nin basılması ve bazı darbeci askerlerin silahlandırılmasıyla gündeme gelmişti.

110120171057530869363_3.jpg

Barış, ifadesinde Muhafız Alayı'nın darbe girişiminde oynadığı role ilişkin bilgiler verdi.

12 Temmuz'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın 15 Temmuz gecesi saat 24.00'de koruma tatbikatı yapılacağı bilgisi verdiğini belirten Barış, daha sonra saatin 21.00'e çekildiğini söyledi.

Barış sözlerine şöyle devam etti:

"Bu sırada sistem üzerinden bize 3 ayrı mesaj geldi. Mesajlarda TSK'nın yönetime el koyduğu ve sıkıyönetim ilan edildiği, atama listeleri ve sıkıyönetim emri yazıyordu. Bunları görünce dahili hattan Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nü aradım, telefonu Orhan Yıkılkan açtı. Bana tatbikat durumunun fiili duruma geçtiğini söyleyerek, 'Gereğini yapın' dedi."

''SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEĞİLİM''

"Kandırıldım" diyen Muhsin Kutsi Barış, ''Sütten çıkmış ak kaşık değilim. Emir-komuta zinciri içerisinde hareket ettiğimi düşündüm. TRT ve Genelkurmay’a görevli olarak tatbikat kapsamında gönderdiğim er, erbaş ve uzman çavuşların sorumluluğunu almaya hazırım. Onların bir kabahati yoktur. Kabahat bende, birlik komutanlarında ve onların yardımcılarındadır'' şeklinde konuştu.

''NAMAZ KILMIYORUM, CUMAYA DA GİTMİYORUM''

Fethullah Gülen'le hiç görüşmediğini de belirten Muhsin Kutsi Barış, "Fethullah Gülen benim için kendisini ‘hoca’ diye tanıtan, ülkeye zarar veren yapının başıdır. Ben namaz kılmıyorum, cumaya da gitmiyorum. Arada oruç tutarım" dedi.

Muhsin Kutsi Barış girişimin ardından tutuklandı ve ordudan ihraç edildi.