Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'un ardından Ankara'da halka seslenecek / CANLI - Gündem
18℃
İstanbul
25 Eylül 2017
Gazi Meclis'te 15 Temmuz anma töreni

Erdoğan: O kadar çok düşman pusuda bekliyor ki, şimdi isimlerini saysam uluslararası kriz olur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Şehitler Makamı'nın açılışı yaptıktan sonra Ankara'ya geçti. Erdoğan TBMM önünde düzenlenen törende halkla buluştu

Gündem
Erdoğan:  O kadar çok düşman pusuda bekliyor ki, şimdi isimlerini saysam uluslararası kriz olur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe şehitlerini anma programı kapsamında İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yer alan Şehitler Makamı'nın açılışı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmanın ardından vatandaşlara saat 00.13'te demokrasi nöbeti çağrısında bulundu.

Erdoğan buradaki programın akabinde Ankara'ya hareket etti.

Anma programı çerçevesinde Ankaralı vatandaşlar, TBMM önünde toplandı.

fercIfkwegergr

Program kapsamında saat 03.15'te TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında da 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin görüntülerin binalara yansıtılması yöntemiyle "video mapping" gösterisi yapıldı.

Burada Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka seslendi..

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI;

Türk milleti 15 Temmuz'da herhangi bir topluluk değil millet olduğunu, hem de nasıl bir milet olduğun tüm dünyaya gösterdi.

Gençler konusunda ümitsizliğe düşmüş olanlar vardı, 15 Temmuz'da gördük ki küllerin altında kor bir ateş yanıyor.

Ben sizle kanaatimi paylaştım. Parlamentoya gelir. Ben parlamentodan geçeceğine inanıyorum. Bana geldiğinde ben tereddütsüz onaylarım. Çünkü 250 şehidimizin ve milletimizin ahı var. Hans ne der george ne der ben dinlemem.

Bugün baktım (CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) konuşuyor ve konuşurken de hala bu olayı kontrollü bir darbe olarak ifade ediyor. Kimseyi aldatmayalım, bu olaya kontrollü darbe demek gerçekten bir nasipsizliktir, bu olaya kontrollü darbe demek nasipsizliğin ötesinde vurdumduymazlıktır. Siz bu milleti ne zannediyorsunuz Nasıl kalkar da buna kontrollü darbe dersiniz Siz yoksa bu sürecin hala böyle devam etmesini mi istiyorsunuz Kusura bakma, olağanüstü hal pazartesi günü Milli Güvenlik Kurulu gündemine gelecek, konuşacağız ve hükümetimize tavsiye kararını alacağız."

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 tarihinde milletvekillerimiz ve milletimizle birlikte dualarla, salavatlarla, tekbirlerle açılmıştı. Aradan 96 yıl geçtikten sonra 15 Temmuz 2016 tarihinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi, yine milletvekillerimiz ve milletimiz tarafından aynı şekilde dualarla, tekbirlerle müdafaa edilmiştir."

Kimse Pensilvanya'daki bu Feto'nun bütün kirli çamaşırlarını ortaya çıkarmaktan çekinmesin. Ne biliyorsa söylesin. Adını anmaktan çekinmesin. Çünkü biz Müslümanlar olarak iki kişi konuşuyorsak üçüncüye hainlerin kim olduğunu anlatmalıyız, öğretmeliyiz ki herkes bilsin.

Bu millete nasıl kıydınız, bu milleti nasıl parçaladınız Ey Feto, senin gideceğin yer var mı Bu milleti parçalamak için yapmadığın iş kaldı mı Çalmadığın kapı kaldı mı Şimdi Pensilvanya'da 400 dönüm yeri sana tahsis ettiler, oradan dünyayı idare ediyorsun.

15 Temmuz gecesi bu vatana kıymaya çalışanlar şimdi mahkemelerde ihanetlerinin hesabını veriyorlar. Suyunu içtikleri, ekmeğini yedikleri vatanlarını Pensilvanya'daki şarlatanın emriyle 1 dolara satanlar zindanlarda çürürken bu Meclis milletimize hizmete devam edecek. Çünkü milletimize sözümüz var. Cumhurbaşkanlığıyla, Meclisiyle, hükümetiyle, tüm resmi ve özel kurumlarımızla birlikte ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak, 2023 hedeflerimize mutlaka ulaşacağız. Bu sözümüzü yerine getirene kadar ne bize ne Meclisimize ne hükümetimize ne de milletimize durmak, duraksamak, dinlenmek yoktur.

O kadar düşman pusuda bekliyor ki şimdi isimlerini saysam uluslararası krizle karşı karşıya kalırız.

Tekrarlamak istiyorum; başaramayacaksınız, bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınım, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, ülkemize diz çöktüremeyeceksiniz, bizi yolumuzdan geri döndüremeyeceksiniz...

Biz dostumuzu da biliyoruz, düşmanımızı da biliyoruz. Kim olduğumuzu, nereye gittiğimizi biliyoruz.

Millet Camisi'nde sabah namazının kılınmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 15 Temmuz Şehitler Abidesi'nin açılışı gerçekleştirilecek.

- CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE DEMOKRASİ NÖBETİ

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin 1. yılında "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla çok sayıda vatandaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde demokrasi nöbeti için toplandı.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin birinci yılında "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla çok sayıda kişi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "demokrasi nöbeti" için toplandı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla alana gelenler ve o gece gazi olanlar, Beştepe Millet Camisi ile 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne atılan bombanın düştüğü yeri ziyaret edip, burada şehit olanlar için dua ediyor.

Bombanın düştüğü ve demir parmaklıklarla çevrilen alandaki parmaklıklara, burada şehit olan Erkan Yiğit ve Alper Kaymakçı'nın fotoğraflarının ve "15 Temmuz'u unutmadık, unutturmayacağız." yazılarının bulunduğu pankart asıldı.

Millet Camisi'nde kılınan namaz sonrasında şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu.

Öte yandan Sağlık Bakanlığınca Külliye çevresine acil müdahale çadırı kuruldu. Çadırda darbe gecesinin yaşandığı 15 Temmuz 2016 akşamı görev yapan personel bulunuyor.

- "Seni Seviyoruz Reis"

Demokrasi nöbeti dolayısıyla Külliye'nin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı, bazı yollar trafiğe kapatılırken vatandaşlar arama noktalarından alana alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'daki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni'ndeki konuşması, kurulan ekrandan canlı olarak aktarıldı.

Darbe girişimi sırasında şehit olan astsubaylar Ömer Halisdemir ve Bülent Aydın ile gazi İsmail Oğuz'un fotoğraflarının bulunduğu pankartın altında "Kahraman astsubaylarımızı minnet ve şükranla anıyoruz." yazısı yer aldı.

Ayrıca Külliye'nin protokol giriş kapısının her iki yanına dev Türk bayrakları, parmaklıklarına ise "Rabia'dan 15 Temmuz'a ümmetin dirilişi", "Biz birlikte Türkiye'yiz", "Millet ne derse o", "Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız", "15 Temmuz Müslüman Anadolu'nun dirilişi", "Sabır boyun eğmek değil, mücadele etmektir." ifadelerinin yer aldığı pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının asılı olduğu pankartlarda ise "Seni Seviyoruz Reis" yazısı yer aldı.

Demokrasi nöbeti tutanları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da ziyaret etti.

Külliye'nin etrafında kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşunca da çadır kurulduğu görüldü.