Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor - Gündem
16℃
İstanbul
23 Eylül 2017
Erdoğan'dan ABD ziyareti öncesi çarpıcı mesajlar

Barzani'ye son uyarı, TEOG'un kaldırılması hakkında önemli açıklama...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'nin New York şehrine hareket etti. Erdoğan ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı

Gündem
Barzani'ye son uyarı, TEOG'un kaldırılması hakkında önemli açıklama...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'nin New York şehrine hareketinden önce Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu ile ilgili olarak, "Küresel barış, güvenlik ve refahın tesisi noktasında bizim de elzem gördüğümüz bazı başlıklarda üst düzeyli toplantılar da yapılacak. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı olarak Rohingya Müslümanları Temas Grubu Toplantısı bunlardan bir tanesidir. Ülkemizin de desteğiyle katılım düzeyi yükseltilen bu toplantının, Arakan'da yaşanan insanlık dramının uluslararası toplumun gündemine taşınması açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye olarak bu toplantının Arakanlı kardeşlerimizin sıkıntılarına bir nebze olsun çare olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

"GÜNDEMİMİZDE BİRÇOK ÖNEMLİ KONU BULUNUYOR"

"New York'ta bulunacağım süre zarfında, ABD Başkanı Sayın Trump da dahil bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştireceğiz." diyen Erdoğan, "Sayın Trump ile yapacağımız görüşmeye özel önem atfediyorum. Bu görüşme gerçekten bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana tekabül ediyor. Gündemimizde birçok önemli konu bulunuyor. Bu görüşmenin, her iki ülke için de faydalı ve verimli neticeleri olacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

"BM BİNASININ KARŞISINDA YENİ BİR TÜRK EVİ İNŞA EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birleşmiş Milletler binasının hemen karşısında New York'un en merkezi yerlerinden birinde yeni bir Türk evi inşa ediyoruz. Bu yeni binamız, büyüyen, gelişen, her alanda itibarı artan ülkemize yaraşır bir yer olacak. İnşallah bu binamızı yaklaşık 36 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. 32 kat yüksekliğindeki bu binamız gerçekten gerek Birleşmiş Milletler binasının karşısında olmasıyla gerekse hareketli bir alanda tesis ediliyor olması sebebiyle ülkemizin şanına yakışır bir hizmet alanını oluşturacaktır." dedi.

"TEOG'UN KALDIRILMASI İÇİN BİR MANİ YOK"

Erdoğan, TEOG'un kaldırılması ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Dün Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Çok basit bir konu. Sayın Başbakanımız ve bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen bu adımın atılması mümkün. Bu konuda Sayın Başbakan'la dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır."

Cumhurbaşkanı, Kuzey Irak'ta düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumu hakkında ise şu değerledirmelerde bulundu;

Burada bizleri rahatsız eden bir süreç var, bir şey söylüyoruz, bizim 350 km sınırımız var soydaşlarımız dindaşlarımız var, bizler aynı medeniyetin mensuplarıyız, onların Kürt, türkmen Arap olması, bizim türk olmamızı bizi birbirimizden ayırmıyor. Bu anlayışı Irak'ın bölünmesin yönelik bir adıma tevcih ederseniz, yürüyün atın bu adımı demeyiz. kaç defa kendilerine de söyledik.

Dara girdiğin zaman kapımızı çalacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Çocukluk hikayesiymiş, devlet yönetmek çocukluk olur mu?

Irak merkezi yönetimi ile aynı şeyleri düşünüyoruz, ABD'de sayın İbadi ile de bir görüşmemiz olacak. Aynı istikamete bakıyoruz.

MGK'yı öne aldık, alacağımız karar nihai kararımız olacak.