Çocuk parası nereden alınır? / Çocuk parası ne kadar? / Çocuk parası sorgula / Çocuk parası yattı mı? / Çocuk parası ne zaman verilecek? / Çocuk parası kimlere verilir? / Çocuk parası için nereye başvurulur? - Yaşam
25℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Ev hanımlarınında yüzü gülüyor...

2017 Çocuk aylığı ne kadar? Başvuru şartları nelerdir?

Çocuk parası bir çok ödenek adı altında çeşit çeşit verilen bir ödenektir. Bu ödeneklere göz atmak gerekirse öncelikle çocuk doğduktan sonra Doğum parası alma, Çocuk doğduktan sonra vergi indirimi yani AGİ almak diğeri ise de çocuk okula başladıktan sonra alınan paradır. Peki çocuk parası nasıl alınır? Çocuk parası Almak için başvuru şartları nelerdir? Kimler Çocuk parası alabilir? İşte detaylar...

Yaşam
2017 Çocuk aylığı ne kadar? Başvuru şartları nelerdir?

Çocuk aylığı bir çok ödenek adı altında çeşit çeşit verilen bir ödenektir. Bu ödeneklere göz atmak gerekirse öncelikle çocuk doğduktan sonra Doğum parası alma, Çocuk doğduktan sonra vergi indirimi yani AGİ almak diğeri ise de çocuk okula başladıktan sonra alınan paradır. Peki çocuk parası almak için hangi şartlar gereklidir? Çocuk aylığı ne kadar? Çocuk parası almak için başvuru şartları nelerdir? Kimler başvuruda bulunabilir? Çocuk parası alma başvuruları nereden yapılır? İşte çocuk aylığı ile ilgili ayrıntılar...

Dünya’da genç nüfusun azalması ile birlikte Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de bu işe önem gösteriyor ve ailelerin çocuk yapmalarını istemektedir. Türkiye diğer Avrupa ülkelerine göre daha genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen gelirin düşmesi ile birlikte artık Türkiye’de çocuk sayıları azalmakta ve doğum oranı düşmektedir. Türkiye’de bu görev hem devlet hemde hükümet şartlarından biri olmuş halde. Cumhurbaşkanı Erdoğan her konuşmasında 3 çocuk vurgusu yapmakta ve buna bağlı olarak önemli devlet desteği sağlanmaktadır. Öncelikle her çocuk için devletten para alıyorsunuz, doğum parası olarak, Daha sonra maaşlı işte çalışıyorsanız devlet buna bağlı olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) vermektedir. 2016 yılında önemli bir artış olmuştur. ve eğer maddi durumunuz iyi değilse çocuk okula gittiğinde harçlığı devlet tarafından karşılanmaktadır.

ÇOCUK DOĞUM PARASI NASIL ALINIR?

Çocuk doğum parası her doğan çocuğa verilen bir paradır. Daha önceleri sgklı olarak çalışan işçilere SGK çocuk doğum parası olarak belli bir miktar çocuk parası veriliyordu. Ancak AK Parti seçim vaatlerinde çocuk yapan ailelere ciddi bir doğum parası vermektedir. Yeni doğan bir çocuğunuz varsa bu ücretlendirme şu şekildedir.

1. çocuk doğum parası=300 TL
2. çocuk doğum parası=400 TL
3. çocuk doğum parası=600 TL
4 ve üstü çocuk doğum parası=600 TL’dir.

bankacilik-sektorunden-4-5-milyarlik-kar-2076899_1

Bu uygulama 2015 Mayıs ayında başladı. ve bu tarihten itibaren çocukları olan aileler bağlı oldukları Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yazılı olarak başvurmaları halinde anneye veriliyor. Öncelikle yapmanız gereken çocuğunuz doğduktan sonra doğum raporunu alıp Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz ve Nüfus müdürlüğünden çocuğunuzun kimliğini çıkartmanızdır. T.C kimlik numarasını çıkardıktan sonra Anne ve Babanın kimlik belgeleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek yazılı başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruyu Anne veya Baba yapabilir eğer devlet dairesinde çalışıyorsunuz başvuruyu çalıştığınızın kurumun İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. başvuru yapıldıktan sonra kurumunuz başvurunuzu üst yazı ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne göndermektedir. 2015 mayıs öncesinden devlet kurumlarında çalışan işçi ve memur personele kurum doğum parası veriyor iken artık bu uygulamadan sonra kurum bir kez daha doğum parası vermemektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra gerekli iletişim bilgilerinizi mutlaka girmeniz gerekmektedir. Çocuk doğum parası anne hesabına PTT’ye yatırılır. Para yatırıldıktan sonra sms ile bilgilendirme yapılır. En geç 1 ay içerisinde yatırılır.

ÇALIŞANLAR ÇOCUK PARASI ALMA AGİ İNDİRİMİ 2017

Çalışan aileler içinde ayrıca maaştan yararlanma imkanı bulunmaktadır. Eğer SGK’lı olarak çalışıyorsanız devletin size sunduğu vergi indiriminde yararlanabilirsiniz. Öncelikle belirtmeliyiz bu vergi indirimindan yani AGİ’den herkes yararlanamakta bekarlar dahi… Madem bekarlarda ilgileniyorsa bizimle ne alakası var sorabilirsiniz. Bekarlar da yararlanıyor ancak oranlar farklı, Bir çok farklı oran verilmektedir. AGİ (Asgari Geçim İndirimi) bu para maaşınızından kesilen vergiden kesilir.

bebek

2017 Agi tablosu
Bekar 133,31 TL
Evli ve Eşi 159,98 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk 179,97 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk 199,97 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk 226,63 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk 226,63TL
Evli ve Eşi 159,98 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk 153,31 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk 173,31 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk 199.97 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk 213.30 TL

Agi tutarları yukarıda ki gibidir, Öncelikle bu oran maaşınıza en sonra yansır, Maaş bordosunu elinize alın en sonra kelimde net ücret diye tutar var. Bu vergi kesildikten sonra kazancınız bir altında ki ise Ödenecek tutar yazılıyor bu tutar ise AGİ indirimi düşüldükten sonra hesabınıza yansan kısımdır. Genellikle ödenecek tutarın hemen üstünde bu agi miktarı yazılıyor. Görüldüğü gibi yeni çocuklar için oranlar değişiyor. ve net olarak maaşınızı yansımaktadır.

Eğer ki devlet memuru veya kadrolu çalışan iseniz çocuk parası adı altında da ödeme alıyorsunuz her bir çocuk için aylık olarak hesabınıza yansımaktadır.
3. Çocuk Okul Eğitim Parası Alma

75607

Çocuk Parası Alma 2017 Doğum parası ve Okul Parası – Okulda okuyan öğrencilere verilen bu paraya çocuk yardımı veya Şartlı nakit transferi parası denmektedir. Sosyal devlet anlayışı kapsamında ayrıca çocukların ve ailelerin eğitime teşvik adı altında verilen bu para eğitim gören çocuklara verilmektedir. Eğitim parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflara yapılan başvuruda belli şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle bu para sadece fakir öğrencilere verilmektedir. Şartları karşılamanız halinde başvurunuzu bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapınız. Onaylandıktan sonra her ay annenin adına PTT’ye yatırılır ve anne PTT’ye giderek çocuk parasını alabilir.

İlköğretime devam eden erkek/ayda 30 YTL

İlköğretime devam eden kız/ayda 35 YTL

Orta öğretime devam eden erkek/ayda 45 YTL

BU MİKTARLAR MAAŞ ŞEKLİNDE Mİ VERİLECEK?

Okul çağındaki çocuğa para desteği. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır.Yardım alan kişilerin kendi kendilerine yetecek hale gelebilmeleri, bir iş ve meslek edinerek ailesini geçindirebilecek duruma gelmek için çaba göstermeleri gerekmektedir.

cocuk-parasi-nereye-yatar

ÇOCUK MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Okul çağındaki çocuğa para desteği.Öncelikle, bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvurulur. Meslek elemanı olarak görev yapanlar (Sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog) müracaat da bulunan kişi ile bir ön görüşme yapar. Durumunun sosyal ve ekonomik destek ile desteklenmesi uygun olduğu kanısına varıldığı takdirde başvuruda bulunan kişiye kayıt açılır ve dosyası oluşturulur. Daha sonra bu kişiler hakkında sosyal inceleme yapılır. Sosyal inceleme sonucunda sosyal ve ekonomik destek hizmeti ile çocuklarının ailesi yanında desteklenmesi uygun görülen verilmesine karar verilen kişilerin için gerekli işlemler başlatılır.