Cinnet hali! Moda Kitap'ın Fenerbahçe mesajı 3. Dünya Savaşı'nı başlatıyordu - Gündem
16℃
İstanbul
23 Eylül 2017

Cinnet hali! Moda Kitap'ın Fenerbahçe mesajı 3. Dünya Savaşı'nı başlatıyordu

Moda Kitap'ın "Fenerbahçe değiliz, şike yapmayız" tweeti sosyal medyada gündem oldu

Gündem
Cinnet hali! Moda Kitap'ın Fenerbahçe mesajı 3. Dünya Savaşı'nı başlatıyordu

Kadıköy Osmanağa'da ikinci el kitaplar satan Moda Kitap'a ait Twitter hesabından atılan Fenerbahçe'ye şike göndermesinin yapıldığı tweet sosyal medyada tartışma yarattı.

Moda Kitap, Ramazan Bayramı nedeniyle takipçilerine ücretsiz kitap dağıtacağını duyurdu. Butik kitabevinin, hediye kitap duyurusuna ilişkin attığı tweeti alıntılayan bir takipçisi ''RT ettim ama inşallah şike yoktur'' diye yazdı.

080720161357089808171_3.jpg

Moda Kitap da, kamuoyunda '3 Temmuz operasyonu' olarak bilinen ve odağında Fenerbahçe'nin olduğu 'şike operasyonu' göndermesine ''Fenerbahçe değiliz'' cevabını verdi. Bu tweeti sosyal medyada Fenerbahçeli taraftarlar tarafından büyük tepki toplayan kitabevi kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi. Bazı kullanıcılar da Moda Kitap'a yönelik eleştirilerin linç kampanyasına dönüşmesine tepki gösterdi.

Gelen tepkiler üzerine @modakitap uzantılı Twitter hesabı bir süre askıya alındı. Ancak ilerleyen saatlerde yeniden aktif hale getirilen hesaptan bir açıklama yapıldı.

"Bir şakaydı, tepkiler endişe verici, dükkânı bir süreliğine kapatıyoruz"

Moda Kitap, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "tweetin bir espriden ibaret olduğu" vurgulanarak, "Şaka olduğu açık olan yoruma gösterilen tepki endişe verici bir boyuta gelmiştir. Bu nedenle ilgili yasal merciler (Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Savcılık) bilgilendirilmiş, konu ivedilikle incelemeye alınmıştır" dendi. Kitabevi, gelen tepkiler nedeniyle sahaf olarak faaliyet gösteren dükkânın "geçici bir süre kapalı olacağını" duyurdu.

GAZETECİ LUBE AYAR DA DEVREYE GİRDİ

Moda Kitap'ın tartışma yaratan o tweeti ve yapılan yorumlar üzerine Fenerbahçeli gazeteci Lube Ayar da tartışmaya katıldı.

080720161359119807710_3.jpg

Lube Ayar, "#modakitap 'ın sahibi yakın arkadaşımdır.. dünya tatlısı bi insandır.. ve her insan gibi hataları vardır.. içten bi özür, bu sorunu çözer.. Fakat.. bu toplu cinnet ve linç hali nedir gençler? Ortaya atılan komplo teorileri, tehditler, hakaretler vs.. Sakin olun lütfen.. lütfen.." diyerek tarafları sağduyulu olmaya çağırdı.

Ancak, taraftarların öfkesinden Lube Ayar da payına düşeni aldı.

Bu mesajların ardından Ayar'ı hedef alan çok sayıda hakaret ve tehdit mesajları paylaşıldı.

080720161357279805579_3.jpg080720161357349808502_3.jpg