CHP'li Başkandan PKK'ya sert tepki! Protokol gözyaşlarını tutamadı... - Gündem
22℃
İstanbul
22 Eylül 2017
Türkiye bu sözleri konuşuyor...

CHP'li Başkan'dan PKK'ya sert tepki! Protokol gözyaşlarını tutamadı... / VİDEO

Tunceli’de 15 Temmuz darbe kalkışmasının yıldönümü nedeniyle valilik ve belediye tarafından düzenlenen “15 Temmuz Şehitlerimizi Anıyoruz” programında konuşan CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, kaçırılıp şehit edilen öğretmenle ilgili yaptığı konuşma ile protokol dahil herkesi ağlattı. Güder konuşmasını tamamladığında ayakta alkışlandı...

Gündem
CHP'li Başkan'dan PKK'ya sert tepki! Protokol gözyaşlarını tutamadı... / VİDEO

Tunceli'de, 15 Temmuz darbe girişiminin 1'inci yıl dönümünde düzenlenen törende konuşan CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder'in, yol kesen PKK'lı teröristler tarafından aracı yakıldıktan sonra kaçırılıp şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz ile ilgili sözleri, ayakta alkışladı.

Protokol sırasında oturan Vali Tuncay Sonel ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Salih Karataş gözyaşlarına hakim olamadığı konuşmada Güder, "Ne istediniz? Bu daha hayatının başında annesiyle babasıyla yaşayacak ömrü olan öğretmenden ne istediniz? Bir gün belki sevdiği ve çocuklarıyla yaşayacak ömrü olan bu gencecik insandan ne istediniz?" dedi.

TUNCELİ'DE 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ

Tunceli Valiliği bahçesinde '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etiknikleri düzenlendi. Törene, Tunceli CHP il Başkanı Ali Rıza Güder'in yaptığı konuşma damgasını vurdu. Konuşmasına 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanları anarak başlayan CHP il Başkanı Güder, "Her şeye rağmen bugün, ulusumuzun bize bu kötülüğü yapanlara karşı beklentisinin intikam değil, adalet olduğunu bilmeliyiz" dedi. CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, şöyle dedi:

"Çünkü, demokrasi adalet üzerinde var olabilir, intikam sayesinde değil. Hükümetin 15 Temmuz darbesinden bugüne uygulamalarına baktığımızda bu sınırın neredeyse yok olduğunu görüyoruz. Hükümetimiz bilmelidir ki, böylesine bunalım zamanlarında demokrasilerde olağanüstü hal ilan etme yetkisi vardır. Olağanüstü bir rejim değil. Elbette, devlete sızmış aslında adeta ele geçirmiş hainler ile hukuk dahilinde hesaplaşmalıyız. Bununla birlikte, devlette kurumsal ve ağır bir kemoterapi demokrasiye uygun bir tedavi aracı değildir. Beklentimiz, OHAL Komisyonu'nun etkili ve hızlı bir şekilde işleyip haksızlığa uğrayanların tespit edilerek görevlerine iade edilmesi, bu hain çeteyle işbirliği içinde olanların devletin bağrından sökülüp ilelebet atılması ve cezai takibata uğrayanların da adil bir yargılama sonunda tespit edilerek cezalandırılmasıdır."

PROTOKOL DAHİL HERKES AĞLADI

CHP il Başkanı Ali Rıza Güder, konuşmasına daha sonra PKK tarafından aracı tarandıktan sonra kaçırılan ve şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz'a değinerek, şunları söyledi:

"Bugün 1 yıl önceki bu sefil darbe girişiminde şehit olanları onurlandırmak için buradayız. Fakat, yüreklerimiz aldığımız bir şehit haberiyle daha dağlandı. PKK tarafından aracı kurşunlanıp, kaçırılan öğretmenimiz Necmettin Yılmaz'ın ölümü yazık ki teyit edilmiştir. Bu elim olay, bu katillere bazı soruların sorulmasını gerektirmiştir. İsterim ki sorularımı herkes ve her yer duysun. Ne istiyorsunuz? Ne istediniz? Bu daha hayatının başında annesiyle babasıyla yaşayacak ömrü olan öğretmenden ne istediniz? Bir gün belki sevdiği ve çocuklarıyla yaşayacak ömrü olan bu gencecik insandan ne istediniz? Bu coğrafyada sadece gencecik bir öğretmeni değil, insanlığı, vicdanı, haysiyeti, onuru da katlettiniz. Ne istiyorsunuz? Bizden ne istiyorsunuz? 40 yıldır bu topraklardan ne istiyorsunuz? Atalarımız, annelerimiz huzur görmeden öldüler. Bu dağlardan, bu ormanlardan, ovalardan bu yaşamdan ne istiyorsunuz? Gencecik bir insanı öldürüp suya atmak neyin nesidir? Sizin ölüye de mi saygınız yoktur? Ölmüş bir insanın son bir kez annesiyle, babasıyla buluşmasına da mı saygınız yoktur? Anne baba çocuğunun cenazesini almasın mı? Bu zavallı öğretmene bir cenazeyi de mi çok gördünüz? Bir avuç toprağı da mı çok gördünüz? Edemediniz mi bir yolun kenarına bırakıp birinin almasını edemediniz mi? Gencecik bir insanı suya atmak neyin nesidir?Munzur dağlarının pürüpak suyunu bu cinayetle kirletmeye utanmadınız mı? Adlarını kendinize mal ettiğiniz bu dağların zirvesine kurulmuş ağalar divanının gölgesi, onların ızdırap dolu bakışları da mı sizi utandırmıyor? Bu neyin davasıdır? Ne uğruna öldürüyorsunuz? Bu kör şiddetin terörün sebebi nedir? Ne istiyorsunuz? Artık Yeter!! Artık bir dönüm noktasındayız. Martin LutherKing'in 'Suskunluk İhanettir' sözünün geçerli olduğu zamandayız. Bu şehre çağrıda bulunuyorum. Susmayın, haykırın. Huzur Dağının karları cesaret ve vicdan güneşi'nin ışıklarıyla eriyecektir."

CHP Tunceli İl Başkanı şehit cenazesinde protokolü ağlattı İZLE

Konuşmadan sonra törene katılanlar CHP İl Başkanı Güder'i ayakta alkışlarken, protokol sırasında oturan Vali Tuncay Sonel, Jandarma Bölge komutanı Tümgeneral Salih Karataş ve diğer bazı protokol üyeleri gözyaşlarına hakim olamadı.