Bugün hangi maçlar var? | Bugün kimin maçı var? | Spor ekranı - Spor
Spor dolu bir gün yaşanacak...

23.02.2018 bugün hangi maçlar var?

Sporseverler her akşam eve döndüklerinde hangi maçın hangi kanalda olduğunu merak ediyor. Günün maçlarının hangi kanalda olduğu her gün sporseverler tarafından araştırılıyor. Spor ekranında bugün ne var? beINSPORTS, S Sport, Tivibu'da hangi maçlar var? Dünya Kupası, Süper Lig, TFF 1. Lig, Fransa, İngiltere, İspanya liglerindeki maç takvimini sizler için hazırladık.

Spor
23.02.2018 bugün hangi maçlar var?

Birçok vatandaş gün içindeki stresi ve yorgunluğu akşam televizyon karşısına geçerek atmaya çalışıyor. Gün içerisinde iş yerinde yaşanan sıkıntıların yanına bir de sosyal çevrede yaşanan sıkıntılar eklenince insanlar sıkıntıları atmak için bir çıkış noktası arıyor. Bu noktada birçok vatandaşın aklına televizyon karşısına geçerek pasif zaman geçirme önerisi çözüm oluyor. Genelde televizyon karşısına geçen vatandaş ya dizi izliyor ya da spor programı. Maç var mı, maçların programı, hangi kanalda, saat kaçta olduğu araştırılıyor. beINSPORT, Tivibu, S Sport, TRT Spor, D-Smart, TV8 yayın akışını; Süper Lig, TFF 1. Lig, İngiltere, Fransa, İspanya, Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi maç listesini sizler için derleyip bir spor ekranı oluşturduk.

goodwp.com_27216

BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR?

08:15
TRT Spor
Serbest Stil Kayak (Diğer) Canlı

09:35
Eurosport
Körling (Diğer) Canlı

10:15
TRT Spor
İlk Baskı (Futbol) Canlı

10:45
TRT Spor
Spor Manşet (Futbol) Canlı

11:30
TRT Spor
Spor Dünyası (Futbol) Canlı

12:00
BeINSport Haber
Sürmanşet (Futbol) Canlı

12:45
Eurosport
Sürat Pateni (Diğer) Canlı

12:55
TRT Spor
Sürat Pateni (Diğer) Canlı

14:00
Tivibu Spor
NBA'de Bugün (Basketbol) Canlı

14:00
NTV Spor
Spor Aktüel (Futbol) Canlı

14:20
Eurosport
Biatlon (Diğer) Canlı

14:35
TRT Spor
Spor Stüdyosu (Futbol) Canlı

15:30
Tivibu Spor
Yakındoğu Üni. - Botaş (Basketbol) Canlı

15:45
TRT Spor
Tenis Dünyası (Tenis) Canlı

16:00
BeIN Sports 3
WTA Dubai (Tenis) Canlı

16:10
TRT Spor
Spor Ekseni (Futbol) Canlı

18:00
Tivibu Spor
Hatay BB - Fenerbahçe (Basketbol) Canlı

18:00
BeIN SportsMAX1
E.Svitolina - A.Kerber (Tenis) Canlı

18:00
NTV Spor
Spor Merkezi (Futbol) Canlı

19:00
BeIN Sports 1
beIN Santra (Futbol) Canlı

19:45
BeIN Sports 3
Potada Bugün (Basketbol) Canlı

20:00
BeIN Sports 2
Akhisarspor - A.Konyaspor (Futbol) Canlı

20:00
BeIN Sports 4
Khimki Moskova - Panathinaikos (Basketbol) Canlı

20:00
BeIN Sports 1
Galatasaray - Bursaspor (Futbol) Canlı

20:30
BeIN Sports 3
Anadolu Efes - Zalgiris Kaunas (Basketbol) Canlı

21:00
NTV Spor
İsveç - Türkiye (Basketbol) Canlı

21:55
TRT Spor
Başlama Vuruşu (Futbol) Canlı

22:00
BeIN Sports 1
beIN Santra (Futbol) Canlı

22:00
Tivibu Spor
Orta Nokta (Futbol) Canlı

22:15
BeIN Sports 3
41.Dakika (Basketbol) Canlı

22:45
BeIN Sports 4
Brose Bamberg - Kızılyıldız (Basketbol) Canlı

22:45
BeIN SportsMAX2
Hull City - Sheffield Utd (Futbol) Canlı

22:45
BeIN SportsMAX1
Strasbourg - Montpellier (Futbol) Canlı

22:45
NTV Spor
Fransa - Rusya (Basketbol) Canlı

23:00
BeIN Sports 3
Barcelona Lassa - Real Madrid (Basketbol) Canlı

23:00
BeIN Sports 2
Deportivo - Espanyol (Futbol) Canlı

FUTBOL TARİHÇESİ

Günümüz dünyasının en popüler kavramı olan futbol, kitleleri peşinden koşturan en önemli spor dalıdır. Yaş, cinsiyet, ırk ve din gibi kavramlara bakılmaksızın 7 den 70’e herkesin sevdiği bu oyunun geçmişi de, bir o kadar eskiye dayanmaktadır.

Futbolun tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığı belirlenememiş durumdadır. Fakat arkeolojik bulgulardan elde edilen bilgiler ışığında, ayakla topa vurma oyunlarının tarihin köklü medeniyetlerinden birisi olan Sümerlere kadar uzandığı ortaya çıkmıştır. Yine bu bulgular ışığında, MÖ 2500’lü yıllarda Çin’de askerlerin bu oyunu kullandığı anlaşılmıştır. Çin’de askerler toprağa iki direk dikip topu bu direkler arasından geçirmeye uğraşmaktaydılar. Tabi askerler bu oyunu idman amacıyla kullanmıştır. Aynı zamanda eski Türklerin futbola çok benzer bir oyun olan tepük adlı oyunu oynadıkları Divan-ı Lügat’it Türk, Baybars Tarihi ve Hıtay-ı Name gibi oldukça ünlü ve tarihe ışık tutan eserlerde belirtilmiştir.

Futbolun Eski Mısır Medeniyetinde de oynandığı ortaya çıkmıştır. Bu medeniyete ait duvar resimlerinde yer alan top oynayan insan figürleri, bunun en açık göstergesi konumunda bulunur. Yunanlı ünlü şair Homeros’un oldukça ünlü bilinen “Odissea” adlı eserinde de top oynayan insanlardan bahsedilmiştir. MÖ 100 yıllarında Yunanlılar bu oyunu 15 er kişilik gruplar halinde ve belirli kurallar göre “Episkyres” adında oynamışlardır.

Bu tarihte oynanan futbola benzer oyunlar, ilkel biçimde oynanmıştır. Günümüzde oynanmakta olan modern futbolun temelini oluşturan ve Romalı askerler tarafından oynanan Harpastum adlı oyun ise, Episkyresten esinlenerek oynan bir oyundur. Modern futbolun temeli kabul edilen Harpastum’da amaç, topu kaparak el veya ayak vuruşlarıyla topu rakip alana göndermektir. Bu oyun savaş taktikleri kazanmak için oynanmıştır. Oyun, günümüzdeki saha diziliş anlayışını kendisinde barındırmıştır. Çünkü oyunda ileride hücum hattı, ortada destek birliği ve en geride de muhafızlar görev yapmıştır.

Eski tarihlerde birçok bölgede ve değişik şekillerde oynanan futbol, her nerede ve nasıl oynandıysa oynansın 12.yy da İngiltere’de modern anlamda oynanmaya başlanmış ve oldukça da sevilmiştir. Bu yıllarda sevilme o kadar ileri gitmiş ki, futbolun rekabeti kamu düzenini bozmaya başlayınca kral tarafından bütün ülkede futbolun oynanması yasaklanmıştır. Bu durum futbolun kötülenmesine yol açsa da İngilizlerin bu oyuna olan sevgisi ortadan kalkmamıştır. Daha sonra İngiliz soyluların İtalya’da oynanan ve tepmek, tekmelemek anlamına gelen Giyoca Del Calcio’yu ülkede yaymak istemeleri futbola olan ilgiyi daha da artırmıştır. İtalya’da oynanan bu oyun da günümüz futboluna çok benzemektedir.

Ülkede yasaklanma getirilen futbol, İngiltere’de 1583 yılında tekrar oynanmaya başlanmış ve bu sefer oyuna basit kurallar eklenmiştir. Sertlik önleyici kurallar ve hakem seçimi bu kuralların en temelleridir. Faul sistemi, o zaman futbola getirilmeye başlanmıştır. Bu kurallar 1862 yılında çok daha genişletilmiş ve takımların 11 kişi ile sahaya çıkacağı, ofsayt kuralı ve elle oynamanın yasaklanması yeni kurallar arasına girmiştir. 1857’de ise, ilk futbol kulübü kurulmuş ve bu kulüp “Sheffield Club” adında faaliyetlere başlamıştır. 1963 tarihinde ise İngiliz Futbol Birliği kurulmuş ve modern futbolun meyveleri atılmıştır. FA, futbolda kurulan dünyanın ilk milli federasyonu olma özelliğini taşımaktadır.