Bu noktaya kolay gelmedik - Mete Yarar
21℃
İstanbul
25 Eylül 2017
Mete Yarar
Mete Yarar

Bu noktaya kolay gelmedik

Bu noktaya kolay gelmedik

Yazarlar

Operasyonda askerlerimiz grubu tespit etti, milli İHA işaretledi, milli ATAK helikopterimiz milli olan "cirit" füzesini ateşledi ve mağara içindeki teröristleri etkisiz hale getirdi.

Bestler Dereler bölgesinde icra edilen operasyon içinde hem sırları, hem de birçok azmi barındırıyor. Bunların ne olduğunu anlatmazsak önümüze çıkartılacak olan engelleri de anlayamayız.

Operasyonu icra eden bütün birlikler profesyonel ekiplerden oluşuyor. 2008'de başlayan dönüşümün meyvaları alınıyor. 15 Temmuz'u yaşamış bir ordunun kendisini tekrar toparlamasını da ifade ediyor.

Sahayı gözetleyen ve teröristlerin sığındığı mağaraları bulan, Bayraktar firmasının ürettiği bir insansız hava aracı. Tam bugün Haluk Bayraktar insansız hava aracı üretimi sırasında ne kadar zorluklar çektikleri ile ilgili sosyal medyada bir paylaşımda bulundu.

"Bayraktar TB2'nin prototip aşamasını başarıyla tamamladığı son uçuşunun (2009) ardından tutuklamaya kalktılar desem inanır mısınız?" diye sordu.

Diğer firmalarının da başına kripto (Bunu yalnızca FETÖ için kullanmadım) etki ajanları sayesinde nasıl çuval geçirildiği bildiğim için hiç sorgulamadan bu beyana inanırım.

Projelerin nasıl ipe un serdirilerek uzatıldığını birçok firmadan duydum.

Bayraktar bu işe gönül koyup 90'lı yılların başından beri azimle çalışan firmalardan birisidir. Maddi olarak bir karşılık beklemeden sebat ederek projeye gönül vermişlerdir.

rtjg_tgerghhh

Bir yarbayın "Neden bizim araziyi tarayacak insansız hava aracımız yok? Olsa bu kadar mayın yüzünden şehit ve yaralı vermezdik!" sözünü bir emir kabul etmişlerdir. Bu adanmışlık projeyi bu aşamaya getirmiştir.

Tanıdığım firmaların bazıları neredeyse projenin sonunda işlerden çekilmişlerdir. Sebep olarak da, "Bu bürokrasi ile uğraşmaktan yorulduk" demişlerdir.

Madalya bekleyen firmalar bu etki ajanları yüzünden nerdeyse küsme noktalarına getirilmişlerdir. Başaranların çoğu azmi; vatan aşkında, hizmet etme isteğinden almışlardır.

Gelelim ATAK helikopterinin yolculuğuna; bu o kadar meşakkatli ve zor bir yoldur ki anlatırken kelimeler kifayetsiz kalır.

hbkgregrg

Terörle mücadelede arazideki birliklere yakın ateş desteği sağlayacak yegane silah sistemi taarruz helikopterleridir. Bunun en önemli nedeni terörist unsurların hep yüksekte olması ve çatışmaların iç içe geçerek yaşanmasıdır. Görerek ateş desteğine ihtiyaç hep önemli olmuştur. Bu nedenlede teröristle mücadelede vazgeçilmez bir hava aracıdır.

Ülkemizin bazı yerlerinde terörle mücadele edilen irtifa 3500 m. leri bulmaktadır. Bu irtifada kullanılacak tek helikopterde "Süper Kobra" diye adlandırılan ABD yapımı bir taarruz helikopteriydi.

Kaç Başbakan veya Cumhurbaşkanı bu silah sisteminden bir kaç adet almak için ABD Başkanı ile konuştuğunu... Ve taleplerinin kabul edilmediğini duysanız ne dersiniz?

İlk verilenlerin üzerine yalnızca kaza-kırıma uğradığında yerine ikame etmek için bu silah sistemi verilirdi.

Çok uzun bir yolculuktan sonra bu sistem şimdi Türkiye'de üretiliyor. İki tane istemek için kapıda bekletilen askerlerimizin hizmetine her ay iki tane sunuluyor.

Üzerinden ateşlediği füze sistemi ile teröristleri yaklaşık sekiz kilometre uzaklıktan vuruyor. Sakın aklınıza "Çok abarttık" tabiri gelmesin! Elimizdeki "Süper Kobra"lar ile hiç böyle bir atış yapmadık. Bu terörle mücadele tarihimizde yanılmıyorsam bir ilk olacak.

Atılan füze de yine bize ait bir üretim. Geçmişte silah ve mühimmat siparişlerinde uygulanan ambargolarını hatırlayınca "Cirit" yalnızca teröristleri değil aynı zamanda ambargoları da vurdu.

fcIjwwnfgg

Bu yolcukların içinde ihanet, sabotaj, iftiralar, görevden uzaklaştırmalar ve cinayetler var.

Siz Bestler Dereler bölgesinde ateşlenen bir füze gördünüz.

Bense o yola ulaşmak için sarf edilen çabaları ve mücadeleyi gördüm! Bütün süreçler gözümün önünden film şeridi gibi geçti...

Buraya gelmemizi sağlayan ve buna ön ayak olan, hizmeti geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Allah sizden razı olsun.

Sayenizde o yarbayın isteği gerçekleşti.

Yorum Yap
Yorumlar
 • Fatih Çetinkaya

  Ben teşekkür ederim. Çok uğraştık ama değdi.

 • Allahu Ekber

  ALLAHU EKBER. Alemlerin rabbi olan ALLAH'a hamd olsunç

 • Aaa Allo Taxı

  KIMIN SAYESINDE? LIDER REIS IN INANCI IMANI DIK DURUSU STRATEJI SI.

 • Holy_Fire

  Süper kobrlarla böyle atışlar hiç yapmadık demişsiniz ama yaklaşık 10 senedir yapılıyor sayın yarar.

 • Süleyman Uysal

  Daha ileriye inşallah düşmanlarımız değil bizler Gülelim ümmet ağlamasın gülsünki adalet tesis edilip zulüm ve adaletsizlik ortadan kalksın adaletin olmadığı devletler yıkılmaya aday ve mahkumdur kuranda örnekler çok hiç kimse adaletten ayrılmamalıdır vesselâm

 • Ercan Yaşar Bölükbaş

  Vatan hainleri ve işbirlikçi maşaları her zaman oldu ve olacak. Allah bizim başımızı öne egdirmesin bu vatan evlatlarının var ve yarımcısı olsun. Bu millet onları saygı ile selamlar yaşayın var olun.

 • Semra Güneş

  Projenin gerçekleşmesi aşamasındaki sıkıntılı bitmek bilmez süreci öyle güzel anlatmışsınız ki bizde aynı süreçleri firmamızda yaşıyoruz. Ama bunu insanlara anlatamıyorsunuz. Yaşamadan öğrenemiyorsunuz sanırım. Böyle işlerde görev almak farklı bir yürek gerektiriyor. Bu parayla ölçülebilen bir şey değil. Konu ile ilgili içinizdeki heyecanınızı anlayabiliyorum. Daha neler gelecek biliyormusunuz, yerli eğitim uçağımız, yerli otomobilimiz. Az kaldı. Biraz daha sabır.

 • Binbaşı Murat

  İHA, ATAK, CİRİT üçlüsünün işbirliği içinde yürüttüğü terörle mücadele için Mete YARAR'ın sözü:"Siz Bestler Dereler bölgesinde ateşlenen bir füze gördünüz.

  Bense o yola ulaşmak için sarf edilen çabaları ve mücadeleyi gördüm! Bütün süreçler gözümün önünden film şeridi gibi geçti..."
  Evet, bunu mermere kazımak lazım ve sonra anıtını dikmek lazım.

 • Vatandaş

  Mete Bey, elinize sağlık, kısa ve ibretlik bir şekilde ifade etmişsiniz geldiğimiz bu noktayı. Umarım bunlar tüm ülkeye ve insanlarımıza anlatılır, bilmeyenler öğrenir, bildiği halde gözünü kapatan hainlerin de maskesi düşer....

 • Hudaverdi Akbeyik

  Allah,Emeği Geçenlerden Ve Bu Bilgileri Bize Duyuran Mete Yarar dan Razı Olsun...Türkiye Yokuş Çıkıyor...Yolda Kalanlar,Yoldan Dönenler,Birbirinin Üstüne Çıkanlar Olabilir...Türk Milleti Yukarılara,Daha Yukarılara Yürüyor.Elhamdülilleh....

 • Kürşad Türkoğlu

  Mete bey
  Seminerlerinizi internetden takip ediyorum doğru yoldasin halkımız bilinçlendikçe bu vatana daha fazla sahip çıkacaklar bundan eminim Allaha emanet olun

 • Ümit Bekir

  Selam

  Sadece bu alanda değil bir çok alanda ilerleme sağlanılacaktır/sağlanılmaktadır.Artık 1 ileri 2 geri dönemi sonlanmış ve tam olarak Türkiye'mizin 68 yıllık yükseliş dönemi başlamıştır.Bu süreçte tabii ki bazı dalgalanmalar olacaktır ama bu dalgalanmalar bu yükselişin hedefe ulaşmasına engel olmayacaktır.Görelim Mevlam neyler; neyler ise güzel eyler.

  Selam ve saygılar