Ben Ölmeden Önce (Before I Fall)

Ayla İbar

  • »

Tür: Fantastik, Dram / Yapım: Amerika (2017) / Yönetmen: Ry Russo Young

“Bir güne ne kadar çok sığdırılabilir, belki de bir ömür.“

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day-1993), Yarının Sınırında (Edge Of Tomorrow-2014) filmlerinde olduğu gibi aynı günün tekrar tekrar yaşamak ya da Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect-2004), Yaşam Şifresi (Source Code-2011) filmlerindeki gibi geçmişe dönerek bir günü tekrar yaşamak konuları defalarca senaryolaştırıldı.

Zamana müdahale ya da aynı günü tekrar yaşayıp bir şeyler değiştirmek yani hayatı, yaşananları değiştirmek hep ilgi çekti. Bu konuya karşı olan sempatim nedeniyle biraz yanlı bakıyor olsam da bu kadar çok ele alınmasına karşın hâlâ izleyiciler tarafından da ilgiyle karşılandığını söylemek mümkün.

Aynı konu yine yeniden karşımıza neredeyse aynı örgü ağıyla “Ben Ölmeden Önce” filmiyle çıkıyor. Bu sefer genç bir kızın ergenlik dönemi, hayata bakışı, ailesi ile ilişkileri ele alınıyor. Hoşlandıkları, önemsedikleri, güldükleri, karşı çıkışları masaya yatırılıyor. Üç yakın arkadaşı, aile bireyleri, okul sıraları, ilk erkek arkadaşı gibi klasik öğelerle birlikte yetişkinliğe adım atan güzel bir kızın hayatı filmin konusu.

Hep aynı günü tekrar tekrar yaşarken kızın yaşamına ait farklı farklı detaylar öğrenip, başka bakış açıları ile yorumluyoruz. Tek bir gün bize çok kısa gibi gözükse de esasında neler başarılmaz ki o kısa gün içinde.

Düzeltilmesi gereken, öğrenilmesi gereken detaylar nelerdir? Hangi olayın peşinden gitmeli, yanlış olanlardan hangisi bu durumu düzeltecek? Hep bu ve buna benzer sorularla ilerliyoruz, finalle de hepsini toparlıyoruz.

Filmin yönetmenliğini genç bir kadın bakışı ile Ry Russo Young yaparken filme esas can veren ise başrolde genç kızı oynayan Zoey Deutch (Samantha). Bu genç ve hoş oyuncu hem rolüne uygunluğu hem de performansı ile senaryoyu destekliyor. Mekân seçimleri, tasarımları oldukça güzel, sanat yönetmeni de bizi olayın içine daha kolay çekebilmek için çok güzel çalışmalar yapmış. Kamera, ışık gibi teknik detaylar daha iyi olabilirmiş, kurgu ise başarılı. Bir gençlik filmi olarak görebileceğimiz, gençlik yıllarını, o yıllarda alınan kararları, olayların sonuçlarını sorgulatan hoş, ahlaki kavramları ve iyi insan olabilme değerlerini vurgulayan seyri kolay fantastik bir dram. Keyifli seyirler.