Batmanlı çocuklar sokakta taş atmak yerine spor yapıyor! / VİDEO - Yaşam
28℃
İstanbul
20 Eylül 2017
O dönem kapanmıştır...

Batmanlı çocuklar sokakta taş atmak yerine spor yapıyor! / VİDEO

Batmanlı gençler ve çocuklar, Kayyumdaki Batman Belediyesininin hizmeti olan spor tesislerinde, futbol, voleybol, basketbol, güreş ve yüzme gibi 18 ayrı branşta düzenlenen tam donanımlı spor aktiviteleriyle sokakta taş atmak yerine sporda büyük hedefler peşinde koşuyor.

Yaşam
Batmanlı çocuklar sokakta taş atmak yerine spor yapıyor! / VİDEO

Doğu ve Güneydoğu'daki belediyelerde göreve başlayan kayyumlar, yıllardır hizmetten yoksun şehirleri modern ve yaşanabilir hale getirmek amacı ve "önce hizmet" sloganıyla büyük başarılara imza atıyor. Batman Belediyesine kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy ve ekibi de, Belediye Spor Kompleksinde yaptıkları çalışmalarla Batmanlı gençleri ve çocukları sokaklardan spor salonuna toplayarak bugüne kadar terör yüzünden yaşadıkları mağduriyeti ve psikolojik baskıyı gideriyor.

Screen_Shot_2017-09-11_at_16.52.30

BAŞKAN AKSOY: BATMAN’DA ÇOCUKLARIN TAŞ ATTIĞI DÖNEM KAPANMIŞTIR

Vali Yardımcısı ve Belediye Başkanı Ertuğ Şevket Aksoy, Batman’da uzun süredir terör örgütünün ve uzantılarının baskısı altında oldukları görülen Batmanlı çocuk ve gençlerin hayatında artık yeni bir sayfa açıldığını belirterek, “Şu noktayı açık ve kesin olarak memnuniyetle ifade edebilirim ki artık Batman’da çocukların taş attığı dönem kapanmıştır.” dedi. Bundan sonra artık Batman’da çocukların ve gençlerin spor yaptığı, yüzdüğü, futbol oynadığı ve sportif faaliyetlerle ilgileneceği dönem başladığını vurgulayan Aksoy, “ 6-7 Ekim olaylarında gördüğümüz gibi terör örgütünün ve onun uzantılarının baskısıyla çocukların çocuklarımızın, gençlerimizin mağazaları yağmaladıkları, oralardan top, oyuncak aldıkları dönem kapanmıştır. Artık Batman’da çocukların iyi şartlarda okula gittiği, tenis oynadığı, voleybol oynadığı ve sporun bütün dallarında etkin olduğu, vakit geçirdikleri güzel bir dönem başlamıştır.” diye konuştu.

Screen_Shot_2017-09-11_at_16.53.17

AİLELERE YÜK YARATMIYORUZ, HER ŞEYİ KARŞILIYORUZ

Aksoy, belediyenin 18 branştaki sportif faaliyetlerinden 4 bin 825 Batmanlının faydalandığı bilgisini vererek, şu bilgileri aktardı: “Bu kurslarımız yaz kursları olmayıp, sene boyu sürecek kurslarımızdır. Bu kurslardaki bütün malzemeleri, gençlerin çocukların buraya gidip gelmesini kendi imkanlarımızla sağlıyor, ailelere bir yük yaratmıyoruz. Bunun yanında yaşlılarımız, hanımlar ve engellilerimiz için sportif faaliyetlerimiz var. Bize ne mutlu ki bugün artık Batman’ın bir engelli yüzme takımı var. Bize ne mutlu ki artık mahallelerimizde bugün için sayısı 14 olan ama önümüzdeki dönemde 10 tane daha çok kısa dönemde yapmayı planladığımız, mahallelerimizde çok amaçlı spor salonumuz vardır. Tam kapasiteyle çalışan spor tesisimiz vardır ve bu çalışmalarımız artarak devam edecek.”

GENÇLERİMİZ DAĞLARDA ÖLMEYE LAYIK DEĞİL

Kahraman güvenlik güçlerinin cansiperane bir şekilde terörle mücadele ettiğini hatırlatan Aksoy, şu görüşlerini aktardı: “Biz de inanıyoruz ki, bu terörle, teröristle mücadeleye bu tarz sosyal ve sportif faaliyetlerle destek vermek zorundayız. Çünkü bizim gençlerimiz hakikaten dağlarda ölmeye layık değil. Bizim gençlerimiz, çocuklarımız yollarda taş atmayı hak etmiyorlar. Onlar, ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi, hatta diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi en iyi şartlarda okula gitmeyi, spor yapmayı, sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunmayı hakkediyorlar. Tüm çabamız bunun için. Bu çabalarda bize katkılarını esirgemeyen Batman kamuoyuna, basına ve hükümet yetkililerimize sonsuz şükranlarımı arz ediyorum.”

Batmanlı çocuklar sokakta taş atmak yerine spor yapıyor! İZLE

GENÇLERİN VE ÇOCUKLARIN GELECEKTEKİ HEDEFLERİ BÜYÜK

Batman Belediyesinin Güreş Takımı’nda çalışmalar yapan güreşçi Sinan Sazak, daha önce Avrupa ve Dünya şampiyonalarında Türkiye’ye ikişer altın madalya kazandırdığı bilgisini vererek, şu görüşünü paylaştı: “Belediye adına Avrupa Dünya Olimpiyatlarında güreşmek için milli takıma girmeye çalışıyoruz. Belediyenin imkanlarında son dönemde ciddi artış var, çocukların sokaktan alınması, burada çalıştırılması. Çok üst düzeyde çalışılabilecek bir tesis yapıldı burada. İnanılmaz bir sporcu artışı ve maddi destek var. Güneydoğu’ya bakıldığında çok elit bir destek var. Önceki dönemleri de biliyoruz.” Belediyenin masa tenisi kurslarına katılan lise öğrencisi Şükran Cihangir ise, ferdi olarak Türkiye şampiyonluğu kazandığını söyleyerek, “Bu yıl Bulgaristan’da yapılan Balkan Şampiyonası ikinci, takım olarak da şampiyon olduk. Portekiz’de yapılan Avrupa şampiyonasında da takım olarak üçüncü olduk.” sözleriyle gururunu paylaşıyor.

BATMANLI RAMAZAN: BAYRAĞIMIZI GÖKLERE ÇIKARACAĞIZ

11 yaşındaki Ramazan Demir ise, güreş branşında spor yaptığını dile getirerek, “Hocalarımız bize annelik babalık ediyor, bizi güreştiriyor, iyi besliyor. Allah razı olsun, belediye de bizi evden alıyor antremandan sonra evimize bırakıyor. Biz de Türkiye, Avrupa, dünya şampiyonu olup İstiklal Marşı’mızı hep okutacağız ve bayrağımızı göklere çıkaracağız.” diyor. 8. sınıf öğrencisi voleybolcu Seda Kors ise hedefinin milli takıma girmek olduğunu ifade ederek, “Belediye bize her türlü imkanı sunuyor, her kulüp böyle formalar imkanlar vermiyor. Belediyeye çok teşekkür ediyoruz. Hepimiz bir aile gibiyiz.” Diyor. Voleybolcu İlknur Ayrancı ise, duygularını “Belediyenin verdiği imkanlarla kendimizi daha ileri yerlere taşıyoruz. Ailem de bana destek veriyor. İleride büyük başarılar elde edeceğimi düşünüyorum. Belediye bize eşyalar, toplar olsun, psikolojik destek de verdikleri için iyiyiz, daha da iyi olacağız.” şeklinde ifade ediyor. Batmanlı bir çocuk olarak yüzme imkanı bulmaktan mutlu olduğunu dile getiren yüzücü Muhammet Şıpsevdi, “Batman’da deniz olmadığı için bu spor kompleksinde yüzüyor, serinliyoruz. İlk başta yüzme bilmeyen çocuklar şimdi çok iyi yüzüyorlar. Belediye başkanına bu imkanlardan dolayı çok teşekkür ediyoruz.” Diyor.

BATMANLI KADIN FUTBOLCU ZEHRA: MİLLİ TAKIMA ÇAĞIRILDIM

16 yaşındaki futbolcu Zehra Acar ise, Batmanda bir genç kız olarak futbol oynayabilmesi üzerine duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “Bu yıl milli takıma çağrıldım. Futbolcu olmak çok güzel bir duygu, ülkeni temsil ediyorsun, o armayı bayrağı taşıyorsun. Belediye bize çok iyi imkanlar sağlıyor. Maddi manevi destek sağlıyor. Doğu tarafında bayan futboluna yaklaşım farklı olduğu için ilk başta ailem sıkıntı çıkardı ama şimdi desteklerini esirgemiyorlar.” Futbol branşında yer alan 10 yaşındaki Muhammed Demir ise, “Hedefim Galatasaray’a gitmek.” diyor.

QUARESMA’NIN YANINDAKİ ÇOCUK OLMAK İSTİYORUM

Yine futbol branşında kurs gören Muhammet Furkan Suçin ise, gelecekte iyi takımlarda oynayıp ailesini gururlandırmak istediğini vurgulayarak, “Lisansımı çıkarıp, İstanbul Beşiktaş alt yapısında olmak istiyorum. Süper lig maçlarında Beşiktaşlı Quaresma’nın yanındaki çocuk olmak istiyorum.” sözleriyle hedeflerinin büyük olduğunu söylüyor.